nr 09 (321)   wrzesień 2018

Dożynki w Garbcach za nami

15 zdjęć25 sierpnia, w sobotę odbyły się tegoroczne dożynki gminne. Miejscem święta plonów były Garbce, do których licznie przybyli mieszkańcy Gminy Żmigród oraz zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez proboszcza Korzeńska- ks. Ryszarda Ziółek, proboszcza Radziądza - ks. Krzysztofa Bartoszka oraz kapelana rolników - ks. Andrzeja Majchrzaka. W homilii podziękowano rolnikom za pracę, za plony, za podtrzymywanie tradycji, jaką są dożynki.

Następnie burmistrz Robert Lewandowski został powitany przez starostów dożynek - Grażynę Kunicką oraz Mieczysława Adamowicza. W swoim przemówieniu Burmistrz Gminy Żmigród podkreślił ciężką pracę rolników, której efekty są wystawiane na ciężką próbę przez warunki atmosferyczne. Podziękował za trud włożony w pracę na roli, dzięki której na naszych stołach nie brakuje chleba i innych produktów spożywczych. Głos zabrał także starosta Waldemar Wysocki.

Po mszy odbył się obrzęd dożynkowy, przygotowany przez Bogdana Syka. Na scenie zaprezentował się zespół Dyszel oraz Zielona Łączka. Następnie zgromadzeni mogli podziwiać wieńce przygotowane przez 18 sołectw gminy Żmigród. Jury wybrało cztery najpiękniejsze kompozycje. W tym roku były to wieńce z Kanclerzowic - I miejsce, Borzęcina - II miejsce oraz Osieka i Węglewa - miejsce III. Sołectwa Karnice i Garbce przygotowały stoiska wiejskie i także ta aktywność została nagrodzona.

Rozstrzygnięto również konkurs „Dożynkowy As Roku”. Wiesław Kras, który przewodniczył tegorocznemu jury, zaprosił na scenę uczestników konkursu i w towarzystwie burmistrza Roberta Lewandowskiego wręczył nagrody. Tegoroczną laureatką została Aleksandra Klimkowska, która zgarnęła główną nagrodę. W tym roku był to zestaw mebli ogrodowych, ufundowanych przez firmę Plonmaks. Drugie miejsce zdobył Eugeniusz Bagiński, a nagrodę w postaci tony dowolnego asortymentu, ufundowała firma Skład Węgla Grychowski. Na podium uklasyfikowała się również Marta Olejnik, która otrzymała bon upominkowy o wartości 200 zł.

A potem nastąpiło goszczenie się, rozgrywki oraz występy zespołów lokalnych oraz zaproszonych gwiazd. Między innymi był to występ zespołu „Humorek”, zespołu ludowego „Grodzisko” z Korzeńska, zespołów discopolowych „Buflo” oraz „Long &Junior”. Dużym zainteresowaniem cieszył się III Turniej Sołectw oraz jarmark produktów lokalnych i atrakcje dla dzieci. Zabawa taneczna z zespołem Minimax trwała do późnych godzin nocnych i była ostatnim akcentem na scenie.

Cała impreza odbyła się w świetlicy wiejskiej w Garbach oraz na należącym do niej terenie. Organizacją zajęło się sołectwo Garbce na czele z sołtysem Mariuszem Kunickim, Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie oraz Urząd Miejski w Żmigrodzie.

Mieszkańcy Garbc pięknie przystroili swoje obejścia, czym przyczynili się do tego, że goście czuli się w tym miejscu i czasie wyjątkowo dobrze.

eco

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.