nr 10 (310)   październik 2017

Felieton(ik)

Grzyb a sprawa polska

Co najbardziej podnieca Polaków? Portale livestylowe twierdzą, że grillowanie i grzybobranie. Czas więc wypowiedzieć się w tej drugiej sprawie.

Grzyby podniecają wszystkich, a dokładniej wszystkich dorosłych. Pamiętam, jak jako nastolatka pojechałam z tatą na grzyby. Koczowałam obok fiata 126p, a na dodatek wyobraziłam sobie, że zaraz napadnie mnie dzik.

Dziś strachy jak ręką odjął, pędzę na grzyby nawet wtedy, gdy mogłabym sobie pospać. I sama zadaję sobie pytanie; o co chodzi z tymi grzybami? Co jest w grzybobraniu, że stanowi ono polski „sport” narodowy?

Nie da się tego wyjaśnić krótko i na temat, dużo tu paradoksów i braku logiki, ale jedno jest pewne-grzyby rozgrzewają naszą wyobraźnię.

Co roku obserwujemy to samo-grzybiarzy na rowerach lub samochodami-ustawiają się wzdłuż drogi albo wjeżdżają w głąb lasu.

Sobotnio-niedzielny wysyp prawdziwków współgra z weekendowym wysypem leśnych turystów.

Podsłuchując leśne komórkowe rozmowy grzybiarzy zawsze słyszę to samo- mówią, że dopiero co weszli do lasu, a już nazbierali wiaderko. A przecież widzę, ile już kręcą się po tym samym młodniku co ja.

Gdy rozmawiam ze znajomymi okazuje się, że wszyscy już zebrali tyle, że zaprawili słoiki, zamrozili, ususzyli.

Tak to, słuchając od kilkudziesięciu lat grzybowe historie, także ja w końcu odczułam pierwotny zew natury i w tym roku sama ruszyłam na grzyby. Ułożyła sobie do tego odpowiednią mitologię - dlatego Czarny Las, dlaczego sama, dlaczego akurat teraz - i poczułam prawdziwą ulgę. Kiedy? Gdy zrelaksowana chodzeniem po mchu znalazłam parę podgrzybków. Tym samym stałam się taka jak inni- stałam się grzybiarzem. A gdy drugiego dnia znów wzięłam koszyk i ruszyłam do lasu, zaniepokoiłam się swoim stanem i zadałam sobie pytanie, o co chodzi z tymi grzybami. Odpowiedzi na razie nie znam, oby nie przyszła w momencie, gdy lasów zbraknie...

eco

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.