nr 02 (231)   luty 2011

W sprawie S5

16 lutego świetlica w Korzeńsku zapełniła się osobami, których tereny bądź mieszkania znalazły się na drodze trasy S5. Z mieszkańcami spotkali się burmistrz Robert Lewandowski i przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Poznania. Przypomijmy, że inwestycja - budowa trasy szybkiego ruchu S5 na odcinku Kaczkowo-Korzeńsko, ma długość 30 km, z czego na teren naszej gminy przypada ok. 5 km.
Spotkanie miało na celu poinformowanie mieszkańców o kwesti odszkodowań - konkretów (czyli wysokości odszkodowań) nie podano, jednak wyjaśniono wiele wątpliwości i kwestii dyskusyjnych. Niestety na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa tego odcinka, ciągle oczekiwana jest decyzja wojewody wielkopolskiego, która będzie punktem wyjścia do rozpoczęcia procedury odszkodowawczej. Może to potrwać jeszcze ok. 3 miesięcy. Procedura będzie wyglądała następująco: jak zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, każdy z mieszkańców - włascicieli gruntów bądź mieszkań na trasie S5 pocztą otrzyma zawiadomienie o wydaniu takiej decyzji. Następnie (po uprzedzeniu listownym) do każdego zapuka biegły, który będzie miał oszacować i wycenić teren. Przedstawiciele GDDKiA proszą aby z nim porozmawiać i pomóc. Jako pierwsze do wyceny i wypłaty odszkodowań pójdą mieszkania i domy. Każdemu z mieszkańców przysługuje możliwość zwiększenia odszkodowania o 5% , gdy w ciągu 30 dni od wydania pozwolenia na budowę wyda swoją posiadłość. Następnie w urzędzie wojewódzkim w Poznaniu odbędzie się rozprawa administracyjna, na której będzie biegły i dobrze byłoby gdyby byli też mieszkańcy, bo tam będzie możliwość dyskusji nad przyznaną kwotą odszkodowania. Pierwsze szcunki powinny być na początku czerwca, jednak ten termin wcale nie jest pewny. Jeśli mieszkańcy będa się odwoływać, ich wnioski będzie rozpatrywało ministerstwo, trzeba się więc liczyć z długim terminem rozpatrzenia takich wniosków.
Mieszkańcy mieli sporo pytań i wątpliwości, które pracownicy GDDKiA na bieżąco wyjaśniali: resztówki będą wykupywane, ale w dalszej kolejności ( w takim przypadku należy się zwrócić z wnioskiem do GDDKiA), do momentu wydania pozwolenia na budowę właścicielami terenów są mieszkańcy Korzeńska, po uprawomocnieniu decyzji własność przechodzi na Dyrekcję. W razie nieprawidłowości wykonawcy przy realizacji inwestycji, wszystkie uwagi należy przekazywać inżynierowi kontraktu, który czuwa nad prawidłwym wykonastwem. Można samodzielnie robić dokumentację zdjęciową (ważne żeby była data).
Na koniec ustalono, że zorganizowane będzie jeszcze jedno spotkanie, gdy będzie już wydana decyzja wojewody i znane będą konkretne terminy.

MK

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.