nr 03 (315)   marzec 2018

Co słychać w Bargteheide?

Szanowni Czytelnicy! Redakcja Wiadomości Żmigrodzkich postanowiła reaktywować rubrykę o naszym mieście partnerskim Bargteheide. Dzięki temu będziecie mieli możliwość śledzenia nowinek i aktualności naszych zagranicznych przyjaciół. W tym numerze prezentujemy Wam artykuł „Czytelnicza jaskinia i kącik przygód!”. Tekst opracowany został przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie

Czytelnicza jaskinia i kącik przygód!

Czytanie jako doświadczenie
- zgodnie z tą koncepcją, Regina Falkner, kierowniczka biblioteki miejskiej w Bargteheide, urządziła na nowo, dostosowany do dziecka, kącik w bibliotece. - Chcieliśmy wnieść akcję do biblioteki dla dzieci - wyjaśnia Regina Falkner.
- Wcześniej obszar ten był bardzo skromny.

Czytelnicza jaskinia zaprasza dzieci swoim wystrojem: są tam poduszki, ochrona przed hałasem, która sprawia, iż miejsce to jest odosobnione, namioty z motywem dżungli, ozdobne obrazy, 150 papierowych żurawi, lampiony, kwiaty i motyle. Nie mogło również zabraknąć dużych i wygodnych foteli, strojów księżniczek do przebrania oraz różowego jednorożca. Wszystko to sprawiło, iż obszar czytelniczy stał się kącikiem przygód.

Zmiana wyglądu kącika dla dzieci była pierwszym dużym zleceniem Aniko Barka - córki Reginy Falkners, projektantki biżuterii i urządzeń z Lubeki. - Wszelkie prace były rozpisane i zatwierdzone - zapewnia Regina Falkner. - Kapsułę czytelniczą zbudował mój syn Andresa. W prawdzie miasto na przebudowę udostępniło 6000 euro, jednak koszt przedsięwzięcia był znacznie większy. - Pod koniec pracowaliśmy w nocy, aby nadal można było wypożyczać książki. W bibliotece Regina Falkner obsługuje swoich użytkowników, wśród których 54% klientów to dzieci i młodzież.

- W tym roku mieliśmy 25000 odwiedzających i prawie 4000 aktywnych czytelników - dodaje kierowniczka biblioteki. - Każdego dnia oprowadzamy po naszej bibliotece od jednej do dwóch klas szkolnych. Do tego dochodzi 114 uroczystości rocznie, przedstawionych na tablicach w formie książek obrazkowych, które przedstawiają wieczory autorskie i przedstawienia teatralne. Wsparcie czytelnictwa jest mocno propagowane przez miasto Bargteheide. Pokazuje to również obecne wyposażenie biblioteki. - Mamy komiksy, gry, gry na PC oraz wszelkie nowości, jakie tylko trafią na rynek. Mamy również listę życzeń, w której czytelnicy mogą zapisać swoje zamówienia książkowe.
- Nasza biblioteka cieszy się dużym zainteresowaniem - mówi zachwycona Regina Falkner. Z 80 000 w roku 2000 liczba wypożyczeń wzrosła obecnie do 217 000. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia może korzystać z biblioteki bezpłatnie, a także i później, dopóki są uczniami. Regina Falkner koncentruje się również na innych obszarach biblioteki, np. na projekcie „randka w ciemno z książką”. Akcja polega na wypożyczeniu książki, która jest szczelnie zapakowana, po czym klient rozkoszuje się niespodzianką podczas odpakowywania. Projekt Sztuko-teka natomiast oferuje oryginalne dzieła sztuki, które można wypożyczyć na 6 miesięcy i powiesić na domowej ścianie.

Autorka książek dla dzieci Annette Amrhein, mieszkanka miasta Bargteheide, właśnie przyjechała i zajmuje miejsce w nowym fotelu, pod pachą trzyma swoją książkę dla dzieci pt. „Tajemniczy bożonarodzeniowy gość”. Przed nią zgromadziły się przedszkolaki, aby poznać świat książek podczas głośnego czytania. Podziwiają jednorożca, namioty i wpełzają do kapsuły czytelniczej. - Chcemy połączyć czytanie z doświadczaniem - kończy Regina Falkner.

Opracowano na podstawie artykułu LN pt. „Lesehöhle und Erlebnisecken”

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.