nr 09 (309)   wrzesień 2017

Festyn policyjny "Stop wypadkom, czyli bezpieczne wakacje"

Jest piątkowe popołudnie dnia 18.08.2017 r., letnia pogoda, a do tego otoczenie uwielbianego przez wszystkich żmigrodzkiego parku. W takim klimacie odbył się festyn policyjny, dotyczący odpowiednich zachowań w wakacyjnym czasie.

Za organizację wydarzenia odpowiedzialni byli: Centrum Popularyzacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we Wrocławiu (reprezentowane przez komendanta Bogdana Maderę wraz z małżonką Haliną), Komenda Powiatowa Policji w Trzebnicy (asp. sztab. Piotr Dwojak, st. asp. Przemysław Łagowski) oraz Komisariat Policji w Żmigrodzie (st. post. Nikodem Bartkowiak, st. post. Rafał Tobolski).

Obok placu zabaw powstało małe miasteczko, które pozwoliło na lepszą wizualizację tłumaczonych zasad bezpieczeństwa na drodze. Dzieci chętnie zgłaszały się na ochotników i odpowiadały na zadawane przez prowadzących pytania. Komendant Bogdan Madera poruszył ważne kwestie związane z bezpieczeństwem w Internecie - zaczynając od nielegalnego wykorzystania wizerunku, a kończąc na różnorodnych próbach oszustwa, które, niestety, zdarzają się bardzo często.

Dodatkowe atrakcje, tj. kolorowanki, zobaczenie policyjnego radiowozu od środka, możliwość wykonania zdjęcia z lwią maskotką policjanta, czy pokaz ubrań chroniących przed utonięciem (dzieci wcieliły się w rolę modeli!) nieustannie aktywizowały najmłodszych.

Organizatorzy nie zapomnieli o przygotowaniu atrakcji dla nieco starszych uczestników - rodziców. Konkurs dotyczący znajomości zasad ruchu drogowego rozstrzygnął, czy wyuczone formułki mają zastosowanie w praktyce, natomiast pytania z wiedzy o policji pokazały, ile obywatele wiedzą na temat tej jakże ważnej służby. Przy okazji policjanci z KPP w Trzebnicy zachęcili wszystkich do korzystania ze strony www (www.trzebnica.policja.gov.pl), na której można znaleźć wiele aktualnych informacji, np. o tym, jak zachować się w czasie burz. Śmiałkowie biorący udział w zabawach zostali nagrodzeni odblaskami i kamizelkami, natomiast zwycięzcy nagrodami rzeczowymi, m.in. chodniczkami do auta czy słuchawkami.

Pojawiło się wiele cennych wskazówek zarówno dla dzieci (nigdy nie odchodzić w towarzystwie nieznajomych, w razie problemów dzwonić na policję), jak i rodziców (pamiętać o zakupie odpowiedniego fotelika do auta, zakładać opaskę na rękę pociechy z numerem kontaktowym, kiedy jest się na wakacjach).

Cała przekazana wiedza została dodatkowo zebrana w folderach, które uczestnicy mogli zabrać do domów, aby zawsze mieć pod ręką najważniejsze zasady ratujące życie.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Informacje zostały przekazane w przystępny sposób, wykorzystując do nauki zabawę. Państwo Maderowie zakończyli festyn dającymi do myślenia słowami: To od nas zależy, jaki świat zbudujemy. Nikt na ziemi nie jest sam, zawsze można znaleźć oparcie w drugim człowieku; używki nie rozwiążą życiowych problemów. Uśmiech rodzi uśmiech i powinniśmy o tym pamiętać każdego dnia.

Aleksandra Klimkowska

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.