nr 10 (310)   październik 2017

Okiem burmistrza

Inwestycje w Żmigrodzie

Ponownie mam możliwość przekazania Państwu dobrych informacji o środkach zewnętrznych, które zdobywamy - o milionach albo setkach tysięcy złotych. Tym razem mogę przekazać, że Lasy Państwowe udzielą nam dotację w wysokości 170 000 zł na budowę dwóch dróg wewnętrznych w miejscowościach Radziądz i Przywsie. Będzie to pomoc w granicach 50% całej inwestycji. Nie kryję zadowolenia z tego powodu i dziękuję Nadleśniczemu Pawłowi Górskiemu za pomoc.

Realizujemy oczywiście szereg dużych i mniejszych inwestycji, które w większości przebiegają bez zakłóceń i są na różnym etapie realizacji. Zakończyliśmy inwestycję na tzw. kolektorze, która już służy mieszkańcom. W najbliższych dniach zakończy się całkowita modernizacja Przedszkola „Zielona Dolina”. Zakładam, że w pierwszej połowie października dzieci wrócą do nowego obiektu. Trwają również inwestycje budowy dróg rowerowych, ronda, zagospodarowania Sąsiecznicy, przebudowa rynku, a także mniejsze projekty. Rozpoczęliśmy projekt zagospodarowania terenu od ul. 22 lipca i terenu przy Środowiskowym Domu Samopomocy. Jest to inwestycja ważna, w centrum miasta, porządkująca przestrzeń i zakładająca wszystkie niezbędne funkcje dla mieszkańców. Podpisaliśmy także umowę z wykonawcą, zajmującym się budową Centrum przesiadkowego „Park & Ride”. Prace rozpoczną się w najbliższych dniach, termin zakończenia to połowa 2018 roku. Bardzo cieszy mnie fakt, że przetarg wygrywają firmy żmigrodzkie, jak w tym przypadku - PPHU Pana Marka Zalewskiego.

Jako burmistrz wspólnie z radnymi powiatowymi mocno walczyliśmy o złożenie wniosku przez Powiat Trzebnicki o dofinansowanie na modernizację drogi Żmigród- Barkowo - Barkówko. Wniosek ten został złożony w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Teraz trzymamy kciuki, by został rozpatrzony pozytywnie.

Spotkania z mieszkańcami

Przechodzimy do kwestii pozainwestycyjnych. W ostatnich dniach miałem przyjemność uczestniczyć w trzech zebraniach wiejskich. Pierwsze odbyło się w Morzęcinie i dotyczyło przede wszystkim modernizacji i remontu drogi powiatowej. Wraz z radnymi powiatowymi oraz mieszkańcami zwróciliśmy się z prośbą do Starosty Powiatu Trzebnickiego, by ta inwestycja została ujęta w budżecie na 2018 r., gdyż jest to droga powiatowa w najgorszym stanie technicznym na terenie naszej gminy. Żywię głęboką nadzieję, że droga zostanie zmodernizowana.

Spotkałem się również z mieszkańcami sołectw Kędzie i Barkowo, z którymi omówiłem sprawy bieżące, w tym ustalania funduszu sołeckiego. Z przyjemnością odpowiadałem na zadawane pytania i przekazałem ważne informacje, dotyczące działalności na terenie gminy i realizacji zadań.

Gmina Żmigród promocyjnie

Korzystając z okazji składam serdeczne gratulacje oraz podziękowania Kołu Gospodyń Wiejskich w Karnicach z panią sołtys Krystyną Cych na czele za dobrą promocję miejscowości i gminy w Telewizji Echo24. Drogie Panie, Wasz występ wzbudził we mnie wiele pozytywnych emocji. Jeszcze raz gratuluję!

W ostatnim miesiącu odbyło się również kilka ważnych imprez, takich jak Senioriada i tutaj również słowa uznania i podziękowania kieruję do organizatora - Stowarzyszenia Klubu Seniora „Humorek”. Dziękuję, że dbacie o to, aby mieszkańcy tzw. trzeciego pokolenia mieli ofertę spędzania wolnego czasu.

17 września br. wraz z Nadleśnictwem Żmigród i Zespołem Placówek Kultury zorganizowaliśmy kolejną edycję Festiwalu Karpia i Lasu pod hasłem „Karp w Lesie”. Impreza w tym roku również okazała się sukcesem. Tysiące odwiedzających, turyści, których do Rudy Żmigrodzkiej ściąga przede wszystkim atmosfera wydarzenia, możliwość zakupu i skosztowania lokalnego produktu, w tym karpia oraz możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu.

Wizyta przyjaciół z Bargteheide

W dniach 15-17.09 br. gościliśmy w Żmigrodzie delegację 30 mieszkańców z miasta partnerskiego Bargteheide. Ogromne zadowolenie płynie ze wspaniałego rozwoju partnerstwa, współpracy na różnych poziomach, począwszy od dzieci i młodzieży, skończywszy na seniorach. Ustaliliśmy również dalsze plany, szczególnie na najbliższy rok. Dziękuję mieszkańcom, którzy przyjmowali gości i jak to Polacy wykazali się niezwykłą gościnnością. Cieszę się, że zawsze możemy liczyć na Wasze wsparcie.

Gmina Żmigród z wyróżnieniem

Od czasu do czasu wypada się również pochwalić. Gmina Żmigród i działania, które prowadzimy, zostały zauważone przez środowisko zewnętrzne. Miło mi poinformować, że kapituła nagrody „Wzorowa Gmina” wyróżniła nas w swoim plebiscycie oraz przyznała nam trzyletni certyfikat posługiwania się hasłem, że Gmina Żmigród jest Gminą Wzorową i jedną z najlepiej rozwijających się gmin na terenie Polski. Jestem bardzo dumny i nie pozostaje mi nic innego, jak w dalszym ciągu wraz z zespołem pracowników i współpracowników, ciężko pracować nad rozwojem Żmigrodu.

Zapraszam na kabaret!

Żegnając się z Państwem w tym numerze Wiadomości Żmigrodzkich, chciałbym zaprosić na porządną dawkę śmiechu, czyli na Kabaret Moralnego Niepokoju, który już 13 października wystąpi w hali sportowej w Żmigrodzie. Bilety na dzień dzisiejszy kończą się. Jestem przekonany, że każdy z uczestników miło i wesoło spędzi czas.

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.