nr 01 (313)   styczeń 2018

Inauguracja Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

1 zdjęcieOdśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęła się uroczystość inauguracji żmigrodzkich obchodów stulecia niepodległej Polski, która miała miejsce 11 grudnia 2017 roku w sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie. Zebranych gości, wśród których byli radni Rady Miejskiej w Żmigrodzie, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, powitał prowadzący spotkanie- Jerzy Rudnicki, przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Ciepłe słowa zostały skierowane do obecnego na sali Pana Henryka Słowińskiego- przedstawiciela 27 Dywizji Piechoty Wołyńskiej, który jako żołnierz uczestniczył w walce o Polskę.

Przytaczając słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”, prowadzący wskazał na konieczność upamiętniania czasów, które miały miejsce niegdyś, a które mają wpływ na nas także dzisiaj. Okazją do oddania czci bohaterów jest przypadająca na rok 2018 setna rocznica odzyskania wolności przez Polskę.

Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy Żmigród, Robert Lewandowski, który nawiązał także do historii mieszkańców ziemi żmigrodzkiej.-Znaczna część żmigrodzian pochodzi z Kresów Wschodnich, stąd inicjatywa upamiętnienia ich losów, ich heroicznej walki podczas obchodów tak ważnej rocznicy. Chcemy wybudować pomnik, który będzie symbolem nie tylko odzyskania niepodległości w roku 1918, ale także będzie symbolem walk o tożsamość narodową w czasach późniejszych-mówił włodarz. Burmistrz przedstawił również członków Komitetu Honorowego, reprezentujących różne środowiska, instytucje i organizacje, który stanie na czele organizacji rocznych obchodów święta niepodległości. Podziękował wszystkim za wyrażenie zgody na uczestnictwo w Komitecie. Przedstawił także osoby, które zgodziły się objąć żmigrodzkie obchody stulecia niepodległości patronatem honorowym, a są nimi: Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny- Metropolita Wrocławski, Paweł Hreniak- Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski-Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Kolejnym punktem uroczystości był wykład profesora Stanisława Srokowskiego, autora opowiadań, które stały się podstawą do napisania scenariusza do filmu „ Wołyń”. Profesor Srokowski w bardzo przystępny sposób opowiedział o dążeniu narodu polskiego do niepodległości w roku 1918 oraz o tym, jak wyglądała sytuacja społeczna, kulturalna, militarna na ziemiach wschodnich tuż przed II wojną światową, podkreślając heroiczną walkę Polaków z narodem ukraińskim, wspieranym przez żołnierzy niemieckich i Armię Czerwoną. Stanisław Srokowski, zapraszając zebranych do obejrzenia filmu „ Wołyń” podkreślał, iż film jest rzeczywisty, wszystkie sceny są przemyślane. -„Nie zamykajcie oczu”-podkreślał pisarz, tak jakby chciał przekonać, iż należy zamykać oczu przed prawdą.

Po emisji filmu „Wołyń” nastąpiła dyskusja filmowa. -Czy po obejrzeniu tego filmu, będziecie Państwo lepsi?-zapytał Stanisław Srokowski, pozwalając na to, by każdy sam sobie odpowiedział na to pytanie. Kilka osób z sali podzieliło się wspomnieniami swoich przodków, potwierdzając wiele scen z filmu.- Ten film jest prawdziwy, aczkolwiek nie jest tak drastyczny jak moje książki, reżyser Wojciech Smarzowski trochę go „złagodził” -opowiedział pisarz. Film ukazywał wiele cierpienia, braku litości, nienawiści, które przeplatały się z innymi wartościami, takimi jak miłość, wiara i nadzieja. -Miłość i nadzieja, o obok nich wiara-to coś, co pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile-podsumował Stanisław Srokowski.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, była to nie tylko prawdziwa lekcja historii, ale również życia.

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.