nr 01 (266)   styczeń 2014

Migawka

Ponad pół roku temu w czerwcu spotkaliśmy się po raz pierwszy w ZPK, by ustalić szczegóły i cele działania koła fotograficznego. Od tego czasu sporo się zmieniło i wiele się przez ten czas nauczyliśmy.
Jesteśmy grupą pasjonatów i hobbystów fotografii, którzy na każdym kroku udowadniają, że wiek i sprzęt nie ma znaczenia, by robić świetne zdjęcia! W połowie lipca ruszyła nasza własna strona internetowa (http://migawkazmigrod.wix.com/migawka), na którą serdecznie zapraszamy i zachęcamy do śledzenia aktualności oraz galerii zdjęć.
Pierwszym tematem naszych spotkań była architektura. Wybraliśmy się na spacer ulicami Żmigrodu, by sfotografować interesujące nas budynki i elementy architektury. Kolejny tydzień to zdjęcia wykonywane techniką HDR (można dzięki niej otrzymać zdjęcie charakteryzujące się dużą rozpiętością tonalną). Poruszyliśmy też temat panoram, a wdzięcznym miejscem do wykonywania takich zdjęć okazał się Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie. Nie pominęliśmy też małego świata i podeszliśmy trochę bliżej - zdjęcia makro były tematem czwartego spotkania. Pod koniec lipca powstał również klip prezentujący nasze działania, który można znaleźć na YouTube, a także na naszej stronie internetowej. Klip został stworzony przez członka Migawki - Mariusza Solarczyka.
W sierpniu działo się wyjątkowo dużo! Zostaliśmy poproszeni o zrobienie kilku zdjęć żmigrodzkim koszykarzom. Sierpień był także miesiącem, w którym przyswajaliśmy wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat zdjęć portretowych. Powstał też mini-projekt „Dawniej i dziś”, który polegał na połączeniu w jeden obraz starych czarno-białych zdjęć Żmigrodu z nowymi, wykonanymi przez nas. Ciekawym doświadczeniem było poszukiwanie miejsc ze starych fotografii i próby uchwycenia ich na nowo. Niemałym zdziwieniem było, gdy zobaczyliśmy ile budynków przybyło i jak się zmieniły przez te lata.
We wrześniu wybraliśmy się poza Żmigród, by stworzyć zdjęcia pocztówkowe miejscowości należących do gminy Żmigród. Celem pleneru było sfotografowanie najbardziej charakterystycznych elementów odwiedzanych miejsc. Udaliśmy się do Węglewa oraz Bychowa, by utrwalić w artystyczny sposób budynki i ulice obu wsi.
Nocą wszystko wygląda inaczej, dlatego jedno spotkanie odbyło się o nietypowej porze - wieczorem, gdy Żmigród skąpany był w świetle lamp. Fotografia nocna, czyli nocne zakamarki Żmigrodu widziane naszym okiem.
Żmigród Press Photo? Czemu nie! Kolejne spotkanie poświęciliśmy fotografii reportażowej. Dowiedzieliśmy się trochę o World Press Photo, a także zapoznaliśmy się z pracą fotoreporterów. Potem czekało na nas wyzwanie - stworzenie krótkiego fotoreportażu w 40 minut - wszyscy świetnie sobie poradzili!
19 września w holu ZPK pojawiły się dwie sztalugi z naszymi pracami. Zaprezentowaliśmy kilka wybranych przez nas zdjęć, które zrobiliśmy przez ostatnie tygodnie. Następne spotkanie poświęcone było wiedzy teoretycznej na temat obsługi aparatu oraz funkcji i trybów zaawansowanych, wtedy zaczęła się przygoda z fotografią eksperymentalną. Tworzyliśmy przeróżne obrazy w powietrzu za pomocą lampek i światełek, które na zdjęciu prezentowały się intrygująco.
W październiku powstał kolejny klip Migawki zatytułowany „Migawka Promo 2013” (na YouTube i naszej WWW) stworzony również przez Mariusza. Na jednym z naszych spotkań skorzystaliśmy z pięknej pogody i wybraliśmy się na jesienny spacer, na którym każdy dostał inny temat do sfotografowania. Jedne ze spotkań były poświęcone zdjęciom czarno-białym - ta technika nie jest taka prosta na jaką wygląda!

W listopadzie mimo mroźnego, szarego i deszczowego dnia wybraliśmy się busem do Trzebnicy, by sfotografować jesień w naszym mieście powiatowym. Zdjęcia, które zrobiliśmy zostaną wysłane na konkurs organizowany przez gminę Trzebnica. Podczas naszej fotograficznej wycieczki zatrzymaliśmy się w takich miejscach jak rynek, bazylika, park niedaleko Parku Wodnego, a także przy kapliczce niedaleko obwodnicy. Było chłodno, ale humory dopisały i zrobiliśmy wiele zdjęć, które są do obejrzenia na stronie. W tym miesiącu również zaczęliśmy pracę z prostymi programami graficznymi i stworzyliśmy multiekspozycję, która polegała na umieszczeniu tej samej osoby dwa razy na jednym zdjęciu, wyglądało niesamowicie! Ostatnie spotkanie w listopadzie, to nasz pierwszy mini-projekt „Okienka”, który polegał na połączeniu 25 zdjęć w jedno tak by tworzył spójną całość.
Grudzień, to miesiąc kojarzący się ze świętami, światełkami i fajerwerkami, dlatego wprowadziliśmy świąteczno-fotograficzny klimat ucząc się robić bokeh (rozmycie tła) i to nie byle jaki! Bardzo oryginalnie nam to wyszło. Kolejne spotkanie, to kolejny projekt, już nieco większy nazwany ”Portret genetyczny”, który był wzorowany na pomyśle francuskiego fotografa. Polegał na wykonaniu zdjęcia twarzy wszystkim uczestnikom, a następnie zmiksowaniu dwóch różnych twarzy tak by utworzyła się jedna. W grudniu poznaliśmy też technikę tilt-shift, która polega na tworzeniu ze zdjęcia makiety. Ostatnie spotkanie w 2013 r. zakończyło się fotografią nocna na rynku. Staraliśmy się uchwycić świąteczny klimat żmigrodzkiego rynku.

Rok 2014 zaczął się dla nas bardzo aktywnie i pracowicie (portrety zimowe i fotografowanie owoców), a pomysłów i tematów nam nie brakuje, jeżeli narzekasz na sobotnią nudę: koniecznie do nas dołącz!
Wszystkie filmiki oraz zdjęcia są dostępne na naszej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy! Jeżeli lubisz fotografować, poznawać nowych ludzi, chcesz spędzić czas w fajnej atmosferze, nauczyć się nowych rzeczy, pochwalić swoimi zdjęciami, zapytać o opinię lub radę to Migawka jest miejscem dla Ciebie! Nie trzymamy się ściśle wyznaczonych reguł - po prostu tworzymy z pasji, pamiętając o zasadach. Spotykamy się w każdą sobotę od 14:00-16:00 w GCI (sala nr 5 - wejście od strony biblioteki), zmiany i aktualności na stronie WWW i facebooku. CZEKAMY NA CIEBIE! Zapraszam,

Aleksandra Bartkowiak

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.