nr 08 (320)   sierpień 2018

Pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz podsumowanie działalności Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żmigrodzie

3 zdjęcia„Mieli zostać wyklęci, a zostali niezapomniani”

21 czerwca 2018 roku uroczyście został odsłonięty pomnik Żołnierzy Wyklętych. To wydarzenie jest uhonorowaniem dwuletniej działalności Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żmigrodzie w latach 2016-2018. Młodzież przez cały okres swojego urzędowania nie zapominała o historii i bohaterach, z tego też względu jedną z ich inicjatyw było stworzenie miejsca pamięci dla tych, którzy niezłomnie walczyli w podziemiu antykomunistycznym.

Na placu przed Zespołem Placówek Kultury zebrali się zaproszeni goście: włodarze Gminy: Robert Lewandowski, Zdzisław Średniawski, Jan Czyżowicz, przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych. Gościem honorowym była Krystyna Biernat, córka zmarłego niedawno ś.p. kapitana Ignacego Olczyka, którego pamięć uczczono minutą ciszy. Ksiądz proboszcz Romuald Paszczuk dokonał uroczystego poświęcenia pomnika, po czym delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

„Dwa lata IV kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żmigrodzie za nami”

Po uroczystości odsłonięcia pomnika, zebrani udali się do sali kawiarnianej ZPK , gdzie nastąpiło podsumowanie działalności
Młodzieżowej Rady. Głos zabrał Marcin Ławniczak, przewodniczący, który zaprezentował dorobek podejmowanych przez młodzież działań.

Burmistrz Robert Lewandowski podziękował młodym radnym za zaangażowanie, za aktywność, za pracę na rzecz społeczności lokalnej oraz życzył powodzenia w dalszej, życiowej drodze.

Poniżej prezentujemy podsumowanie działalności spod pióra Adrianny Skrzypek, pełniącej funkcję sekretarza w młodzieżowej radzie.

„Wykorzystując to, co mamy w sobie najcenniejsze- młodość, postanowiliśmy działać. Tak powstał nasz skład: dynamiczny, zaangażowany i kreatywny. Każdy z nas to zupełnie inna historia, zapewniam, że każda w swoisty sposób niezwykła, lecz dla wspólnych celów działaliśmy wspólnie.

Przekonując społeczność Gminy Żmigród o naszej pasji do podróży, otwartości na inne kultury i zwyczajnie chęci do dobrej zabawy, zorganizowaliśmy wieczorki kulturowe. Były pełne uśmiechów, dobrego jedzenia i zabawy. Idąc tym tropem nasza kariera obejmuje również współpracę na szczeblu międzynarodowym - przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej wzięli udział w panelu dyskusyjnym z przedstawicielami miasta partnerskiego

- Bargteheide. Kilka miesięcy później uczestniczyliśmy w wizycie studyjnej w Hiszpanii. Mogliśmy wymienić doświadczenia z młodymi aktywistami i nawiązać przyjaźnie z hiszpańską młodzieżą. Chcąc uczestniczyć w polityce młodzieżowej na kolejnych szczeblach przedstawiciele MRM byli członkami Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Ważną część naszego czasu wypełnia szkoła, ale udowodniliśmy, że mimo to chcemy chłonąć wiedzę. Przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej odbył się w Żmigrodzkim Zespole Placówek Kultury cykl wykładów historycznych, którzy poprowadzili prawdziwi pasjonaci i znawcy tematów (o żołnierzach wyklętych, o Powstaniu Warszawskim). Historię Polski poznawaliśmy i propagowaliśmy biorąc czynny udział w obchodach Dnia Niepodległości. Czerpaliśmy z tego niesamowitą przyjemność, wiedząc, że możemy przez chwilę poczuć piękno tamtej chwili i być twarzą w twarz z Marszałkiem Piłsudskim. Społeczność miała z nas pożytek! W obchodach Dnia Dziecka, Dożynek Gminy Żmigród czy Festiwalu Karpia i Lasu służyliśmy pomocną dłonią. Podtrzymując tradycję poprzednich kadencji młodzieżowych rad zorganizowaliśmy Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej, starając się poprzez aktywność pomagać żmigrodzianom w potrzebie.

Niewątpliwie za jedno z najcenniejszych doświadczeń uważamy owocną współpracę z Radą Seniorów. Przekonaliśmy się, że wiek to tylko liczba i że seniorzy mają wielkie możliwości.

Zwieńczeniem naszej pracy było odsłonięcie pomnika ku czci Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagali i wszystkim, którzy wspierali swoją obecnością organizowane przez Nas eventy. Bycie młodymi radnymi to dla nas lekcja demokracji i pomogło to nam się rozwijać, przy okazji niosąc dobro dla społeczności lokalnej. Gmina Żmigród w ten sposób zyskała nowych aktywistów! Póki co, jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami.”

Dla mnie, jako koordynatora Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żmigrodzie był to czas niezwykły, nie tylko pod względem zawodowym, ale także interpersonalnym. Miałam okazję współpracować z młodymi osobami, które były nie tylko sympatyczne, ale także otwarte, kreatywne i bardzo dojrzałe. Wierzę, że czas spędzony w MRM będzie dla Was dobrym doświadczeniem, które przyda się w przyszłości. Bardzo dziękuję za wszystkie spędzone razem chwile.

Wioletta Owczarek

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.