nr 10 (310)   październik 2017

Modernizacja żmigrodzkiego rynku ruszyła pełną parą!

Wykonawca na miejscu, roboty trwają, krajobraz się zmienia... Wszystko za sprawą rozpoczęcia inwestycji związanej z przebudową żmigrodzkiego rynku, na którą Gmina Żmigród otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego w kwocie 2 058 694,13 zł.

Inwestycja obejmuje zakresem przebudowę nawierzchni placu i dróg, przebudowę oświetlenia, budowę fontanny, elementów małej architektury i wykonanie nasadzeń roślin ozdobnych. Ponadto w zakres zadania wchodzi zakup wyposażenia niezbędnego do organizacji plenerowych wystaw oraz imprez o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, a także handlowym. W ramach zadania zakupione zostanie 20 tablic wystawienniczych, pełnokolorowy, zewnętrzny wyświetlacz LED oraz mobilna scena wraz z agregatem prądotwórczym.

Całkiem niedawno pożegnaliśmy się z choinkami, które przez wiele lat zdobiły centrum miasta. Niestety, ze względu na choroby i szkodniki, którymi zarażone były drzewa, nie było możliwości ich przesadzenia. Wyjaśniając jednak wątpliwości co do zieleni, pracownicy Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie, po długich rozmowach z konserwatorem zabytków, wynegocjowali maksimum zieleni, która zostanie zagospodarowana na zmodernizowanym rynku.

Przechodząc do małej architektury, jednym z elementów modernizacji będzie ustawienie w północno zachodniej części płyty rynku figury kata stojącego na pręgierzu. Zarówno figura, jak i pozostałe elementy pręgierza są już wykonane i oczekują w zakładzie kamieniarskim na zamontowanie. Jeszcze w sierpniu w zakładzie kamieniarskim przedstawiciele Gminy Żmigród oraz konserwatora zabytków dokonali odbioru elementów kamiennych.

Poniżej kilka fotografii z tego zdarzenia oraz kilka informacji.

INFORMACJA ODNOŚNIE REKONSTRUKCJI PRĘGIERZA
NA RYNKU W ŻMIGRODZIE

Niniejsza informacja powstała w oparciu o dokumentację projektową rekonstrukcji pręgierza na placu rynkowym w Żmigrodzie, sporządzoną przez mgr Jerzego Lorenca, którego realizacja nastąpi wraz z przebudową nawierzchni placu w ramach „Rewitalizacji Placu Rynkowego w Żmigrodzie”.

1. LOKALIZACJA
Zgodnie z zaleceniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pręgierz należy usytuować w miejscu, w którym istniał w przeszłości tj. do roku 1945. Zachowane materiały archiwalne wskazują na lokalizację pręgierza w północno - zachodniej części placu rynkowego w pobliżu wylotu dzisiejszej ulicy św. Jana Pawła II /dawna PKWN/. Wieńcząca kolumnę postać „Stróża porządku” skierowana była frontem ku zachodowi. Projekt nowego pręgierza uwzględnia zalecenia DWKZ.

2. OPIS REKONSTRUKCJI PRĘGIERZA
Projekt rekonstrukcji (nowego) pręgierza opracowano na podstawie fotografii z przed roku 1945 oraz ilustracji zawartych w książce opisującej dzieje pręgierza. Bazując na materiale ikonograficznym dążono do w miarę wiernego odtworzenia poszczególnych elementów które kształtowały kolumnę - bazy , słupa i głowicy.
Wizerunek postaci stróża porządku przyjęto z fotografii wykonanej około roku 1943. Odkucie wyżej wymienionych elementów kamieniarskich zostało przeprowadzone zgodnie z rysunkami zawartymi w projekcie. Natomiast wykonanie rzeźby figuralnej poprzedzone było wykonaniem gipsowego modelu celem oceny przez projektanta, inwestora, służby ochrony zabytków. Nowy pręgierz zlokalizowano w tym samym miejscu, w którym stał do roku 1945.

3. DANE TECHNICZNE
Kamień, z którego wykonano pręgierz - piaskowiec drobnoziarnisty o spoiwie krzemionkowym, barwy lekko żółtej.
Elementy metalowe: rózga, kuny - stal nierdzewna doprowadzona barwą do koloru grafitu.
 • wysokość płyty dolnej (stopnia) - 18 cm
 • wysokość bazy - 25 cm
 • wysokość trzonu - 220 cm
 • wysokość głowicy - 40 cm
 • wysokość rzeźby - ok. 100 cm
 • szerokość bazy - 59 cm
 • szerokość trzonu kolumny - 45 cm
 • szerokość głowicy - 75 cm

  4. INFORMACJA DOTYCZĄCA PLANU ZAGOSPODAROWANIA TERENU
  Projekt rekonstrukcji pręgierza wpisuje się w ogólny „Projekt Zagospodarowania Terenu” dotyczący Rewitalizacji Placu Rynkowego w Żmigrodzie” opracowany przez GARDEN CONCEPT ARCHITEKCI KRAJOBRAZU w lutym 2012 roku.
  Figura kata, która posłużyła za model do wykucia z piaskowca, jest prezentowana w sali narad Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie. Rynek natomiast, już niedługo, nabierze nowego kształtu i stanie się tętniącym życiem sercem miasta, jak za dawnych czasów.

  Artur Knappik
  Referat AGN

 • menu

   
   
   
  Wiadomości Żmigrodzkie
  rss wykonanie
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.