nr 07 (319)   lipiec 2018

Poznali inwestycje Niepodległego Żmigrodu na spacerze

2 zdjęcia( logo 100 lecie Niepodległości)

W ramach Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 8 czerwca 2018 r został zorganizowany spacer tematyczny pod nazwą: „Inwestycje Niepodległego Żmigrodu z poezją w tle”. Organizacją tego przedsięwzięcia zajęło się Stowarzyszenie „Złota Jesień”, przy wsparciu Urzędu Miejskiego i Środowiskowego Domu Samopomocy „ Pałacyk”.

Na żmigrodzkim rynku obok pręgierza, punktualnie o 10.00 zjawiło się ok. 80 osób, z których znaczna część przyjechała z Wrocławia. Burmistrz Gminy Żmigród, Robert Lewandowski przywitał zebranych i opowiedział o historii miasta. Po przemówieniu burmistrza głos zabrał przedstawiciel urzędu, który zreferował jedną z ważniejszych inwestycji ostatnich lat, czyli modernizację rynku. Następnie udano się na podwórko przy ul. Rybackiej, które zostało znacznie upiększone poprzez inicjatywę mieszkańców ze środków finansowych w ramach budżetu obywatelskiego.

Kolejnym punktem zwiedzania miasta był parking i zatoczka autobusowa obok Środowiskowego Domu Samopomocy „Pałacyk”. Następne nowo powstające miejsca parkingowe można było zobaczyć przy stacji PKP, gdzie obecnie budowane jest Centrum Przesiadkowe „ Park &Ride”. Pięknie zmodernizowaną i ukwieconą ulicą na tzw. kolektorze spacerowicze udali się do Zespołu Szkół Dwujęzycznych, gdzie podziwiano budynek szkoły wraz z bogatą infrastrukturą sportową. Stamtąd przewędrowano w stronę ronda im. Ofiar Roszarni, by ulicą Wrocławską dotrzeć do Ogrodów Bioróżnorodności nad Sąsiecznicą. Niedawno zamontowanym drewnianym pomostem wycieczkowicze udali się na parking przy OSiR-ze, gdzie pokazano zarówno nasz piękny basen Aquagród, jak i plac zabaw dla czworonogów. Po ponad dwugodzinnym spacerze wszyscy przemieścili do zespołu pałacowo-parkowego, gdzie w trejażu, obok baszty, organizatorzy przygotowali ciepły poczęstunek.

Po zaspokojeniu potrzeb ciała, nastąpił czas na atrakcje dla duszy. Pani Irena Ratajczak oraz pan Szymon Zyber odczytali wiersze patriotyczne, które wprawiły słuchacze w zadumę. Aby zmienić nieco nastrój, został przeprowadzony konkurs wiedzy na temat obejrzanych inwestycji. Czterech uczestników świetnie odpowiadało na przygotowane pytania, co oznaczało, iż dokładnie słuchano poszczególnych przewodników. W ich role wcielili się pracownicy Referatu Inwestycji i Rozwoju Lokalnego Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie: Paweł Pilarski, Paweł Sułek, Rafał Krasuski, Krzysztof Frąckowiak oraz kierownik Ireneusz Pyczak.

- To był niezwykle udany dzień-takie słowa można było usłyszeć z ust uczestników.

Goście z Wrocławia zachwycali się przemianą Żmigrodu, a niektórzy deklarowali nawet chęć przeprowadzenia się do naszego miasta.

Wioletta Owczarek

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.