kalendarium

Kalendarium

2018

styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień

STYCZEŃ7 stycznia 2018 r. - I Turniej Piłki Nożnej Halowej Kobiet o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego. W zmaganiach w żmigrodzkiej hali sportowej tryumfowała drużyna LUKS Ziemia Lubińska II. Dwie ekipy Piasta Żmigród uplasowały się w dolnej części tabeli.

14 stycznia 2018 r. - 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas trzydniowych wydarzeń wspierających akcję zebrali na rzecz noworodków 38 818,53 złotych, co jest nowym rekordem!

15-26 stycznia 2018 r. - Odbyły się "Aktywne Ferie z ZPK", czyli darmowe warsztaty oraz zajęcia edukacyjne dla zapisanych wcześniej dzieci.

16 stycznia 2018 r. - W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Żmigrodzie Burmistrz Gminy Żmigród pożegnał wieloletnią kierownik placówki Marię Pelc, a powitał nową Ewelinę Kondracką. Pani Maria Pelc pełniła funkcję kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żmigrodzie od lipca 1993 roku, co daje blisko 25 lat pracy na stanowisku. Pani Ewelina Kondracka pełniła dotychczas funkcję Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Alkoholizmowi w Żmigrodzie, w jednostkach administracji publicznej pracuje od 10 lat.

20 stycznia 2018 r. - W żmigrodzkiej hali sportowej odbył się koncert Dawida Kwiatkowskiego - jednej z najpopularniejszych osobistości polskiej sceny rozrywkowej młodego pokolenia.

21 stycznia 2018 r. - Żmigród gościł drużyny, które rywalizowały w Turnieju Piłki Nożnej Halowej Orlików o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród. Emocji nie brakowało do samego końca tych zmagań, a o tryumfie Bumerangu Wrocław zadecydował konkurs rzutów karnych.

27 stycznia 2018 r. - X edycja Balu Smoka połączona z Galą Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu. Jubileuszowa edycja pomogła dwóm mieszkańcom naszej gminy: Marysi Stankiewicz oraz Oskarowi Kuriacie. Nagrodę Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu otrzymali: BIZNES - Andrzej Paszkiewicz - firma PASZKIEWICZ, SPORT I TURYSTYKA - Klub Biegacza „Sukces”, KULTURA I OŚWIATA - Chór Magnificat, DZIAŁALNOŚC SPOŁECZNA - Adam Nowak,
ROLNICTWO
- Piotr Różański.
Kapituła przyznała także NAGRODĘ SPECJALNĄ, która powędrowała do niezwykłej osobistości, żołnierza AK- Ignacego Olczyka.

28 stycznia 2018 r. - W kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Powidzku wystąpiły parafialne chóry: „Cantate Deo” z Powidzka oraz „Magnificat” ze Żmigrodu. W programie był występ wrocławskiej solistki Anny Majktut-Polańskiej przy akompaniamencie Andrzeja Walusa.

styczeń 2018 r. - Trwa realizacja zadania pn. ”Budowa Centrum Przesiadkowego PARK&RIDE przy stacji PKP w Żmigrodzie”. Dotąd wykonawca zadania zrealizował podziemną część instalacji elektrycznych i sanitarnych. Zgodnie z zawartą umową termin zakończenia zadania to 30 czerwiec 2018 r.


LUTY4 lutego 2018 r. - W żmigrodzkiej hali sportowej odbył się Turniej Piłki Nożnej Halowej Oldboy Cup. W rywalizacji 6 drużyn najlepsza okazała się Polonia Trzebnica. Zawodnicy ZPK Oldboy Żmigród ostatecznie zakończyli turniej na 4 miejscu.

7 lutego 2018 r. - Po raz pierwszy w historii miasta młodzież, nauczyciele i burmistrz Żmigrodu stawili się punktualnie w południe na żmigrodzkim Rynku, żeby wspólnie zatańczyć przedmaturalnego poloneza.

10 lutego 2018 r. - W Żmigrodzkim Ośrodku Kultury odbył się bal karnawałowy połączony z Galą Sportu oraz uroczystym przyznaniem stypendiów sportowych przez Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego. Największe wzruszenie wywołała obecność na scenie i wypowiedź Emilii Sozańskiej, która przed laty żyła żmigrodzkim sportem, ale ze względu na wiek i zdrowie musiała rozstać się ze swoją ukochaną dziedziną życia. - „Cieszę się jednak, że są jeszcze osoby, które pamiętają mnie i to, co kiedyś robiłam. Jest to dla mnie przemiłe zaskoczenie” - wyznała laureatka w kategorii „Sport w środowisku wiejskim”.

16 lutego 2018 r. - Gmina Żmigród pozyskała dotację w wysokości 600 000,00 zł z programu „Maluch +” na stworzenie miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech w formie żłobka.
Żłobek zlokalizowany zostanie w budynku po byłym Hoteliku przy ul. Poznańskiej 8 w Żmigrodzie. Realizację inwestycji zaplanowano na okres marzec - grudzień 2018 r.

18 lutego 2018 r. - W Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie wystartował pierwszy (z 10) etap VI Żmigrodzkiego Maratonu na Raty. Przez kolejnych 10 miesięcy - od lutego do listopada 2018 r. każdy uczestnik przemierzy maratoński dystans 42,195 km.

Luty 2018 r. - Urząd Miejski Żmigrodzie poinformował, że Zarządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 21 lutego 2018 r. w sprawie nadania nazwy ulicy, zmieniła się dotychczasowa nazwa ulicy 23-go Stycznia na „ulica Powstańców Styczniowych”. Ponadto w myśl tego samego zarządzenia zmianie uległa dotychczasowa ulica 22 stycznia w Korzeńsku na „ulica Powstańców Wielkopolskich”.

Luty 2018 r. - Od lutego 2018 r. obowiązki dyrektora Szpitala Rehabilitacyjnego i Opieki Długoterminowej w Żmigrodzie pełni Artur Kanicki.

20 lutego 2018 r. - Pojawiła się pierwsza wystawa na odremontowanym żmigrodzkim rynku - nosiła tytuł „Gmina Żmigród dawnej".

25 lutego 2018 r. - Prezes Klub Biegacza Sukces Robert Grabkowski zaliczył maraton w Tokio.

25 lutego 2018 r. - Odbyły się Mistrzostwa Strefowe rozgrywane w ramach XIX Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi i Miast. Najlepszy w tych zmaganiach okazał się powiat trzebnicki, którzy reprezentowali zawodnicy z czterech Gmin: Żmigród, Trzebnica, Wisznia Mała i Prusice.


MARZEC1 marca 2018 r. - Zmarł dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie, Paweł Klimkowski,który stanowisko objął w sierpniu 2017 roku.

11 marca 2018 r. - W sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet pt. "Garnitury zrzucają i dla kobiet śpiewają". Na koncert przybyło blisko 400 osób. Swoje talenty na scenie zaprezentowały osoby, które ze śpiewem miały dotychczas niewiele wspólnego. Jak się okazało, były to nieoszlifowane diamenty wokalne: Robert Lewandowski - Burmistrz Gminy Żmigród, Dariusz Skiba - Dyrektor Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie, Paweł Oleś - Radny Rady Powiatu Trzebnickiego, Damian Sułkowski - Radny Rady Powiatu Trzebnickiego, grono pedagogiczne lokalnych szkół: Elżbieta Kostecka, Aleksandra Nogała, Grażyna Łysikowska, Joanna Osio, Aleksander Wroński - Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS, Robert Stefanowski - terapeuta Środowiskowego Domu Samopomocy w Żmigrodzie, Grzegorz Paryna - instruktor ds. sportu w Zespole Placówek Kultury, Tomasz Kędzierski - przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej, lokalny przedsiębiorca, Krzysztof Szubert - muzyk, nauczyciel muzyki. Akompaniował zespół CITY BAND.

16 marca 2018 r. - Odbyło się XII Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Trzebnickiego pod hasłem „Polska - Nasza Ojczyzna”, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski SP Korzeńsko. W spotkaniu udział wzięło 54 uczniów wraz z 12 opiekunami z 11 szkół.

16 marca 2018 r. - Burmistrzowi Gminy Żmigród Robertowi Lewandowskiemu przekazano Laur Społecznego Zaufania - certyfikat, który jest nagrodą, świadczącą o wysokim standardzie obsługi i zaufaniu, jakim klient darzy daną instytucję. Wyróżnienie nadawane jest przez Instytut Badań Marki na wniosek konsumentów.

18 marca 2018 r. - W Zespole Placówek Kultury odbył się "VII Przegląd Dorobku ZPK". Na scenie zaprezentowały się grupy, które przez cały rok wraz z instruktorami ZPK rozwijają swoje talenty i zainteresowania: ZIELONA ŁĄCZKA, GRUPA WM, BALET, SEKCJA GITAROWA, KARATE, ZUMBA KIDS, ZDROWY KRĘGOSŁUP, ABT, STARS OF MELODY, ZAJĘCIA TEATRALNE.

19 marca 2018 r. - W Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku odbyły się coroczne eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą Młodzież Zapobiega Pożarom.

21 marca 2018 r. - W Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Nadleśnictwie Żmigród odbyło się spotkanie rady społecznej LKP. Tym razem głównym tematem był rozwój turystyki w Lasach Państwowych na naszym terenie, czyli przedstawiono prace nad koncepcją zagospodarowania turystycznego LKP „Lasy Doliny Baryczy”.

22 marca 2018 r. - W Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie odbyła się konferencja "Rok praw kobiet-spojrzenie w przeszłość i przyszłość", której organizatorami był UM Żmigród oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Konferencja trwała ponad cztery godziny i zgromadziła około 300 uczestników.

23 marca 2018 r. - Ulicami Żmigrodu odbyło się Misterium Drogi Krzyżowej, przygotowane przez ks. Stanisława i ks. Grzegorza wraz z młodzieżą.

23 marca 2018 r. - W sali narad Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie odbyło się spotkanie komitetu organizacyjnego obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

25 marca 2018 r. - Na żmigrodzkim rynku odbył się „Żmigrodzki Jarmark Wielkanocny”. Koła Gospodyń Wiejskich z produktami lokalnymi, kawa, herbata, ciasto, wypieki, ryba wędzona, miody, swojskie sery, rękodzieło, ozdoby, wyroby z drewna to tylko mała część tego, co można było nabyć tego dnia na żmigrodzkim rynku. . Całą imprezę otworzył, zespól Stars of Melody & City Band, prowadzony przez Izabelę Możdżeń. Wystąpiły także dzieci z Publicznego Przedszkola w Żmigrodzie "Zielona Dolina". Odbyły się dwa konkursy: konkurs na „Najpiękniejszą i Najsmaczniejszą Babkę Wielkanocną” - wygrał Żmigrodzki Uniwersytet III Wieku i na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”, który wygrały Stowarzyszenie Klubu Seniora HUMOREK. Całą imprezę poprowadził Krzysztof Szubert.


KWIECIEŃ7 kwietnia 2018 r. - W sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie odbył się Wiosenny Maraton Fitness.

3-8 kwietnia 2018 r. - W Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godzinie 19.15 w kościele p.w. Trójcy Świętej w Żmigrodzie, odbył się koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Wystąpili: Anna Majkut-Polańska, Marcin Rogoziński, Andrzej Walus oraz Witold Wołk. Tydzień później podobny koncert odbył się w kościele Świętego Marcina w Barkowie.

17 kwietnia 2018 r. - Odbył się XI konkurs „Piosenka jest dobra na wszystko”, w którym uczestniczyli podopieczni z 11 Domów Samopomocy Społecznych i Warsztatów Terapii Zajęciowych. Łącznie przybyło ok. 300 osób. W tym roku hasłem przewodnim konkursu była piosenka patriotyczna.

18 kwietnia 2018 r. - Prezes Dolnośląskiej Krainy Rowerowej i burmistrz Żmigrodu, Robert Lewandowski wręczył Miejscom Przyjaznym Rowerzystom certyfikaty oraz tabliczki, które znajdą się przed obiektami, dzięki czemu będzie łatwiej w te miejsca trafić. Łącznie wyróżniono ponad 30 usługowych obiektów turystycznych, które są przyjazne rowerzystom. W Żmigrodzie takimi obiektami są: Informacja Turystyczna „Baszta” oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji.

22 kwietnia 2018 r. - W parafii Trójcy Świętej w Żmigrodzie gościła siostra Teresa Bełch SM, misjonarka z Konga, która podzieliła się swoim doświadczeniem pracy wśród ubogich przebywających w tamtejszym szpitalu. Żmigrodzcy parafianie wspomogli budowę szpitala dla najbardziej potrzebujących w Kongo ofiarą w kwocie 10.157 zł oraz 55 euro.

25 kwietnia 2018 r. - W ruinach pałacu w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie miała miejsce promocja publikacji "Nie zapomnij, skąd Twoje korzenie-pamięci przodków". Młodzież i dorośli upamiętnili losy swoich rodzin pochodzących ze wschodu.

26 kwietnia 2018 r. - W Publicznym Przedszkolu "Zielona Dolina" w Żmigrodzie miał miejsce koncert piosenki patriotycznej pt. "Polska- mój kraj".


MAJ1 maja 2018 r. - Odbył się 45. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy. Jak zawsze organizatorzy zapewnili wiele atrakcji na malowniczej trasie o długości 55 km.

3 maja 2018 r. - W Barkowie odbyły się święto Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i gminne uroczystości Narodowego Święta Konstytucji. Władze złożyły kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu k, aby uczcić wszystkich tych, którzy polegli, walcząc o niepodległą Polskę. Po mszy świętej odbył się koncert pt. „Zawsze wierni Ojczyźnie”. Niesamowitymi głosami i kresowymi piosenkami zachwycały Aurelia Sobczak oraz Barbara Drozdzińska. Po mszy w świetlicy można było obejrzeć wystawę poświęconą mieszkańcom Lewaczów.

Maj 2018 r. - Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Burmistrza Gminy Żmigród ruszyła zbiórka publiczna na budowę pomnika w Żmigrodzie, który ma upamiętnić 100-lecie Odzyskania Niepodległości i mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy zasiedlili tą gminę po II wojnie światowej. Pomnik wzorowany będzie na pomniku Lwa z Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie, który symbolizuje pamięć mieszkańców bohaterach walk z lat 1914-1921 oraz własnych korzeniach i ich tożsamości. Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 14 października 2018 r.

Maj 2018 r. - W Barkowie w Kościele pw. Św. Marcina trwa realizacja projektu pn. „Remont elewacji, wnętrza oraz instalacji kościoła i wieży Parafii pw. Św. Marcina w Barkowie”. Dzięki staraniom proboszcza parafii księdza Mariusza Grzesiowskiego w 2017 roku na realizację zadania parafia pozyskała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 800 tys. zł. Planowane zakończenie inwestycji i oddanie obiektu do użytku przewidziano na koniec 2018 roku.

Maj 2018 r. - Gmina Żmigród otrzymała dofinansowanie w wysokości 59764,32 zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości ogłoszonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach projektu zakupione zostanie niezbędne wyposażenia medyczne dla 8 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Żmigród działających w następujących miejscowościach: Żmigród, Korzeńsko, Powidzko, Bychowo, Barkowo, Garbce, Borzęcin i Niezgoda.


7-11 maja 2018 r. - Trwały obchody Jubileuszu 10-lecia nadania Szkole Podstawowej w Barkowie imienia Janusza Korczaka. Swoją przemowę wygłosiła dyrektor Lilla Maciocha. Następnie „szkolni artyści” zaprezentowali program słowno-muzyczny ze scenkami z życia Starego Doktora Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie w holu szkoły popiersia Janusza Korczaka przez dyrektorkę szkoły i wiceburmistrza Gminy Żmigród. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Mariusz Grzesiowski.

12 maja 2018 r. - W Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego odbył się Dzień Otwarty. Tego dnia licznie przybyli przyszli uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi rodzicami, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły oraz wziąć udział w organizowanych dla nich zajęciach.

13 maja 2018 r. - Na żmigrodzkim rynku odbył się I Gminny Dzień Rodziny, który cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców Żmigrodu. Organizatorem tego wydarzenia był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmigrodzie oraz Placówka Wsparcia Dziennego w Żmigrodzie w partnerstwie z Zespołem Placówek Kultury w Żmigrodzie.

20 maja 2018 r. - W Zespole Pałacowo-Parkowym odbyły się trzy imprezy w jednej: VI Żmigrodzki Festiwal Kwiatów, II Przegląd Kapel Ludowych oraz Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych.

23 maja 2018 r. - W ramach wizytacji kanonicznej żmigrodzką parafię odwiedził Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski. Program wizytacji był następujący: od godz. 16 spotkanie z parafianami w Borzęcinie, Kliszkowicach, Bychowie i Borkach. O godz. 17.00 spotkanie w domu katechetycznym z przedstawicielami grup parafialnych i o godz. 18.30 msza św., podczas której ks. biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii.

26 maja 2018 r. - W sali widowiskowej Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Jacka Borkowskiego.

27 maja 2018 r. - Odbyła się 7. edycja Zlotu Barkowo Motor Szoł. Tegoroczna impreza ściągnęła blisko 1000 maszyn. Na uczestników zlotu czekało wiele atrakcji, a wśród nich: po raz pierwszy w Polsce WYŚCIG RETRO, w którym udział wzięły maszyny z lat 20. i 30., zaprezentowany został także symulator jazdy na jednym kole Wheelie Machine.


28 maja 2018 r. - Odbyła się Konferencja "Dzieci niczyje szansą dla Polski". Prof. Jerzy Żurko wypowiedział się na temat „Bezdomność - przypadki wychowanków z domów dziecka”, a dr Monika Wiktorowicz-Sosnowska dokonała analizy sytuacji i potrzeb pełnoletnich wychowanków opuszczających pieczę zastępczą, o roli samorządu w procesie usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej mówiła Ewelina Kondracka, kierownik GOPS w Żmigrodzie. Małgorzata Matusiak, przewodnicząca Rady Powiatu Trzebnickiego, przedstawiła rolę organizacji pozarządowych w działalności na rzecz dzieci z pieczy zastępczej.

31 maja 2018 r. - Uroczystość Bożego Ciała. Po mszy św. o godz. 09.00, której przewodniczył ks. Szczepan Szpoton, dyrektor kleryków krakowskiego seminarium Księży Misjonarzy, parafianie przeszli ulicami Żmigrodu: ul. Kościelną, pl. Wojska Polskiego (Rynek), Konopnickiej, Wiejską, tzw. nowym deptakiem w kierunku osiedla na ul. Rzeźniczej, ul. Rzeźniczą, Wrocławską i Pl. Wolności. W tym dniu na żmigrodzkim rynku odbył się także koncert kleryckiego zespołu „Lazaryści” z Krakowa.


CZERWIEC3 czerwca 2018 r. - W Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie odbył się Dzień Dziecka zatytułowany ”Dziki zachód w Żmigrodzie. Indianie i kowboje w natarciu”. Podczas tego dnia odbyły się dwa konkursy: to konkurs na najciekawsze przebranie oraz „Żmigrodzkie Talent Show”, podczas którego zaprezentowały się talenty z naszej gminy.

4 czerwca 2018 r. - O godz. 15.30 na cmentarzu parafialnym w Żmigrodzie odbył się pogrzeb zmarłego 30 maja kapitana Ignacego Olczyka - zasłużonego m.in. jako podporucznik „Zawisza” z kontrwywiadu Okręgu Białostockiego AK, członek Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (WiN).

8 czerwca 2018 r. - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego obchodziła „Imieniny Króla Bolesława” i z tej okazji zorganizowano festyn szkolny z biało-czerwoną paradą społeczności szkolnej.

8 czerwca 2018 r. - W ramach Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowano niezwykły spacer po mieście, połączony z omawianiem charakterystycznych miejsc, które zmieniły się na przestrzeni lat, a które służą społeczności lokalnej.

9-10 czerwca 2018 r. - Żmigrodzkie Dni Smoka tradycyjnie rozpoczął Bieg Smoka. Na starcie pojawiło się ok. 200 biegaczy. O godz. 13.00 przyszedł czas na młodych sportowców a w zmaganiach udział wzięło 227 biegaczy. Sobotni wieczór minął w klimatach disco polo i dance. Jako pierwszy publiczność rozgrzał zespół Boomcyk, następnie sceną zawładnęła wokalistka zespołu Exaited z załogą. Ponownie na scenie rozgorzała muzyka disco polo. Publiczność porwał Marioo, a następnie gwiazda wieczoru, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością - Piękni i Młodzi. Żmigrodzianie bawili się do białego rana w towarzystwie zespołu Wabank. Niedziela to Parada Smoków - w tym roku ubranych w barwy narodowe, I miejsce komisja przyznała Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie, nagroda specjalna powędrowała do Przemysława Adamiaka. Wyłonieni zostali również laureaci III edycji konkursu fotograficznego „Okiem Smoka” oraz konkursu „Zamelduj się w Gminie Żmigród”. Najwytrwalsi jednak pozostali i bawili się wspólnie z Moniką Lewczuk. Wieczorem wystąpili Bracia.

15 czerwca 2018 r. - Uroczystość zakończenia roku szkolnego w Placówce Wsparcia Dziennego. Podczas spotkania w Łapczycach dzieci, rodzice, wychowawcy i przyjaciele Placówki mieli okazję podsumować mijający rok szkolny i docenić najbardziej angażujących się wychowanków.

16 czerwca 2018 r. - Odbyły się obchody jubileuszu 15-lecia istnienia żmigrodzkiego chóru parafialnego „Magnificat” pod dyrekcją Agnieszki Kret. Centralnym punktem uroczystości był koncert jubileuszowy, który rozpoczął się godz. 17.00 w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Żmigrodzie. Starosta Trzebnicki Waldemar Wysocki wręczył Agnieszce Kret - dyrygentowi Chóru oraz pozostałym Jubilatom list gratulacyjny oraz Medal Starosty za dbałość o lokalną kulturę i tradycję, a także za zasługi w propagowaniu śpiewu chóralnego.

17 czerwca 2018 r. - W piękne niedzielne popołudnie, po raz pierwszy na nowo zmodernizowanym żmigrodzkim rynku, odbyła się XVI edycja Festynu Parafialnego. Główną gwiazdą wieczoru był zespół Tercet Egzotyczny, który może poszczycić się swoją 55-letnią karierą. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której głównymi nagrodami był rower, ufundowany przez Andrzeja Paszkiewicza i weekendowa wycieczka. Całość zakończyła się Apelem Jasnogórskim, poprowadzonym przez księdza proboszcza Romualda Paszczuka CM. Zebrano kwotę 12.154 zł i 80 gr. oraz 200 euro przeznaczoną na dalsze prace remontowe w naszej świątyni.

19 czerwca 2018 r. - Burmistrz Gminy Żmigród zatwierdził wyniki głosowania nad Budżetem Obywatelskim miasta Żmigród na 2019 rok. Z dwóch złożonych projektów „Remont alejki i chodnika na ul. Lipowej” oraz „Inteligentne ławki solarne z wi-fi i ładowarką” to właśnie zadanie nr 1 uzyskało największą liczbę głosów. Realizacja zwycięskiego zadania będzie polegała na remoncie alejki i chodnika przy ul. Lipowej poprzez wymianę starych płyt betonowych na nową nawierzchnię, wykonanie nasadzeń zieleni oraz wymianę i dostawienie urządzeń małej architektury (m.in. ławki, kosze na śmieci, oświetlenie uliczne). Łączna frekwencja w głosowaniu wyniosła 12,16 %.

21 czerwca 2018 r. - Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego oraz Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie wraz z dyrekcją oraz wiceburmistrzem Gminy Żmigród Zdzisławem Średniawskim oddali hołd Żmigrodzkim Pionierom Oświaty przy ich pomniku.

21 czerwca 2018 r. - W Żmigrodzkim Zespole Placówek Kultury odbyła się X Gala "Złote Sowy" 2018 Powiatu Trzebnickiego, podczas której zostali nagrodzeni najlepsi uczniowie, nauczyciele i szkoły z terenu całego powiatu.

22 czerwca 2018 r. - W Sangate Hotel Airport w Warszawie odbyła się Wieka Gala „Polska przedsiębiorczość”, podczas której poznaliśmy Laureatów X edycji Plebiscytu „Orły Polskiego Samorządu”, realizowanego w ramach Samorządowej Marki Roku, jak również Laureatów projektów skierowanych do przedsiębiorców. Gmina Żmigród otrzymała tytuł Dolnośląskiej Gminy Roku 2018, natomiast miano Najlepszego Burmistrza Roku 2018 przypadło Robertowi Lewandowskiemu - Burmistrzowi Gminy Żmigród.

24 czerwca 2018 r. - W Borzęcinie zorganizowano Dzień Rodziny. Przygotowali je: radna Bożena Żołnierowicz, przewodniczącą Rady Sołeckiej Wiolettą Timmermans i sołtysem Józef Wiktorowicz.

LIPIEC3 lipca 2018 r. - W Żmigrodzkim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie w formie Kawiarenki Obywatelskiej. Przybyłych gości przywitał Andrzej Wiewióra prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji Społecznej Św. Jadwigi Śląskiej, który krótko przedstawił najważniejsze działania w ramach Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w jakie należy włączyć społeczeństwo. Następnie głos zabrała moderator dr Agata Bulicz, Uczestnicy w formie warsztatów zajęli się rozwojem i znaczeniem turystyki dla Gminy Żmigród.

6 lipca 2018 r. - W żmigrodzkiej siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej burmistrz Robert Lewandowski przekazał niezbędne wyposażenia medyczne dla 8 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Żmigród (Żmigród, Korzeńsko, Powidzko, Bychowo, Barkowo, Garbce, Borzęcin i Niezgoda). Każda z jednostek otrzymała: kompletne zestawy psp r 1 z deskami ortopedycznymi, zestawy szyn kramera, zestaw opatrunków hydrożelowych, a OSP Żmigród i Korzeńsko otrzymało defibrylatory Philipsa z zestawem szkoleniowym.

7 lipca 2018 r. - W Niezgodzie po raz kolejny odbył się Turniej Piłki Nożnej, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Nasza Wieś Niezgoda” z prezesem Dariuszem Gierusem na czele. I miejsce zajęła drużyna z Radziądza. Najlepszym bramkarzem okazał się Marcel Skrzypek z Radziądza, a najlepszym strzelcem Jakub Wolski z Kaszyc.

9 lipca 2018 r. - W żmigrodzkim rynku otwarta została wystawa „Ojcowie Niepodległości”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Plenerowa ekspozycja prezentowała liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Na wystawie znalazło się także m.in. kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski. Wystawa gościła w Żmigrodzie do końca miesiąca.

11 lipca 2018 r. - W żmigrodzkim rynku otwarto nowy lokal - kawiarnię Cafe Joker.

Lipiec 2018 r. - W żmigrodzkiej parafii pw. Trójcy Świętej powitano nowych księży:
ks. Stanisława Chorągwickiego i ks. Jerzego Tyraka, misjonarzy św. Wincentego a Paulo, którzy rozpoczęli posługę duszpasterska w żmigrodzkiej wspólnocie parafialnej.

21 lipca 2018 r. - Odbył się Nocny Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród.

29 lipca 2018 r. - W Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie odbyła się 6. edycja VAGDAY. Przez cały czas trwania imprezy, zbierane były fundusze na dalsza rehabilitację Dawida Pytlińskiego - żmigrodzianina, który kilka lat temu uległ wypadkowi.


SIERPIEŃ1 sierpnia 2018 r. - W żmigrodzkim Zespole Pałacowo-Parkowym gościli uczestnicy wizyty studyjnej przedstawicieli Lokalnych Grup Działania z całej Polski. Walory pięknego żmigrodzkiego parku, jak i całej Gminy Żmigród zaprezentowali Sekretarz Gminy Żmigród Joanna Monastyrska, Dyrektor Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie Dariusz Skiba oraz pracownik Informacji Turystycznej "Baszta" Paweł Becela.

3 sierpnia 2018 r. - Piwnica Cafe w podziemiach ruin żmigrodzkiego zamku w Zespole Pałacowo-Parkowym otworzyła swoje podwoje. Kawiarnia w swojej ofercie posiada: kawę, herbatę, lody, słodycze, zimne napije, piwo, frytki, zapiekanki i hamburgery.

Sierpień 2018 r. - W Barkowie w kościele pw. Św. Marcina trwa realizacja projektu „Remont elewacji, wnętrza oraz instalacji kościoła i wieży Parafii pw. Św. Marcina w Barkowie”. Planowane zakończenie inwestycji przewidziano na koniec 2018 r.

18 sierpnia 2018 r. -W szczerym polu w Karnicach odbyła się nietypowa impreza - Ogórkorwanie u Sznajderów, impreza promująca kiszonki wytwarzane przez państwo Sznajderów. To była już druga edycja, która przyciąga w okolice Żmigrodu gości zarówno z naszej gminy, jak i z okolic oraz stolicy Dolnego Śląska.

18 sierpnia 2018 r. -W Borzęcinie odbyły się dożynki wiejskie. Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski w przemowie zaznaczył, że tegoroczna pogoda z pewnością nie sprzyja rolnikom, ale żywi nadzieję, że dzięki pomocy państwa uda się wyrównać straty.


25 sierpnia 2018 r. - Odbyły się dożynki gminne w Garbcach. Uroczystość rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez proboszcza Korzeńska- ks. Ryszarda Ziółek, proboszcza Radziądza - ks. Krzysztofa Bartoszka oraz kapelana rolników - ks. Andrzeja Majchrzaka.
Jury wybrało cztery najpiękniejsze kompozycje. W tym roku były to wieńce z Kanclerzowic - I miejsce, Borzęcina - II miejsce oraz Osieka i Węglewa - miejsce III. Sołectwa Karnice i Garbce przygotowały stoiska wiejskie i także ta aktywność została nagrodzona.
Rozstrzygnięto również konkurs „Dożynkowy As Roku”. Tegoroczną laureatką została Aleksandra Klimkowska, Dużym zainteresowaniem cieszył się III Turniej Sołectw oraz jarmark produktów lokalnych i atrakcje dla dzieci.

31 sierpnia 2018 r. - W Urzędzie Miejskim w Żmigrodzie pożegnano Katarzynę Lech - dyrektor, najpierw Gimnazjum im. Macieja Rataja, potem Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie. Burmistrz Robert Lewandowski podziękował za współpracę i życzył powodzenia na nowym stanowisku.


informacje

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.