nr 09 (309)   wrzesień 2017

Półkolonijne szaleństwo po raz pierwszy!

Gmina Żmigród zawsze stara się wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców. Tak się stało i tym razem. W okresie wakacyjnym rodzice starają się zapewnić rozrywkę swoim dzieciom. Pomysłów jednak nie ma tak dużo jak czasu, który należy wypełnić. Z tego powodu w tym roku po raz pierwszy w naszej gminie odbyły się półkolonie. Organizacji przedsięwzięcia podjął się Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie i musimy przyznać, że były to półkolonie z prawdziwego zdarzenia!

W pierwszym turnusie półkolonii (17-21.07.2017) uczestniczyło 21 dzieci. Półkolonia pt. „Aktywnie w Dolinie Baryczy” obfitowała w terenowe zajęcia edukacyjne w niezwykle wartościowych przyrodniczo obszarach Doliny Baryczy. Uczestnicy mieli możliwość pobudzania swojej ciekawości, rozwijania potencjału, zwiększenia wiedzy przy pomocy metod aktywizujących. Twórczy program stworzony przez kierownika półkolonii, zawierał inspirujące i rozwijające kreatywność warsztaty, których podstawą był kontakt z przyrodą.

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały wychowawczynie, które zostały pokochane przez dzieci już od pierwszych zajęć. Pierwszy dzień rozpoczął się zajęciami integracyjnymi, a następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych w Centrum Multimedialnym Nadleśnictwa Żmigród. Kolejna porcja atrakcji czekała w Campusie w Domasławicach, gdzie odbyły się warsztaty z architektury krajobrazu pt. „Zielona architektura” oraz szaleństwa w parku linowym. Ciekawym punktem programu okazała się wycieczka do Rudy Żmigrodzkiej, gdzie odbyło się zwiedzanie Szlaku Rudo-Baryckiego oraz wspólne ognisko. W czwartek sekretarz Gminy Żmigród Joanna Monastyrska przeprowadziła warsztaty z wykorzystaniem lokalnych przetworów owocowych ze znakiem „Dolina Baryczy Poleca”. Uczestnicy mieli możliwość spróbowania przepysznych soków i dżemów. Najbardziej zaskoczeni byli smakiem dżemu z mniszka lekarskiego. Na zajęciach zostały wykorzystane również pomoce dydaktyczne z programu „Edukacja dla Doliny Baryczy”. W Zespole Pałacowo - Parkowym uczestnicy wzięli udział w magicznej grze terenowej pt. "Bajkowa Dolina Baryczy", którą przeprowadził Włodzimierz Ranoszek. Grupa odwiedziła również Rodzinny Park Przygód Górecznik. Największą atrakcją tego turnusu był wyjazd na Stadion Miejski do Wrocławia na ceremonię otwarcia „The World Games Wrocław 2017”.

W sierpniowym turnusie półkolonii (07.08-11.08.2017) uczestniczyło 20 dzieci. Półkolonia pt. „Obieżyświat” obfitowała w zajęcia międzykulturowe, wprowadzając uczestników w nieznany, ale interesujący świat, pozbawiony stereotypów i uprzedzeń. Był to program pozwalający unieść się ponad granicami państw, dostrzec w nich i ludziach ich zamieszkujących, to co najpiękniejsze. Uczestnicy mieli możliwość pobudzania swojej ciekawości, rozwijania potencjału, zwiększenia wiedzy przy pomocy metod aktywizujących.

Podobnie jak podczas pierwszej półkolonii nad bezpieczeństwem czuwały wychowawczynie, które zostały pokochane przez dzieci już od pierwszych zajęć. Pierwszy dzień rozpoczął się zajęciami integracyjnymi, następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Dzień dobry, bonjour, merhaba”, podczas których nauczyły się podstawowych zwrotów w różnych językach świata. Kolejną porcją atrakcji były warsztaty z klocków Lego - Najsłynniejsze obiekty architektoniczne. Ciekawym punktem programu okazała się wycieczka po mieście zatytułowana „Europa w Żmigrodzie, czyli co zachwyca naszych gości?” oraz wspólne ognisko. Okazało się, że czwartkowy gość był największą atrakcją półkolonii. Mateusz Biernat, uczestnik programu telewizyjnego Master Chef poprowadził warsztaty kulinarne, podczas których zrobił smerfne burgery i ciasteczkowy koktajl, rozdając przy tym mnóstwo autografów. Na zakończenie tego pełnego atrakcji tygodnia dzieci wyruszyły na wycieczkę do Mini Eurolandu - Parku Miniatur w Kłodzku.

Teraz zostaje tylko czekać na kolejny sezon półkolonijny! Już teraz namawiamy Państwa do zainteresowania się naszą ofertą.

Izabela Możdżeń

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.