nr 09 (309)   wrzesień 2017

Okiem Burmistrza

Inwestycji ciąg dalszy

Zewnętrzne finansowanie inwestycji gminnych trwa. Miesiąc temu informowałem o złożonych wnioskach na budowę świetlic w miejscowościach Osiek i Powidzko. Dziś możemy powiedzieć, że przyznano nam dotację zarówno na jeden, jak i drugi obiekt. Wniosek czeka jeszcze weryfikacja przez Urząd Marszałkowski. Ostateczną informację otrzymamy za około 2-3 miesiące. Wysokość dotacji to 300 000 zł na każdą świetlicę.

Ważną informacją dla mieszkańców jest również uszczelnienie wału zimowego, który przebiega wzdłuż polderu Jamnik i chroni Żmigród od strony Baryczy przed wodami tej rzeki. W tym roku przeprowadzone będzie gruntowne uszczelnienie tego wału na długości ponad 5 km, metodą nowatorską. Wartość inwestycji to ponad 4 mln zł. Inwestycję realizuje i finansuje Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Przez ten wał będzie przebiegała ścieżka rowerowa, inwestycja, którą realizować będziemy od tego roku. Planowane zakończenie inwestycji to czerwiec 2018 roku.

Poza tym trwają realizacje wielu inwestycji gminnych, które są na różnych etapach, ale warto o nich wspomnieć. Mieszkańcy oczywiście niektóre z nich widzą. Jedne z nich rzucają się bardziej w oczy, gdyż zlokalizowane są na terenach odsłoniętych czy bardziej uczęszczanych. Są także takie, które widać mniej, a które będą realizowane za duże pieniądze i są ważne dla społeczności lokalnej. Tak też aktualnie trwa realizacja budowy ronda, w fazie końcowej jest wykonanie zagospodarowania terenu miedzy ulicami Rybacką a Wiejską, czyli tzw. kolektora. Wybudowaliśmy kolejne drogi , które służą uzbrojeniu terenu pod zabudowę jednorodzinną w Żmigrodzie - mówię tu o terenach za ulicą Willową. Zachęcam osoby zainteresowane do zakupu działek na tym terenie. Dodatkowo trwa inwestycja zagospodarowania terenu wzdłuż Sąsiecznicy, również kończą się prace związane z pełną modernizacją wnętrz Przedszkola „Zielona Dolina”. Rozpoczęliśmy inwestycję zagospodarowania terenu w centrum Żmigródka, który będzie służył jako zatoczka dla autobusów przy rozwozach szkolnych. Już wkrótce rozpoczniemy wiele inwestycji drogowych, czy budowy ścieżek rowerowych ( I etap o długości 9 km).

Po problemach związanych z wyłonieniem wykonawcy, rozstrzygnęliśmy trzeci przetarg na rewitalizację placu rynkowego. Mam nadzieję, że jak będziecie Państwo czytać te wiadomości, prace na rynku już się rozpoczną. Umowny termin zakończenia prac to 9 grudnia br., jednak możliwe, że wykonawca, przy sprzyjających warunkach pogodowych, upora się z tą inwestycją prędzej. Rozstrzygamy też przetarg na budowę Centrum Przesiadkowego przy dworcu kolejowym. Termin wykonania to połowa roku 2018.

Skutki nawałnic w Gminie Żmigród

Niestety należy wspomnieć także o skutkach nawałnicy, która przetoczyła się przez Polskę, w tym przez naszą gminę. Na szczęście nie ucierpiał żaden mieszkaniec, wszyscy wyszliśmy z tego bez uszczerbku na zdrowiu. Ucierpiało jednak kilka dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Zostały naruszone także niektóre budynki, jak np. strażnica OSP w Żmigrodzie czy też wieża kościoła w Radziądzu. Bardzo dużo drzew zostało wyrwanych z korzeniami, uszkodzona została infrastruktura służącej do doprowadzania energii elektrycznej. Wszystkie służby starały się jak najszybciej zniwelować skutki tego kataklizmu. Będziemy także działać, na ile pozwoli nam prawo, by udzielić pomocy oferowanej w ramach budżetu państwa. Na bieżąco weryfikujemy informacje o dofinansowaniach, o których będziemy informować mieszkańców i w ich imieniu realizować. Środki dotacyjne już są zapowiadane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

„Kulturalnie” w Żmigrodzie

Miałem przyjemność uczestniczyć w 25-leciu kapłaństwa ks. Krzysztofa Bartoszka-proboszcza parafii w Radziądzu. Była to bardzo wzniosła uroczystość, ważna dla proboszcza, jak i całej parafii. Jeszcze raz składam serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia.

Dodatkowo jesteśmy również po obchodach 70-lecie powstania OSP w Korzeńsku oraz Dożynkach Gminnych w Rudzie Żmigrodzkiej. Obie uroczystości cieszyły się wysokim zainteresowaniem oraz przyczyniły się do integracji społeczności lokalnej.

Oczywiście zapraszam na kolejne nasze wydarzenia, z których najważniejsze to Festiwal Karpia we wrześniu w Rudzie Żmigrodzkiej, a z okazji rozpoczęcia roku szkolnego składam najserdeczniejsze życzenia uczniom, a także dużo cierpliwości i dobrej pracy całemu gronu pedagogicznemu.

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.