nr 11 (311)   listopad 2017

Zadbaj o swoją skórę - razem pokonamy raka

„Zadbaj o swoją skórę- razem pokonamy raka”- pod takim hasłem minęła VIII Żmigrodzka Konferencja Onkologiczna, zorganizowana przez Fundację dla kobiet „ Dobra Dusza”.

22 października w sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie zgromadzonych gości, wśród których byli: Robert Lewandowski - Burmistrz Gminy Żmigród, Jan Czyżowicz - Przewodniczący rady Miejskiej w Żmigrodzie, Waldemar Wysocki - Starosta Powiatu Trzebnickiego, Małgorzata Matusiak - Przewodnicząca Rady Powiatu Trzebnickiego, żmigrodzcy lekarze: Jolanta Ściślak-Dzięcioł, Joanna Kantor, Ewa Skorecka, Zofia Hatowska, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pacjenci Fundacji oraz prelegenci konferencji: dr Jacek Calik, Bartłomiej Pawlaczyk, Anna Jelenik, Joanna Świętaszczyk, powitała prezes Fundacji - Beata Szalińska-Krawczyk.

Oficjalnego otwarcia tradycyjnie dokonał Robert Lewandowski, Burmistrz Gminy Żmigród, który nawiązując do modernizacji żmigrodzkiego rynku, wspomniał o tym, iż w tym roku wyjątkowo konferencja nie rozpoczęła się od marszu Różowej Wstążki. Podziękował także Fundacji za organizację tak wspaniałego przedsięwzięcia edukacyjnego dla mieszkańców naszej gminy.

Po słowach burmistrza, głos zabrał Waldemar Wysocki - Starosta Powiatu Trzebnickiego, składając Fundacji gratulacje z okazji obchodzonej niedawno 10. rocznicy powstania.

Po słowach powitania nastąpił czas na merytoryczną część konferencji. Swój wykład pt. „Profilaktyka raka skóry-diagnoza, leczenie” rozpoczął dr Jacek Calik z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Opowiadał o różnego rodzaju zmianach na skórze oraz o sposobach rozpoznawania zmian chorobowych przez lekarzy specjalistów. Podkreślał, że nie można bagatelizować żadnych zmian skórnych, bo nawet najmniejsza narośl może być groźna. Dr Calik ostrzegał przed złym wpływem promieni słonecznych oraz negatywnym w skutkach korzystaniem z solarium.

O skórze, jako obrazie zdrowia opowiadał następnie Bartłomiej Pawlaczyk. Przedstawił objawy chorobowe, które odzwierciedlają się w wyglądzie skóry. Nie tylko jednak choroby znajdują odbicie w naszym wyglądzie, ale także, a może przede wszystkim: niezdrowy styl życia, stosowanie używek, brak odpoczynku, czy stres.

Jak sobie radzić ze stresem oraz jak żyć długo i szczęśliwie to temat kolejnej prelekcji, którą przedstawiła psycholog Anna Jelenik. Na przykładzie długowiecznego życia mieszkańców Japonii z regionu Ikagai opowiedziała o recepcie na szczęśliwe chwile. Okazuje się, że żeby żyć dobrze nie trzeba wiele. Należy cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy, z możliwości obserwacji przyrody, z możliwości rozmowy z innym człowiekiem. Człowiek szczęśliwy to również taki, który odnajduje i realizuje swoją pasję w życiu. A pasja może być przeróżna: od gotowania, pisania wierszy, ogrodnictwa, po aktywność sportową lub inne.

O zbawiennym wpływie ruchu na zdrowie opowiedziała fizjoterapeutka - Joanna Świętaszczyk w swojej prezentacji pt. „Wpływ ruchu i rehabilitacji na życie człowieka”. Potwierdziła się tym samym stara prawda, że „ruch to zdrowie”, a ćwiczenia pod okiem rehabilitanta pomagają w usprawnianiu funkcji ruchowych osób dotkniętych chorobą lub osób po przebytym zabiegu chirurgicznym.

Po tych edukacyjnych wystąpieniach, na koniec konferencji, nadszedł czas na ucztę artystyczną. Na scenie pojawiła się żmigrodzianka - Katarzyna Łyczko, która wystąpiła ze swoim recitalem.

Tym muzycznym akcentem konferencja zakończyła się, a prezes Beata Krawczyk już zapowiedziała kolejną na przyszły rok.

Wioletta Owczarek

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.