nr 08 (320)   sierpień 2018

Zmiany już niebawem!

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i polisa ubezpieczeniowa OC to obowiązek każdego kierującego, aby okazać te dokumenty podczas kontroli drogowej. Aktualnie w myśl art.95 Kodeksu wykroczeń „Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Funkcjonariusze zwyczajowo nakładają na kierowców mandat w wysokości 50 zł za brak jednego z nich. Po zmianie przepisów nadal będzie grozić kara za ich brak, ale nie wszystkich. Dowód rejestracyjny i polisa OC nie będą już wymagane w wersji papierowej. Kontrolujący będzie miał do nich wgląd za pośrednictwem systemu informatycznego w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ważne, aby pamiętać, iż podczas wyjazdu z granicę wymagane 3 dokumenty należy przy sobie posiadać, ponieważ zagraniczne służby nie będą miały dostępu do rejestru internetowego.

Przepisy weszły w życie w poniedziałek 4 czerwca, ale trzeba wiedzieć, iż zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC zacznie obowiązywać dopiero w terminie określonym w komunikacie ogłoszonym przez Ministra Cyfryzacji tj. 1 października br.

Marcelina Halikowska

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.