nr 02 (231)   luty 2011

Gimnazjaliści klaszczą dla Rubika

Pod koniec stycznia scena w Gimnazjum im. Macieja Rataja gościła na swoich deskach duet smyczkowy, który dla uczniów tej szkoły dał dwa tematyczne koncerty: "Gra na maksa" i "Smyczki inaczej". Ideą takich koncertów jest przybliżenie nastolatkom specyfiki brzmienia instrumentów strunowych smyczkowych, historii muzyki kameralnej oraz możliwości aranżacyjnych jakie daje wykorzystanie klasycznych intrumentów orkiestrowych. Muzycy za pomocą prelekcji ilustrowanej odegranymi przez siebie utworami umożliwili uczniom swoisty marsz przez epoki i style muzyczne prezentując najbardziej charakterystyczne dzieła Bacha, Mozarta, Chopina czy... Rubika. Przy utworach tego ostatniego cała widownia zebrana w hallu gimnazjum mogła sobie poklaskać charakterystyczne łamane rytmy.
Koncert ten był już kolejną tego typu imprezą organizowaną u Rataja w ramach edukacji kulturalnej. Wcześniej uczniowie mogli zapoznać się ze stylem flamenco oraz poznać możliwości brzmieniowe instrumentów strunowych szarpanych takich jak gitara, gitara basowa czy mandolina. Jako kolejny planowany jest koncert prezentujący brzmienia instrumentów dętych.
Opisany koncert był poza tym wyśmienitą okazją do podtrzymania tradycji "magicznych spotkań", ponieważ w czasie jego trwania z inicjatywy pani Lidii Andrzejak gościliśmy w murach naszego gimnazjum grupę uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie, którzy razem z uczniami Rataja wysłuchali obu koncertów.

Robert Kolebuk

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.