nr 01 (266)   styczeń 2014

Psie kupy - problem wracający jak bumerang

Wszyscy właściciele psów zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki. Muszą zrozumieć i zaakceptować, że oprócz przyjemności, mają także i obowiązki.
Jednym z nich jest sprzątanie odchodów po swoim pupilu.
Zgodnie z przepisami prawa właściciele wszystkich zwierząt domowych zobowiązani są do natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez nie w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, zieleńcach, parkach.
Właściciel, który pozostawił „pamiątkę” po swoim czworonogu może zostać ukarany mandatem nawet do 500 zł, wymierzanym przez policjantów.
Zatem każdy właściciel czworonoga idąc na spacer ze swoim pupilem, powinien mieć przy sobie woreczek, aby móc posprzątać po swoim zwierzaku.
W trzech miejscach miasta (okolice Domu Kultury, Alejka Lipowa, ul. Poznańska) ustawione są tzw. stacje „Psi Pakiet” z dystrybutorem worków na psie odchody, umożliwiające łatwe i higieniczne pozbywanie się psich nieczystości, promujące życie w czystym, przyjaznym otoczeniu. W przypadku braku zestawu higienicznego zaleca się użycie zwykłej foliowej torebki.
Pamiętajmy, że psie odchody znajdujące się na ulicach, trawnikach, skwerach, podwórkach czy piaskownicach to nie tylko problem natury estetycznej czy zapachowej, ale także poważny problem epidemiologiczny.
Psie odchody stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, a przede wszystkim dla naszych pociech.
Zabawa w brudnym piasku lub na skażonym psimi odchodami trawniku może być przyczyną wielu schorzeń układu pokarmowego u dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionego nawyku mycia rąk, biorą palce do ust, oblizują zbierane z ziemi zanieczyszczone przedmioty.
Najczęstsze choroby pasożytnicze odzwierzęce to toksokaroza, toksoplazmoza, bąblowica, czy też lamblioza.
Nie sposób wymienić wszystkie konsekwencje, jakie mogą wynikać z kontaktu ze skażonym środowiskiem. Ich rozpiętość jest wstrząsająca: od biegunki do utraty wzroku, czy uszkodzenia nerek, wątroby.

Więcej informacji oraz miejsca rozmieszczenia pojemników uzyskać można w Referacie Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Żmigrodzie.

Urząd Miejski w Żmigrodzie
Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska
Pl. Wojska Polskiego 2-3
Tel. 071/385 30 57

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.