nr 01 (313)   styczeń 2018

 

Nie daj się oszukać!

2 zdjęcia„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ. Przestępstwa wobec seniorów” to temat debaty, która odbyła się 8 grudnia 2017 roku w kawiarni Zespołu Placówek Kultury, a została zorganizowana przez Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego oraz Komendanta Komisariatu Policji w Żmigrodzie podinsp. Norberta Garulę. Członkowie żmigrodzkich senioralnych organizacji pozarządowych mieli okazję do wysłuchania prelekcji oficera prasowego podkom. Piotra Dwojaka z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy oraz Eweliny Kondrackiej - Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Podczas dwugodzinnego spotkania zostały zaprezentowane zasady bezpieczeństwa, uświadomiono seniorów o stosowanych przez oszustów metodach np. na „wnuczka”, „policjanta”, „urzędnika”, „śnieg”. Ponadto, zachęcono seniorów, aby o budzących wątpliwości sytuacjach powiadamiać funkcjonariuszy. Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji zachęcił również do korzystania z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której istnieje możliwość wybrania miejsca, rodzaju i skali zagrożenia, a zgłaszanym problemem zajmie się dana jednostka. Kolejnym ciekawym punktem prezentacji było omówienia programu ”Dzielnicowy bliżej nas”, ponieważ za pośrednictwem tego systemu policjanci pozostają w stałym kontakcie z lokalną społecznością, znają mieszkańców i starają się pomagać w rozwiązywaniu zgłaszanych przez nich problemów oraz aplikacji „Moja Komenda”, czyli mobilnym przewodniku po jednostkach Policji. W drugiej części debaty Ewelina Kondracka przedstawiła problem przemocy wobec osób starszych, jego fakty, mity, a także zagadnienia na temat zespołu interdyscyplinarnego czy procedury niebieskiej karty. Ostatnim punktem spotkania dla chętnych seniorów były indywidualne rozmowy z dzielnicowymi Gminy Żmigród - asp. Marcinem Horbik i mł.asp. Pawłem Gołdyn.

W debacie uczestniczyli również radni Rady Miejskiej w Żmigrodzie, sołtysi Gminy Żmigród, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żmigrodzie, a także Kierownik Ogniwa Prewencji KP w Żmigrodzie asp.szt. Jan Owczarek, Komendant Komisariatu Policji w Obornikach Śląskich mł.insp. Krzysztof Talarczyk, Kierownik Ogniwa Prewencji KP w Obornikach Śląskich asp.szt. Paweł Doleżał.

Marcelina Halikowska

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.