nr 08 (320)   sierpień 2018

Żmigród pamięta, Żmigród szanuje!

1 zdjęcieWspaniała rewitalizacja rynku żmigrodzkiego przyniosła wiele korzyści mieszkańcom. „Serce miasta” zaczęło tętnić życiem. To właśnie tutaj odbywają się imprezy kulturalne, rozkwita gastronomia, dzieci bawią się przy fontannie, grają w piłkę na sztucznym boisku, a dorośli spokojnie odpoczywają na ławkach.

Podczas rewitalizacji odnowiona została również figura Najświętszej Marii Panny. Kolumna maryjna ma piękną historię, a przede wszystkim ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności.

Pochodzi ona z roku 1873, jest pozostałością po tzw. kolumnie zwycięstwa, którą ustawiono z okazji zwycięstwa Prus w wojnie z Francją w latach 1870-1871. Po II wojnie światowej miejsce znajdującego się na szczycie orła zajęła właśnie figurka Matki Boskiej, przywieziona wówczas przez Siostry Szarytki z Czortkowa. 11 czerwca 1947 roku odbyła się uroczystość poświęcenia figury NMP, w której udział wzięli m.in. prymas Anglii - kardynał Gryffin, prymas Polski - kardynał Hlond, administrator apostolski na Dolny Śląsk - ksiądz Karol Milik oraz miejscowy proboszcz ksiądz Jan Jonaczyk. Tego samego dnia dokonano aktu oddania naszego miasta w opiekę Niepokalanemu Sercu Marii.

Tak ważnemu zabytkowi w naszej gminie, w „sercu miasta”, należy się ogromny szacunek. Dlatego gorąco apelujemy do mieszkańców, by odpoczywając i bawiąc się w żmigrodzkim rynku, korzystali z wszelkich możliwych form rozrywki, jednak nie przenosili jej na kolumnę maryjną.

Edyta Grzybkowska

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.