nr 07 (319) lipiec 2018
Cyfrowe zasoby Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie
Na zaproszenie ZIG (Zachodniej Izby Gospodarczej) Anna Mądra-Kras p.o. dyrektor PZS zaprezentowała na przykładzie swojej placówki wykorzystanie nowych technologii w edukacji. Celem konferencji było przedstawienie holistycznej wizji praktycznego wykorzystania sieci edukacyjnej, którego realizatorem będzie Dolnośląskie Cyfrowe Centrum Zasobów Edukacyjnych. Projekt zakłada zasilenie repozytorium w e-podręczniki i zasoby wrocławskich uczelni wyższych. W Powiatowym Zespole Szkół w Żmigrodzie to projekt unijny „Zawodowa przyszłość w rękach specjalistów z Doliny Baryczy” wyposażył szkołę w narzędzie chmurowe „documaster”. Wszyscy uczniowie i nauczyciele posiadają swoje konta, do których mają dostęp z każdego miejsca, gdzie jest internet i o każdej porze. Nauczyciele dostali do dyspozycji miejsce na dysku wirtualnym, gdzie mogą przechowywać swoje materiały i udostępniać je innym użytkownikom. Każda klasa ma swój folder przedmiotowy, z którego może pobierać zamieszczone przez nauczyciela materiały, umieszczać swoje oraz dzielić się nimi z koleżankami i kolegami z klasy.
Narzędzie to doskonale nadaje się do pracy metodą projektu, ponieważ w chmurze można utworzyć dedykowany projektowi folder, przypisać do niego właściwe osoby i określić ich uprawnienia. Następnie umieścić harmonogram prac oraz gromadzić potrzebne materiały i tworzyć cyfrowy dokument, na którym pracuje cały zespół. Narzędzie to znakomicie spełnia również funkcje pomocnicze przy powtórkach i przygotowaniach do matury jako wirtualna przestrzeń do umieszczania zadań i innych materiałów.
Inną zaletą narzędzia chmurowego jest cyfrowa biblioteka. Wersja, którą szkoła otrzymała, wyposażona została przez dostawcę w zestaw cyfrowych lektur (audiobooki, e-booki) i podręczników oraz innych przydatnych multimediów. Dziś już nikt nie może powiedzieć, że nie mógł zdobyć jakiejś lektury lub że z powodu choroby był nieobecny na lekcji i nie otrzymał potrzebnych materiałów, bo wszystko to ma „na kliknięcie myszką”. Co więcej, wszystkie materiały można w bardzo dobrej jakości wydrukować na dwóch ogólnodostępnych wielofunkcyjnych urządzeniach.
A zatem narzędzie chmurowe uczy kilku podstawowych kompetencji kluczowych: posługiwania się technologią informacyjną, pracy zespołowej, skutecznego komunikowania się w różnych sytuacjach, a także uczenia się (i odpowiedzialności za własny rozwój).
Anna Mądra-Kras