nr 08 (320)   sierpień 2018

To dziecinnie proste!

1 zdjęcie1 czerwca Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę, która umożliwia rodzicom zarejestrowanie narodzin dziecka online - bez konieczności wizyty w urzędzie.

Jeśli mama lub tata posiadają aktualny Profil Zaufany, mogą w 5 prostych krokach zarejestrować maleństwo, wchodząc na stronę www.obywatel.gov.pl

Krok 1:
Logowanie na stronie www.obywatel.gov.pl -> wybór usługi -> potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka.

Krok 2:
Weryfikacja i akceptacja swoich danych.

Krok 3:
System przekieruje Cię do rejestracji narodzin dziecka. Potrzebne dane na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym maleństwo przyszło na świat oraz wybrane dla niego imię. Weryfikację w Urzędzie Stanu Cywilnego ułatwi Twój numer aktu małżeństwa, a jeśli nie jesteś w związku małżeńskim, to numer aktu urodzenia.

Krok 4:
Kolejny etap to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru jedna z 3 opcji: skrzynka ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka pocztą tradycyjną.

Krok 5:
Podgląd wniosku, sprawdzenie wszystkich danych i podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Marcelina Halikowska

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.