http://www.wiadomosci.zmigrod.pl/index.php?dzial=archiwum&rok=17&nr=09&art=01

"Wiadomości Żmigrodzkie"   numer: 09 309   -   01 wrzesień 2017

Wielkie Święto Plonów w Rudzie Żmigrodzkiej

Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku kalendarzowym. To bowiem wtedy dziękujemy wszystkim rolnikom za trud, jaki wkładają w swoją pracę, dzięki której my, mieszkańcy, cieszymy się wspaniałymi darami natury. W tym roku wielkie Święto Plonów Gminy Żmigród odbyło się 26 sierpnia w Rudzie Żmigrodzkiej.

Przygotowania do dożynek trwały już wiele miesięcy przed imprezą. Mieszkańcy Rudy stanęli na wysokości zadania i pięknie udekorowali swoją miejscowość. Niesamowite chochoły imponująco prezentowały się na tle krajobrazów Doliny Baryczy.

Punktualnie o godz. 14.45 ruszył korowód dożynkowy, prowadzony przez: starostów dożynek Państwa Joannę Zdrowiecką i Andrzeja Pawłowskiego, Zespół Ludowy „Dyszel” oraz Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego. Mszę świętą polową odprawili księża Krzysztof Bartoszek oraz Ryszard Ziółek. Przybyłych gości, w imieniu organizatorów, przywitał burmistrz Robert Lewandowski, który również podziękował rolnikom za ich pracę. „Praca rolnika jest trudna i wymaga ciągłego zaangażowania. Jesteśmy tutaj, by podziękować rolnikom za to, że dzięki nim, mimo wielu trudności, możemy korzystać z owoców naszej, żmigrodzkiej ziemi. Dziś jest czas na świętowanie, po dobrze wykonanej pracy. Życzę dobrego spędzenia czasu i biesiadowania!”. Prowadzący wydarzenie Krzysztof Szubert zaprosił do tradycyjnego obrzędu dożynkowego, który poprowadziła wizytówka Żmigrodu - Kapela Dyszel.

Przyszedł czas na wyłonienie laureatów trzech odbywających się w ramach dożynek konkursów. I tak w konkursie fotograficznym „Dożynkowy As Roku 2017” I miejsce zajęła Kinga Jórdeczka, II miejsce Karolina Ratajewska oraz Zofia Pękowska, III miejsce Magdalena Sadowczyk. Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy wygrał gospodarz Ruda Żmigrodzka, kolejne II miejsce przypadło Kanclerzowicom, III miejsce zajęło Węglewo i Karnice. Ostatni konkurs na Najciekawsze Stoisko Wiejskie wygrało sołectwo Karnice, II lokata przypadła sołectwu Korzeńsko, III natomiast Rudzie Żmigrodzkiej.

Wielu pozytywnych emocji dostarczył również II Turniej Sołectw, organizowany przez Stowarzyszenie „Nasza Wieś Niezgoda” przy współpracy z Gminą Żmigród. Do rozgrywek stanęły 4 odważne drużyny z: Radziądza, Kanclerzowic, Niezgody i oczywiście Rudy Żmigrodzkiej. Po 5 zabawnych konkurencjach wyłoniony został zwycięzca - sołectwo Kancelrzowice. Następne w kolejności uplasowały się: Niezgoda, Ruda Żmigrodzka i Radziądz.

Przyszedł czas na koncerty. Publiczność rozgrzał występ zespołu Sensual oraz NipperBoy. Gwiazda wieczoru - zespół MEJK powitany został ogromnym i gorącym aplauzem. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna z grupą muzyczną Wabank, z którą żmigrodzianie bawili się do białego rana.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność. Do zobaczenia za rok!

Edyta Grzybkowska