kalendarium

Kalendarium

2016

styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień

STYCZEŃ6 stycznia 2016 r. - W sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie odbył się koncert noworoczny. Wspólnie kolędowało aż 60 wykonawców.

10 stycznia 2016 r. - Odbył się już 24. Finał WOŚP. W tym roku w Żmigrodzie udało się zebrać kwotę 34 473,05 zł!

16 stycznia 2016 r. - 8. Żmigrodzki Bal Smoka, podczas którego nagrodę specjalną otrzymał Mieczysław Bednarski. Bohaterami balu byli: mieszkanka Żmigródka Marzena Sierakowska i Damian Horoszkiewicz ze Żmigrodu.

18 - 24 stycznia 2016 r. - Zespół Szkół Dwujęzycznych gościł trzech zagranicznych wolontariuszy - w ramach projektu „Discover Lower Silesia”. Do Żmigrodu przyjechali: Keith z Azji, Thoa z Wietnamu i Hanum z Indonezji.

23 stycznia 2016 r. - Odbył się koncert Haliny Frąckowiak, zorganizowany z okazji Dnia Babci i Dziadka.

29 stycznia 2016 r.
- W Rybackiej Harcówce w Radziądzu odbył się koncert piosenek z repertuaru Violetty Villas. Wystąpili: Anna Żebrowska oraz Maciej Kieres. W trakcie koncertu prowadzona była dobrowolna zbiórka środków na remont posadzki w kościele św. Karola Boromeusza w Radziądzu, podczas której zebrano kwotę 1 500 zł.

29 stycznia 2016 r. - O godz. 16.00 w Domu Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie na Kleparzu odszedł do wieczności Ks. Jan Tworzydło CM. W Żmigrodzie posługiwał w latach 1969 - 1972 (jako katecheta) i w latach 1987 - 1994 (jako wikariusz).


LUTY6 lutego 2016 r. - Żmigrodzcy sportowcy zostali nagrodzeni podczas Balu Sportowca. Uhonorowano: Agatę Podlewską, Aleksandra Jakubika, Grzegorza Mazurka, Marcela Purscha, drużynę piłkarską z Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie (trener - Tomasz Zakrzewski), Bogdana Mejora, w kategorii nagroda specjalna powędrowała do UKS Sokół Żmigród, który obchodzi 25 - lecie działalności sportowej. W tej samej kategorii został nagrodzony także Tadeusz Karpienko, który w latach 50. XX w. był jednym z czołowych żmigrodzkich siatkarzy.

18 lutego 2016 r. - Uroczystość symbolicznego otwarcia drogi powiatowej nr 1329D na odcinku Powidzko - Żmigród po remoncie. Inwestycja zrealizowana została przez Starostwo Powiatowe w Trzebnicy i opiewała na kwotę 1 942 456,22 zł brutto.

19 lutego 2016 r. - Uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczynią Ireną Skoczylas w tym roku szkolnym objęli opieką obelisk poświęcony Pionierom Oświaty. Natomiast Daniel Poślednik ufundował i wykonał ogrodzenie wokół pamiątkowego kamienia.

21 lutego 2016 r. - W żmigrodzkiej hali sportowej zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Tenisie Stołowym

21 lutego 2016 r. - Wystartowała IV edycja Żmigrodzkiego Maratonu Na Raty. W premierowej odsłonie nowego sezonu na starcie stanęło 33 zawodników, w tym 13 pań. Wśród mężczyzn najszybszy był Michał Klimkowski, a wśród kobiet Aneta Kosarzycka.

24 lutego 2016 r.
- Odbyło się uroczyste wręczenie zebranych środków z ósmej edycji Balu Smoka. W efekcie szczodrości darczyńców balu Marzena i Damian otrzymali po 13481,10 zł.


MARZEC3 marca 2016 r. - Odbyło się X Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Trzebnickiego pod hasłem „Szkoła otwarta na kulturę”, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku.

8 marca 2016 r. - Tradycyjnie już (po raz siedemnasty), w sali widowiskowej ZPK spotkało się ok. 100 pań, aby wspólnie świętować w gminnych obchodach Dnia Kobiet.

11 marca 2016 r. -
Z okazji Święta Sołtysa Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski zaprosił sołtysów z trzydziestu sołectw na spotkanie, by podziękować za pracę, zaangażowanie oraz działalność na rzecz dobra i rozwoju mieszkańców.

12 marca
2016 r. - Szkoła Podstawowa w Żmigrodzie zorganizowała „Dzień Otwarty”.
12 marca 2016 r. - Odbył się coroczny Dzień Otwartych Drzwi w Zespole Szkół Dwujęzycznych im. Macieja Rataja.

13 marca 2016 r. - W żmigrodzkim Zespole Placówek Kultury odbył się IV Kiermasz Wielkanocny.

18 marca 2016 r. - O godz. 19.00 ulicami naszego miasta przeszła Droga Krzyżowa. Misterium Drogi Krzyżowej przygotowane zostało przez ks. Grzegorza wraz z młodzieżą.

30 marca 2016 r. - Zakończenie pracy przez wieloletnią prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Żmigrodzie - Bogumiłę Gałkę, która przedstawiła swojego następcę - Marka Podgórskiego.

Marzec 2016 r. -
Po długich negocjacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz z Polskimi Kolejami Polskimi zatwierdzono koncepcję projektu budowy centrum przesiadkowego Park&Ride przy stacji PKP w Żmigrodzie.


KWIECIEŃ3 kwietnia 2016 r. - W sali widowiskowej ZPK odbył się V Przegląd Dorobku Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie.

4 kwietnia 2016 r. - Święto Patrona Szkoły Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie. Już po raz dwunasty obchodzono tę ważną dla społeczności szkoły uroczystość.

5 kwietnia 2016 r.
Między miejscowościami Osiek i Ruda Żmigrodzka przy stawie Jamnik odbyła się „Akcja żaba 2016”, w której wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Radziądzu, Powidzku i Żmigrodzie.

9 kwietnia 2016 r. - Po raz pierwszy w Żmigrodzie odbyła się impreza sportowa pt. Żmigrodzki Maraton Fitness, którego organizatorem był Zespół Placówek Kultury, natomiast pomysłodawczynią Anna Hupa, prowadzili instruktorzy w składzie: Anna Hupa, Małgorzata Synowiec, Elżbieta Lisiecka oraz Edyta Grzybkowska

10 kwietnia 2016 r. - W Niezgodzie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika w 72. rocznicę wymordowania przez nacjonalistów ukraińskich 139 mieszkańców wsi Huciska i Miedziaków pod Lwowem. Mszę św. polową koncelebrował ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

13 kwietnia 2016 r. - IX edycja konkursu "Piosenka jest dobra na wszystko" zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Pałacyk”.

24 kwietnia 2016 r. - Proboszcz Parafii Trójcy Świętej poinformował parafian, że awaria wody na cmentarzu parafialnym groziła podmyciem grobów. Stary wodociąg musi więc zostać natychmiast wymieniony. Tymczasowo uruchomiono dopływ wody przy starym wejściu na cmentarz, co wykonał Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.

30 kwietnia 2016 r. - Przy okazji IV Radiowego Turnieju w Bule Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, Adrian Krysztofiak, reprezentujący Stowarzyszenie Miłośników Ogólnopojętej Kultury oraz najmłodsi zawodnicy turnieju Mateusz Kłopotowski i Bartosz Kuźma przecięli wstęgę jako symbol otwarcia boisk do gry w bule w Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie.


MAJ3 maja 2016 r. - Uroczyste obchody święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Barkowie. Na tamtejszym cmentarzu parafialnym nastąpiło poświęcenie pamiątkowego słupa granicznego oraz jego odsłonięcie. Następnie odbył się przemarsz na uroczystą mszę świętą. Po mszy zostały także wręczone pamiątkowe medale zasłużonym dla pamięci o Kresach Wschodnich przez Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej oraz podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości.

3 maja 2016 r. - Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie po raz 41. organizował Rajd Rowerowy Doliną Baryczy. Tym razem wyprawę tę wzbogaciło również Nadleśnictwo Żmigród. 60 - kilometrową i malowniczą trasę pokonało 80 uczestników.

7 maja 2016 r. - Na tegoroczny inauguracyjny spływ kajakowy po rzece Barycz wraz z obsługą wypłynęło 24 kajakarzy, pokonując trasę z Sułowa do Żmigrodu w ciągu blisko 5 godzin.

7 maja 2016 r. - W żmigrodzkiej baszcie odbyło się spotkanie autorskie z Mirosławem Kłopotowskim, który wspominał swoją najważniejszą dotychczasową podróż w życiu oraz przedstawił jej fotograficzne plony na wystawie pt. „Moja Ukraina”.

9 maja 2016 r. - Odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów sportowych za wysokie wyniki sportowe osiągnięte przez zawodników klubów sportowych działających na terenie gminy Żmigród, w zawodach o zasięgu co najmniej wojewódzkim w roku 2015.

11 maja 2016 r. - Odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne związane z opracowywanym „Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy Żmigród na lata 2014 - 2020".

17 - 22 maja 2016 r. -
W żmigrodzkiej Szkole Podstawowej im. B. Chrobrego goszczono delegację 15 uczniów oraz 3 nauczycieli ze szkoły partnerskiej Dietrich - Bonhoeffer - Schule w Bargteheide (Niemcy).

20 maja 2016 r. - W Szkole Podstawowej w Żmigrodzie obchodzono Dzień Patrona. Tegoroczne święto odbywało się pod hasłem „Imieniny króla Bolesława Chrobrego na sportowo”.

22 maja 2016 r. - Po raz czternasty odbył się festyn parafialny w Żmigrodzie. Podczas festynu zebrano kwotę 9,538 zł z przeznaczeniem na dalszy remont dachu naszej świątyni.

28 maja 2016 r. - Po raz czwarty odbyły się Targi dla Seniorów w Bargteheide. Tym razem uczestniczyła w nich również delegacja żmigrodzkich seniorów. Członkinie Klubu Seniora „Humorek” ze Żmigrodu reprezentowały na własnym stoisku swoją pracę.

28 maja 2016 r. - Koncert Zespołu Dyszel z okazji 35 - lecia istnienia kapeli.

29 maja 2016 r. - Zlot Barkowo Motor Szoł.


CZERWIEC1 czerwca 2016 r. - Podsumowanie rocznej pracy Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie, czyli GIMROK. Za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne zostali nagrodzenie uczniowie wyróżniający się w konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Dodatkowo burmistrz wręczył nagrody dla Młodych Architektów z Rataja, czyli grupy uczniów, którzy pod kierunkiem Joanny Ładowskiej zaangażowali się w promocję Gminy Żmigród, szerząc informacje dotyczące przestrzeni publicznej na mapach społecznościowych.

5 czerwca 2016 r. -
W Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie odbył się Dzień Dziecka zorganizowany przez burmistrza Roberta Lewandowskiego we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

6 czerwca 2016 r.
- Rozpoczęły się prace przygotowawcze do dalszego remontu kościoła parafialnego w Żmigrodzie.

8 czerwca 2016 r.
- Odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żmigrodzie. Młodzieżowymi radnymi IV kadencji zostali: Dominik Borkowski, Jakub Husarz, Bartłomiej Jędra, Wojciech Klimkowski, Paweł Kowalski, Jakub Krawczyszyn, Piotr Kwasigroch, Marcin Ławniczak, Adrianna Pogoda, Marcel Pursch, Adrianna Skrzypek, Dawid Wrzesiński.

Czerwiec 2016 r.
- W 15. już roku wymiany polsko - niemieckiej w Powiatowym Zespole Szkół w Żmigrodzie, grupa młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej wraz z opiekunami wyruszyła spotkać się z młodzieżą z partnerskiej szkoły w Bad Harzburgu w Dolnej Saksonii.

11 - 12 czerwca 2016 r. - Dwudniowe obchody święta miasta, podczas których miały miejsce: Mały Bieg Żmigrodzkiego Smoka, Biegu Smoka, impreza muzyczna Dragons Night Festival, Żmigrodzka Parada Smoków, występy zespołów: Strain, Natalia Szroeder.

13 czerwca 2016 r.
- Burmistrz Gminy Żmigród powołał Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych w Żmigrodzie. W skład zespołu weszły następujące osoby: Halina Szaniawska - radna Rady Miejskiej w Żmigrodzie, Edyta Ziętkiewicz - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Pałacyk”, Krystyna Zawadzka, Renata Sierakowska (przedstawiciele rodzin dotkniętych niepełnosprawnością), Małgorzata Matuszewska - pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żmigrodzie, Magdalena Brodala - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie, Ewelina Kondracka - Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Narkomanii, Wioletta Owczarek - Pełnomocnik Burmistrza ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Sportu.

14 czerwca 2016 r. - Wystawa prac plastycznych na rynku zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Pałacyk”.

17 czerwca 2016 r. - W sali ślubów Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie odbyła się I sesja inauguracyjna Młodzieżowej Rady Miejskiej.

18 czerwca 2016 r.
- Odbył się 180 - kilometrowy wyścig kolarski Grand Prix Doliny Baryczy. Meta znajdowała się w Żmigrodzie, a zawody były rozgrywane w ramach XXVI Memoriału J. Grundmanna i J. Wizowskiego.

19 czerwca 2016 r.
- Remont kościoła parafialnego p. w. Trójcy Świętej. Od strony północnej zdjęto starą dachówkę i rynny, oczyszczono stropy, zakonserwowano belki i krokwie, ocieplono wełną mineralną stropy.

19 czerwca 2016 r.
- Odbył się IV Żmigrodzki Festiwal Kwiatów, którego organizatorami byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej, Zespół Placówek Kultury oraz Gmina Żmigród.

22 czerwca 2016 r. - 40. rocznica tragedii w roszarni lnu. 19 czerwca 2016 r. w kościele Trójcy Świętej w Żmigrodzie odprawiona została msza święta w intencji osób, które poniosły śmierć w wyniku wybuchu w Żmigrodzkich Zakładach Roszarniczych Żmilen. Po mszy odbył się pochód na cmentarz parafialny, gdzie odmówiono modlitwę i złożono pamiątkowe wieńce i znicze.

26 czerwca 2016 r. - Przeprowadzone wewnątrz kościoła parafialnego badania stratograficzne ukazały pierwotny kolor sklepień i ścian. W trakcie badań odkryto, że gzymsy biegnące pod oknami pokryte zostały kiedyś szczerym złotem.


LIPIECLipiec 2016 r. - Wykonanie nowych nawierzchni asfaltowych na następujących odcinkach dróg: ul. Rybackiej od strony ul. Szkolnej, na ul. Batorego, ul. Kwiatowej, ul. 22 lipca oraz na jednej z dróg o długości 175 metrów w Żmigródku.

5 lipca 2016 r.
- Parafia Żmigród gościła XXXIII Pielgrzymkę Rolników Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej.

10 lipca 2016 r.
- Na boisku w Borzęcinie został rozegrany tegorocznych Puchar Lata Gminy Żmigród w piłce nożnej.

22 lipca 2016 r. - W czerwcu odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. W gronie członków zarządu znalazł się Prezesa Piasta Żmigród Rafała Zagórskiego.

22 - 23 lipca 2016 r. -
Miejski Klub Sportowy „Piast” Żmigród świętował 70 lat swojego istnienia. Jubileusz ten został wkomponowany w dwudniowy Festyn Sportowo - Kulturalny organizowany przez Urząd Gminy i Miasta Żmigród oraz Zespół Placówek Kultury.

30 lipca 2016 r. - Piast Żmigród z powodzeniem rozpoczął sezon 2016/2017 w III lidze (grupa 3). Na inaugurację rozgrywek żmigrodzianie odnieśli pewną wygraną na GKS Pniówek 74 Pawłowice Śląskie 2:1.


SIERPIEŃ1 sierpnia 2016 r. - Teatr Westa uczcił 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinach popołudniowych na żmigrodzkim rynku młodzież zaprezentowała spektakl ku czci poległych.

26 sierpnia 2016 r. - Na terenie żmigrodzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrany został Nocny Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego.

27 sierpnia 2016 r. - W Niezgodzie odbyły się Dożynki Gminne.

31 sierpnia 2016 r. - Złożeniem kwiatów i pokłonem pod pomnikiem Pionierów Oświaty w Żmigrodzie, w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2016/2017, przedstawiciele szkół - dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie uczcili pamięć nieżyjących już osób związanych z edukacją.


WRZESIEŃWrzesień 2016 r. - Żmigrodzki Teatr Westa uporządkował dawną Świetlicę Związku Młodzieży Wiejskiej, znajdującą się w byłych warsztatach Zespołu Szkół Rolniczych w Żmigrodzie.

Wrzesień 2016 r. - Posługę duszpasterską w żmigrodzkiej parafii Trójcy Świetej podjął ks. Jerzy Maszkowski, misjonarz św. Wicentego a Paulo.

4 września 2016 r. -
W ramach serii pt. Madonny Kresowe, z inicjatywy śp. Tadeusza Kukiza, historyka i pasjonata Kresów Wschodnich, Poczta Polska wypuściła serię znaczków z czterema wybranymi Madonnami Kresowymi. W wybranej czwórce znajduje się obraz Matki Bożej Królowej Korony Polskiej z Lewacz na Wołyniu, a dziś znajdujący się w kościele św. Marcina w Barkowie. Znaczki Poczty Polskiej ukazały się 30 sierpnia bieżącego roku. Oficjalna publikacja miała miejsce 4 września o godz. 12.00 w Barkowie.

4 września 2016 r. -
Odbył się 42. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy. 70 - osobowa grupa cyklistów wystartowała z parkingu przy ZPK Żmigród i udała się w kierunku Skokowej przez Kliszkowice, dalej: Górowa, Bagno, Osolin, Brzeźno, Chodlewko, aż do Prusic. Później rowerzyści udali się w kierunku mety, czyli siedziby Nadleśnictwa Żmigród, przejeżdżając po drodze przez Dobrosławice i Powidzko.

10 września 2016 r. - Rynek opanowali seniorzy. Tu zaczął się „kapeluszowy przemarsz” w ramach Senioriady, organizowanej przez Stowarzyszenie Klubu Seniora „Humorek”, któremu przewodzi Zofia Waścińska.

16 - 18 września 2016 r. - Po raz kolejny oficjalna delegacja miasta Żmigród udała się do Bargteheide. W tym roku w wyjeździe uczestniczyło 31 osób, którzy poznali nową burmistrz miasta Birte Kruse - Gobrecht (pierwsza kobieta została wybrana do pełnienia tej funkcji). Jej pierwszym dniem pracy w był właśnie16 września.

18 września 2016 r. - O godzinie 9.00 odprawiona została msza św. w Kościele Parafialnym w Żmigrodzie, która poświęcona była pamięci żywych i zmarłych Sybiraków.

18 września 2016 r. - Żmigrodzki Aquagród zakończył sezon letni w 2016 r.

23 września 2016 r. - W Zespole Szkół Dwujęzycznych odbyła się IV Olimpiada o Puchar.
Po raz pierwszy w historii najlepiej spisali się sportowcy ze Szkoły Podstawowej z Powidzka

24 września 2016 r. - Klub ULKS Ogień Żmigród, w którym grał Michał Durczewski, postanowił sportowo uczcić jego pamięć organizując I Memoriał im. Michała Durczewskiego - Wielkiego Małego Siatkarza.

24 - 25 września 2016 r. - W Zespole Pałacowo - Parkowym odbył się pierwszy Festiwal Ognia i Wody, którego głównym organizatorem było Żmigrodzkie Stowarzyszenie „Gama” przy współpracy z Teatrem Westa.

25 września 2016 r. - Odbyło się uroczyste otwarcie boiska wielofunkcyjnego z siłownią zewnętrzną przy Zespole Szkół Specjalnych w Żmigrodzie. Inwestycje sfinansowało Starostwo Powiatowe w Trzebnicy. Otwarcie obiektu zostało zwieńczona zorganizowanym przez Starostę Powiatu Trzebnickiego Waldemara Wysockiego piknikiem rodzinnym.


PAŹDZIERNIK2 października 2016 r. - W Rudzie Żmigrodzkiej odbył się Żmigrodzki Festiwal Karpia i Lasu. Po raz pierwszy rozpisano konkurs kulinarny „CARPE IEM”.

2 października 2016 r. - Nadal trwają prace remontowe elewacji kościoła parafialnego i wymiana blachy miedzianej nad kaplicą św. Krzyża.

3 października 2016 r. - W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Barkowie odbył się „Dzień Ziemniaka”.

6 października 2016 r. - XX edycja Dolnośląskiego Klucza Sukcesu. Wśród zgłoszonych kandydatów nominację uzyskało, w kategorii Najlepsza Inicjatywa Edukacyjna, Centrum Edukacji Ekologicznej przy LKP „Lasy Doliny Baryczy” Nadleśnictwa Żmigród, reprezentowane przez Marcina Majewskiego - nadleśniczego. W uroczystej gali na Zamku Topacz Gminę Żmigród reprezentował burmistrz Robert Lewandowski, który był inicjatorem zgłoszenia do nagrody wspomnianej wyżej instytucji.

8 października 2016 r. - ULKS Ogień Żmigród meczem II kolejki III ligi siatkówki mężczyzn w hali sportowej zainaugurował nowy sezon siatkarski w Żmigrodzie.

9 października 2016 r. -
Do Żmigrodu po raz pierwszy zawitał Kabaret Nowaki. W hali sportowej Zespołu Szkół Dwujęzycznych na kabaretowe spotkanie przybyło ok. 300 osób.

Październik 2016 r.
- Z okazji Dnia Edukacji Narodowej we Wrocławiu w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się uroczyste uhonorowanie nauczycieli z Dolnego Śląska. Medale KEN otrzymało troje żmigrodzkich nauczycieli: Elżbieta Kostecka, nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie, Anna Podróżna, nauczycielka przyrody ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie, Jan Fedyna, nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego.

14 października 2016 r. -
W Zespole Placówek Kultury odbył się rozpoczął się wieczorek hiszpański, którego pomysłodawcą była żmigrodzka Młodzieżowa Rada Miejska. Podczas spotkania na scenie prezentował się pochodzący z Teneryfy - muzyk Moises Bethencourt oraz Bartłomiej Hudziec.

16 października 2016 r.
- O godzinie 16.00 w kościele p.w. św. Karola Boromeusza w Radziądzu w ramach XXII Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej odbył się koncert „Nieście chwałę” Chrześcijańskie Korzenie Narodu.

17 października 2016 r. - 160 lat temu... W dniu 17 października 1856 r. uroczyście otwarto linię kolejową na trasie Wrocław - Poznań. Na odświętnie ozdobionym dworcu zgromadzili się wtedy: władze miasta, bractwo strzeleckie, delegaci cechów rzemieślniczych i liczni mieszkańcy miasta. Z kolei dokładnie 40 lat później, tj. w 1896 r. kolej, jako środek transportu stawała się już tak popularna, że ułożono drugi tor na tej linii.

18 października 2016 r. - W Szkole Podstawowej w Barkowie obchodzono Dzień Papieski.

21 października 2016 r. - Odbyło się pasowanie na uczniów pierwszych klas ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie.

23 października 2016 r. - Uroczyście obchodzona była 35. rocznica istnienia Zespołu Ludowego „Dyszel”. Zespół koncertuje w wielu zakątkach naszego kraju, a także w Europie i jest wspaniałą wizytówką Gminy Żmigród.

24 października 2016 r. - Już po raz XXV odbyły się doroczne Jesienne Biegi Przełajowe w Radziądzu i zgromadziły uczniów szkół podstawowych gminy Żmigród. I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Ks. J. Twardowskiego w Powidzku

Październik 2016 r.
- W Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. goszczono młodzież ze szkoły z Bad Harzburga w powiecie Goslar w Górach Harzu.

Październik 2016 r. - Pozyskano ponad 1 milion 600 tys. zł na polepszenie bazy dydaktycznej Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. To środki z UE w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2016 - 2020 pod nazwą „Zawodowa przyszłość w rękach specjalistów z Doliny Baryczy”. Realizacja projektu rozpocznie się w styczniu 2017 roku i będzie trwała przez 1,5 roku.


LISTOPADListopad 2016 r. - Publiczne Przedszkole w Żmigrodzie "Zielona Dolina" w roku szkolnym 2016/2017 otrzymało certyfikat ogólnopolskiego programu "Wiarygodne Przedszkole''.

3 listopada 2016 r. - W Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku miało miejsce pasowanie na Młodszego Przedszkolaka.

6 listopada 2016 r.
- Pod hasłem "Kochaj siebie - Czy wiesz, co to znaczy?" odbyła się VII Konferencja Onkologiczna w Żmigrodzie. Organizatorem była Fundacja Dla Kobiet „Dobra Dusza”.

9 listopada 2016 r.
- W sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie odbyła się 21. Sesja Rady Miejskiej w Żmigrodzie.

Listopad 2016 r.
- Zakończył się remont dachu świetlicy wiejskiej w Korzeńsku. Całkowita wartość zadania realizowanego w 2015 i 2016 r. wyniosła 108 389,12 zł. Gmina Żmigród na realizacje inwestycji uzyskała łącznie dotację w wysokości 55 000,00 zł z Budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi”.

Listopad 2016 r.
- Zakończony został montaż tablic z nazewnictwem ulic w miejscowości Żmigródek. Wszyscy mieszkańcy otrzymają wkrótce informację odrębnymi pismami o nowym numerze porządkowym.

10 listopada 2016 r. -
W świetlicy wiejskiej w Korzeńsku odbyły się warsztaty w ramach projektu „Mój region moim domem - edukujmy wspólnie o regionie Dolina Baryczy", realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy” w ramach IX edycji „Działaj Lokalnie”.

11 listopada 2016 r. - Obchody 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości - koncert w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Oratorium Roberta Grudnia „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę”, przemarsz, wizyta sobowtóra Piłsudskiego, okolicznościowe atelier oraz koncert polskich przebojów. Teatr Westa przygotował spektakl „Wielkich Sztandar”.

12 listopada 2016 r. -
Po raz dziesiąty harcerze Hufca Powiatu Trzebnickiego spotkali się na Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, który odbył się w Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie. W festiwalu wzięło udział ponad 300 harcerzy, zuchów i instruktorów.

13 listopada 2016 r. - W Korzeńsku miał miejsce finał projektu "Wieś z przyszłością" oraz jednocześnie obchodzono Święto Niepodległości. W IX edycji programu „Działaj Lokalnie” Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy wzięła udział grupa „Aktywne Korzeńsko”, która otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Wieś z przyszłością”.

Listopad 2016 r. - Na ul. 1 Maja w Żmigrodzie wykonano nowy chodnik z kostki betonowej wraz ze zjazdami do posesji. W listopadzie wykonano również nową nawierzchnię asfaltową na drodze gminnej między miejscowościami Barkowo - Wierzbina.

16 listopada 2016 r. -
W sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie odbyła się z inicjatywy Rady Seniorów kawiarenka obywatelska pod hasłem „Zdrowy tryb życia seniorów”.

20 listopada 2016 r. - W żmigrodzkiej hali sportowej został rozegrany Dolnośląski Finał LZS w Siatkówce Mężczyzn. W rywalizacji 8 najlepszych drużyn z Dolnego Śląska tytuł mistrzowski wywalczył SMS Technisat Oborniki Śląskie.

Listopad 2016 r. - Podczas odbywających się w dniach 10 - 12 listopada 2016 r. w Lipsku (Saksonia) targach „Denkmal - Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli” przedstawiona została wystawa ukazująca żmigrodzki Zespołem Pałacowo - Parkowym. Zrealizowana została przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i zatytułowana „Zabytkowe rezydencje w krajobrazie przygranicznych regionów Polski i Niemiec” . Na targach została nagrodzona złotym medalem. Część żmigrodzka powstała przy współpracy ze żmigrodzkim punktem informacji turystycznej z siedzibą w baszcie.

21 listopada o 2016 r. - Odbył się pozytywny odbiór wszelkich prac remontowych kościoła św. Trójcy w Żmigrodzie. Dokonał go Wojewódzki Konserwator Zabytków z Wrocławia. Ostatnie prace poprawkowe i uzupełniające trwały do połowy grudnia.


GRUDZIEŃ1 grudnia 2016 r. - W Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku odbyło się XI Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Trzebnickiego pod hasłem "Patriotyzm w samorządzie uczniowskim".

2 grudnia 2016 r.
- W sali widowiskowej Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami byli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych oraz instruktorzy i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy.

6 grudnia 2016 r. - O godzinie 15:00 oficjalne otwarto sezon łyżwiarski 2016/2017 na żmigrodzkim lodowisku. Z okazji przypadających w tym dniu Mikołajek wstęp był bezpłatny, ponadto lodowisko odwiedził miły gość z Laponii ze słodkościami.
7 grudnia 2016 r. - Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru projektów w trybie konkursowym do dofinansowania ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 - 2020. Gmina Żmigród wraz 3 partnerami: Gminą Prusice, Gminą Milicz i Gminą Wołów otrzymała dofinansowanie na realizację partnerskiego zadania pn. „Budowa dróg rowerowych w powiecie trzebnickim, milickim i wołowskim”. W ramach projektu na terenie w/w gmin powstanie 22,16 km dróg rowerowych, z czego najwięcej bo ponad 8,8 km w Gminie Żmigród. Ścieżki rowerowe w Gminie Żmigród przebiegać będą od OSIR - u w kierunku Osieka poprzez Kanclerzowice, Powidzko, Przedkowice, Dobrosławice do granicy Gminy Żmigród z Gminą Prusice.

11 grudnia 2016 r. - Odbył się I Żmigrodzki Jarmark Bożonarodzeniowy „Magia Świąt”. Prócz pokazów artystycznych po raz ósmy, a po raz pierwszy podczas jarmarku odbył się Żmigrodzki Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych. Udział w konkursie wzięli: Placówka Wsparcia Dziennego w Żmigrodzie, Żmigrodzki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie „Źródło Natury”, Stowarzyszenie Klubu Seniora „Humorek”, Koło Gospodyń Wiejskich z Borzęcina oraz Kędzi. Mieszkańcy szczególnie zainteresowali się stoiskami handlowymi. Kulminacyjnym punktem było zaświecenie przez burmistrza choinki, upiększającej rynek miasta.

20 grudnia 2016 r.
- W kawiarni Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury odbyła się wigilia sołtysów. Organizatorem był burmistrz Robert Lewandowski, który w szczególny sposób zaakcentował ich zaangażowanie w pracę z mieszkańcami wsi.

21 grudnia 2016 r.
- Tradycyjnie w sali widowiskowej ZPK w Żmigrodzie odbyły się jasełka szkolne przygotowane przez uczniów klas III - VI Szkoły Podstawowej im. B.Chrobrego pod kierunkiem pani Moniki Bagińskiej.

22 grudnia 2016 r.
- W Zespole Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie odbyły się wigilie klasowe, jasełka oraz koncert kolęd i pastorałek. Konkurs rozpoczął się niespodzianką przygotowaną przez grupę nauczycieli, która odśpiewała „Przybieżeli do Betlejem” na rockowo.

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.