nr 11 (311)   listopad 2017

Bezpieczeństwo na drodze

„Bądźmy bezpieczni na drodze!” - to hasło promujące jesienną kampanię społeczną Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa.
Pieszy, rowerzysta czy kierowca. Kto i za jakie wykroczenie może otrzymać mandat i punkty karne - o tych najczęściej popełnianych błędach dowiesz się więcej w tej rubryce. Zaś spot nakłaniający do zachowania ostrożności zarówno przez kierowców jak i pieszych można obejrzeć na http://www.krbrd.gov.pl

Piesi na drodze
Zacznijmy od pieszych, którzy powinni poruszać się lewą stroną drogi. Kara dla osoby idącej nocą, drogą w terenie niezabudowanym bez odblasków to mandat w wysokości - 100zł.
Za wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściach dla pieszych - 50 zł, zaś w miejscach innych niż przejścia dla pieszych - 100 zł

Rowerzyści w ruchu ulicznym
Zejdź z roweru! Rowerzystów obowiązuje zasada, iż chcąc przekroczyć przejście dla pieszych należy rower przeprowadzić. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem - 100 zł zgodnie z taryfikatorem. „Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy - 100 zł”. Warto zwrócić uwagę, kiedy obok tzw. „zebry” istnieje przejazd rowerowy, ponieważ w takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.
Niezgodne z prawem o ruchu drogowym jest również poruszanie się dwukołowcem po chodniku, za takie wykroczenie grozi mandat - 50 zł.
Odpowiednie i sprawne oświetlenie dotyczy również rowerzystów, za jego brak podczas jazdy po zmroku można otrzymać mandat - 50 zł.

Nie rozmawiaj przez telefon!
To kolejna zasada, której musi przestrzegać kierowca, a zarazem rowerzysta. W obu przypadkach grozi mandat - 200zł i 5 punktów karnych. Natomiast niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów - 100zł i 2 pkt.

Obowiązkowe wyposażenie auta
Za niewłaściwie wyposażone auto w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy grozi mandat w kwocie od 20 do 500 zł, a nie wystawienie trójkąta w przypadku awarii jest zagrożone karą 150 zł.

Przewożenie dzieci
Za przewożenie dziecka, którego wzrost nie przekracza 150 cm poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci grozi grzywna w wysokości 150 złotych, co więcej za „naruszenie przepisów dotyczących przewozu dzieci lub młodzieży przez kierującego pojazdem przewożącym dzieci lub młodzież lub kierującego innym pojazdem" grozi grzywna w wysokości 200 złotych”.

Uwaga na znaki
Kierowcy - w związku z rewitalizacją żmigrodzkiego rynku, warto zwrócić uwagę na zmianę organizacji ruchu drogowego, a co za tym idzie znaki a w szczególności zakazujące, ponieważ postój lub zatrzymanie w niedozwolonym miejscu grozi mandatem w kwocie od 100 do 300zł i 1 pkt.

Kary za brak świateł
Zapominalscy, którzy nie włączają od zmierzchu do świtu świateł mijania mogą otrzymać mandat - 200 zł i 4 pkt, zaś ich brak w ciągu dnia to 100 zł i 2 pkt.

Marcelina Halikowska

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.