nr 08 (320)   sierpień 2018

Będziemy mieć smoczy szlak, czyli kreatywna Joanna

1 zdjęcieJoanna Świerczek ma 12 lat i uczy się w żmigrodzkiej szkole podstawowej. Mieszka w pięknym miejscu, w leśniczówce w Nowych Domach. Tato jest leśnikiem, mama terapeutką. Ma także 18-letnią siostrę Aleksandrę. Za oknem Asia czasem widzi orła, a w pobliskim lesie bociana czarnego. Natura wchodzi jej do domu. Odwiedziłam ją, by opowiedziała o tym, jak wpadła na pomysł, by Żmigród miał swój smoczy szlak. Oto, co usłyszałam.

-Wraz z rodziną zwiedzam Polskę, tą dalszą i tą bliską. We Wrocławiu zachwyciły mnie krasnale, które stoją w różnych miejscach miasta. W Trzebnicy są koty. Pomyślałam, że w Żmigrodzie mogłyby być smoki. Po rozmowie z rodzicami ustaliliśmy, że napiszę o swoim pomyśle do Burmistrza Gminy Żmigród. Wysłałam list, potem byłam zaproszona na rozmowę do Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie. Pomysł się spodobał. Potem kolega mojego taty, Krzysztof Tarka, zrobił piękne rysunki smoków, które będą wykonywane na szlak. Jeden z nich będzie smokiem rowerowym, gdyż stanie przy ścieżce rowerowej na bulwarach Sąsiecznicy. Będzie też Koryferusz, Zdrowuś, Mędrek, Szlachcic. Teraz czekam z niecierpliwością na pierwszego smoka. Zobaczę go już wkrótce na uroczystym otwarciu bulwarów nadrzecznych.

Asia jest także laureatką konkursu „Historia w lesie ukryta”. Praca konkursowa to prezentacja pt. „Zasłyszane w szumie drzew” na temat ciekawych historycznie miejsc w naszych lasach. Przypomina w niej o Szwedzkiej Górce, Słupie Napoleona czy Ruskich Łąkach. Praca robi wrażenie, gdyż jest kompendium wiedzy na temat ciekawych miejsc, do których warto dotrzeć.

Zarówno pomysł na smoki, jak i na pracę konkursową świadczą, że w Asi jest pasja i konsekwencja. Czekamy na więcej jej pomysłów!

eco

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.