nr 09 (321)   wrzesień 2018

Borzęcin

2 zdjęciaW latach 1975-1998 wieś ta należała administracyjnie do województwa wrocławskiego. Sama nazwa pochodzi od staropolskiej nazwy lasu iglastego - boru, który zajmował niegdyś większą część tego terenu.

Sołectwo nie ma legend ani głęboko zakorzenionych tradycji, ponieważ nie ma tu rdzennych mieszkańców. Po wojnie bardzo wiele osób przyjeżdżało na zachód, nierzadko na prace sezonowe, po których potem zostawali i osiedlali się. Można powiedzieć, że Borzęcin to składanka ludzi zewsząd. Są mieszkańcy, których przodkowie przywędrowali tutaj z Kujaw, Wielunia, Piotrkowa Trybunalskiego czy nawet ze Lwowa.

Borzęcin to także po PGR-owska wieś. Kiedyś uprawiano tutaj na dużą skalę zboże, ziemniaki, buraki oraz hodowano bydło i trzodę chlewną. Dzisiejszy Borzęcin to nie tylko rolnictwo, ale także nowe zakłady pracy, takie jak Gero Dairy sp. zo.o., zajmujące się głównie produkcją mleka oraz Przedsiębiorstwo Handlowe ANDREMAS, świadczące usługi transportowe i skup oraz sprzedaż warzyw. Poza tym bardzo dużo osób dojeżdża i pracuje w mieście, co było niezwykle rzadkie w dawnych czasach.

W planach wioski jest zagospodarowanie terenu przed świetlicą, kościołem, a także placu zabaw. Fundusze mają być również przeznaczone na ulepszenie drogi, dokończenie chodnika i postawienie ławek. Powstał pomysł, aby wydzielić część pieniędzy na klimatyzację w świetlicy, przez wzgląd na tegoroczne upały, które zgodnie z prognozami mogą się powtarzać.

Jak w każdym sołectwie znajduje się tutaj świetlica, która została utworzona w budynku, w którym mieści się również Ochotnicza Straż Pożarna. Znajduje się tam m.in. kuchnia oraz duża sala ze sceną. Odbywają się tam raz w tygodniu zajęcia dla dzieci, na których mogą malować, tańczyć etc. Oprócz tego znajduje się dla nich kącik z zabawkami. Kilka razy do roku na specjalne okazje dzieci mają możliwość wystąpienia przed większą publicznością, przygotowując się razem z paniami, prowadzącymi zajęcia. W świetlicy do niedawna można było uczęszczać również na aerobik, jednak musiał zostać wstrzymany z powodu braku chętnych.

Sołectwo ma także swoją drużynę piłkarską „Orkan Borzęcin”. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy został założony w roku 1976. Aktualnie klub występuje w rozgrywkach klasy B. W przeciągu ponad czterdziestu lat piłkarze z Borzęcina zdobyli godną podziwu ilość pucharów, których część można podziwiać w świetlicy.

W Borzęcinie znajdowała się nawet szkoła podstawowa, powstała zaraz po wojnie. Niestety została zlikwidowana z przyczyn ekonomicznych na początku XXI wieku. Szkoła potem została sprzedana, a dzisiaj w budynku znajduje się mieszkanie prywatne.
 • U nas na wsi organizujemy praktycznie wszystkie święta kalendarzowe - mówi Józef Wiktorowicz, sołtys Borzęcina. - Czy to dzień babci i dziadka, sylwester, święto rodziny, czy oczywiście dożynki, jak to na sołectwo przystało. I na podstawie organizacji mogę powiedzieć, że z ludźmi współpracuje się bardzo dobrze. Kiedyś mieszkańcy bardziej się angażowali, to prawda, jednak nadal mogę liczyć na każdą ich pomoc.
 • Ogromnym atutem naszej wsi jest bardzo dobra współpraca mieszkańców - mówi Bożena Żołnierowicz, radna gminy Żmigród i mieszkanka Borzęcina. - Wszyscy, rada sołectwa, „Orkan Borzęcin” czy Ochotnicza Straż Pożarna, świetnie się ze sobą dogadują. Gdy robimy imprezę, każdy bierze udział w organizowaniu i daje coś od siebie. Mamy również sponsorów, od których możemy liczyć na pomoc finansową. Wieloma inwestycjami lub agroturystyką pochwalić się niestety nie możemy, ale mamy za to niepowtarzalnie zgraną wieś i myślę, że to jest najważniejsze.

  Sołtys: Józef Wiktorowicz
  Liczba mieszkańców: około 454
  Coroczne imprezy: wszystkie święta kalendarzowe
  Atrybuty: bardzo dobra współpraca mieszkańców
  Nazwa sołectwa w języku niemieckim: Borzenzine
  Zakłady pracy: Gero Dairy sp. zo.o., Przedsiębiorstwo Handlowe ANDREMAS
  Funkcjonuje: Koło Gospodyń

  Aleksandra Pytlińska

 • menu

   
   
   
  Wiadomości Żmigrodzkie
  rss wykonanie
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.