nr 02 (231)   luty 2011

Żywioł ze smoczego grodu

Powietrze, ziemia, woda i ogień to cztery żywioły, które od wieków są obecne w kulturze europejskiej. Ten ostatni z nich czyli „Ogień” jest obecny od dwóch lat w IV Dolnośląskiej Lidze Siatkówki pokazując tam swoją siłę i wiarę w zwycięstwo. Obecnie siatkarze ze Żmigrodu są na dobrej drodze ku awansu do wyższej ligi.

Końcówka rundy zasadniczej
Walka o jak najlepszą lokatę i chęć zwycięstwa. Tak ogólnie można scharakteryzować dwa ostatnie mecze rundy zasadniczej. Pierwszy z nich zapowiadał spore emocje, gdyż lider rozgrywek z Kamiennej Góry przyjechał do smoczego grodu. Smaczku dla całej rywalizacji dodał fakt, iż na wyjeździe w kamiennej, ULKS „Ogień” Żmigród przegrał sromotnie 0:3 w setach. Przyszedł czas na rewanż. Początek spotkania nie wróżył nic dobrego bo dwie pierwsze partie padły łupem gości. Na szczęście w trzecim secie „Ogień” poprawił swoja grę i zwyciężył tą odsłonę oraz kolejne dwie. Potwierdził tym samym stare siatkarskie porzekadło „Kto nie wygrywa 3:0 prowadząc po dwóch setach ten przegrywa 2:3”.
Uratowane dwa punkty w meczu z liderem (przy stanie 3:2 następuje podział punktów: zwycięzca inkasuje 2 oczka a przegrany jedno) pozwoliły dalej walczyć o drugie miejsce w lidze przed play-offami. Kolejną przeszkodą na drodze do tego celu był Piast Nowa Ruda, czyli drużyna broniąca upragnionej przez żmigrodzian lokaty. Zespół Aleksandra Wrońskiego rozgrał ten mecz na wyjeździe. Niemal wszystkie partie kończyły się jedynie dwu punktową przewagą (25:23, 21:25, 25:23, 25:23). Szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylił Żmigród. Jeden wygrany set w ostatecznym rozrachunku pozwolił Nowej Rudzie obronić pozycję wicelidera. ULKS „Ogień” Żmigród po rundzie zasadniczej uplasował się na „pudle” zajmując trzecie miejsce. Zatem w rundzie play-off (konfrontacja w dwumeczu systemem: 1 miejsce z 6 miejscem, 2 z 5 itd.) na naszych, siatkarskich reprezentantów czekała KS Korona Sulików.
Mecze play - off
Pierwsze z dwóch spotkań odbyło się na wyjeździe i to dalekim bo nieopodal przejścia granicznego z Niemcami w Gorlitz. Mecz na ciężkim terenie z wymagającym przeciwnikiem zakończył się przegraną ULKS-u 2:3 w setach. Mimo porażki wywalczone dwa sety pozwoliły z pewną dozą spokoju przygotować się do meczu rewanżowego. Mecz na swojej hali przy swoich kibicach dodaje skrzydeł. Owe skrzydła pozwoliły wzbić się siatkarzom ze Żmigrodu na tyle wysoko, aby móc z góry podziwiać miły dla oka wynik 3 do 0 dla ULKS-u. To zwycięstwo było przepustką do finałów czwarto ligowych rozgrywek.
Finały
Finał w sezonie 2010/2011 polega na rywalizacji trzech drużyn (zwycięskie ekipy z trzech spotkań play-offowych) między, którymi rozstrzygnie się awans do III ligi. Zespoły mają do rozegrania mecze systemem „każdy z każdym - mecz i rewanż”. Do finałowej trójki awansowali: SIL KUS-KUS Kamienna Góra, KPS „Faraon” Ziębice oraz ULKS „Ogień” Żmigród. Finał rozpocznie się 5 marca 2011 roku meczem w Żmigrodzie. Po raz trzeci w tym sezonie naprzeciwko żmigrodzian staną siatkarze z Kamiennej Góry. Obie drużyny mają sobie sporo do udowodnienia. Aktualny bilans zwycięskich spotkań pomiędzy pretendentami do awansu wynosi 1:1. Jak potoczą się dalsze losy „Żywiołu” ze smoczego grodu? czas pokaże. Wszystkich fanów siatkówki zapraszamy do wspólnego kibicowania i wspierania lokalnej drużyny, gdyż pozytywna atmosfera płynąca z trybun udziela się na boisku i nie rzadko wpływa na dobrą dyspozycję sportową.