nr 09 (321)   wrzesień 2018

Na wieczną wartę odszedł Henryk Słowiński

2 zdjęciaHenryk Słowiński-świadek historii, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej Władysława Kochańskiego "Bomby", "Wujka", obrońca Huty Stepańskiej i Starej, uczestnik?itwy pod Moczulanką, żołnierz 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, prezes Wrocławskiego Środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, autor wielu publikacji o historii Wołynia, pedagog, człowiek-legenda, zmarł 18 sierpnia 2018 r.

Henryk Słowiński wpisał się także w historię naszej lokalnej ojczyzny, Wrocławskie Środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, którego był Prezesem jest jednym z inicjatorów powstania w Żmigrodzie Pomnika Pamięci, mającego oddać hołd żołnierzom walczącym o wolność Polski, także na Kresach Wschodnich. Był członkiem Honorowego Komitetu Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczestniczył w inauguracji tych obchodów, pozostawiając nam własnoręczny wpis w pamiątkowej kronice o następującej treści:

„Jestem zbudowany, że miałem zaszczyt być zaproszonym na otwarcie Żmigrodzkich Obchodów 100-lecia Niepodległości i mogłem wysłuchać wspaniały wykład wprowadzający. Dziękuję organizatorom. 11.12.2017.”

Niezwykle skromny, niewielkiej postury, ale za to wielki sercem i czynami człowiek. Do końca swoich dni walczył o dziedzictwo i pamięć narodu polskiego. Zaszczytem było Go poznać i gościć na naszych wydarzeniach. Cześć Jego pamięci.

Na zdjęciciach:
- Henryk Słowiński wpisuje się do kroniki
- wpis z Ukrainy

Wioletta Owczarek

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.