nr 11 (311)   listopad 2017

Żmigród w sieci Partnerska Inicjatywa Miast

Gmina Żmigród wzięła udział w naborze konkursowym do trzech partnerskich sieci pilotażowych Partnerskiej Inicjatywie Miast (PIM), który odbył się w dniach od 20 czerwca do 21 lipca br. PIM jest jednym z projektów strategicznych „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” (SOR), będącym odpowiedzią na zapotrzebowanie w zakresie pozyskiwania pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast.
Zgodnie z założeniem Ministerstwa Rozwoju, stworzenie PIM - „sieci samouczenia się” umożliwi wymianę i promocję wiedzy w zakresie prowadzenia przez miasta zintegrowanej polityki miejskiej.
Tematami sieci objętych konkursem były:

 • mobilność miejska,
 • rewitalizacja,
 • jakość powietrza.

  Mamy wielką przyjemność poinformować Państwa o wynikach naboru. Gmina Żmigród została wybrana przez Ministerstwo Rozwoju do udziału w sieci jakość powietrza jako tzw. miasto partnerskie. Tym samym znaleźliśmy się w gronie 31 podmiotów: miast, organizacji międzygminnych i organizacji pozarządowych, z całej Polski, które rozpoczną współpracę w ramach PIM.
  W skład sieci jakość powietrz wchodzi Lider i dziewięciu partnerów. Liderem naszej sieci został Nowy Sącz. Natomiast miastami partnerskimi zostały następujące miasta: Toruń, Opalenica, Boguszów Gorce, Żywiec, Kudowa Zdrój, Rawicz, Pszczyna, Bojanowo.

  Celem strategicznym PIM jest wspomaganie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju polskich miast. Celami szczegółowymi projektu są, między innymi: wzmocnienie partnerskiej współpracy i wymiany wiedzy między miastami oraz podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej, podniesienie kompetencji kadr, wypracowanie oddolnych propozycji rozwiązań systemowych zawierających rekomendacje dla polityki krajowej i europejskiej, upowszechnianie zasad partycypacji społecznej w zarządzaniu miastami, czy włączenie miast w realizację celów krajowych i europejskich (w tym Agendy Miejskiej UE i Nowego Programu ONZ dla miast).

  Sukcesem sieci ma być ulepszona współpraca między miastami, bliższe poznanie się oraz wykorzystanie wzajemnych doświadczeń i wiedzy oraz wypracowanie pomysłów na rozwiązanie bieżących wyzwań poprzez prace nad Miejskimi Inicjatywami Działania. Możemy liczyć na wsparcie finansowe oraz wsparcie i wiedzę eksperta tematycznego w całym okresie funkcjonowania sieci. Uczestnictwo w projekcie skutkować ma promocją miasta na arenie krajowej i europejskiej oraz otrzymaniem pomocy w pozyskaniu dofinansowania na realizację innowacyjnych rozwiązań w Gminie Żmigród.

  Paweł Pilarski

 • spis treści

  menu

   
   
   
  Wiadomości Żmigrodzkie
  rss wykonanie
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.