nr 11 (311)   listopad 2017

Edukacja i oświata

Październik to miesiąc związany z oświatą. Obchodzimy dzień Edukacji Narodowej. Od lat, jako przedstawiciel magistratu, pielęgnuję tradycję spotkań z dyrektorami naszych placówek, podczas których składam życzenia i wręczam nagrody za poprzedni rok szkolny.

W tym roku wyjątkowo uroczyście celebrowano święto edukacji w Korzeńsku. Połączono je bowiem z uroczystością 10-lecia nadania szkole imienia i funkcjonowania nowej szkoły. Uroczystość piękna i podniosła (podziękowania i gratulacje dla organizatorów).

Wybudujemy basen kryty

Za każdym razem niezmiernie mnie cieszy możliwość rozwoju infrastruktury sportowej na terenie naszej gminy. Tym razem zdecydowaliśmy się na budowę krytej pływalni przyszkolnej, przy ul. Sienkiewicza (w przyszłości będzie to teren szkoły podstawowej). Jak dotąd otrzymaliśmy na ten cel dotację z urzędu marszałkowskiego w wysokości 1 mln 250 tys. zł. O kolejne środki będziemy wnioskować do ministerstwa sportu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycję realizować będziemy w cyklu dwuletnim. Wybudowany basen chcemy poszerzyć o dodatkowe atrakcje takie jak sauny, jacuzzi i centrum fitness. To wszystko uatrakcyjni ofertę zarówno dla młodzieży szkolnej, jak i mieszkańców gminy. Bardzo prawdopodobne jest także to, że inwestycję rozszerzymy o dobudowanie kilku sal lekcyjnych, tak by w przyszłości szkoła podstawowa mieściła się w jednym, nowoczesnym obiekcie. Pływalnia należeć będzie do grupy podobnych inwestycji realizowanych w innych gminach pod nazwą Delfinek.

Inwestycje

Jest szansa na uruchomienie ronda jeszcze w tym miesiącu. 20 listopada bowiem upływa termin oddania go do użytku.

Drugie ważne zadanie - może nawet pokuszę się o stwierdzenie że najważniejsze, to rynek. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Termin umowny zakończenia to 8 grudnia, ale wykonawca robi wszystko by prace sfinalizować do końca listopada. Jedynym zagrożeniem jest pogoda.

W tym miejscu chciałbym podziękować za wyrozumiałość i cierpliwość mieszkańcom. Wiem że hałas i zmieniony ruch kołowy w mieście może być dla Was uciążliwy. Jednak tego typu inwestycji nie sposób przeprowadzić bez utrudnień. Wybraliśmy wariant z zamknięciem całkowitym rynku, bo umożliwia jak najszybsze wykonanie prac. 3 miesiące to czas, w mojej ocenie, rekordowy. Podziękowania dla firmy, która bardzo profesjonalnie podchodzi do powierzonego jej zadania.

Oddaliśmy do użytku - można powiedzieć - nowe przedszkole. W starej bryle budynku wykonano pełną modernizację pomieszczeń. Dzięki temu 16 października 262 przedszkolaków wróciło na zajęcia do starego-nowego budynku. Na początek listopada dyrekcja placówki przewiduje uroczyste otwarcie zmodernizowanego obiektu.

Anomalie pogodowe

Ostatnia nawałnica nie ominęła niestety Żmigrodu. Na szczęście straty wśród mieszkańców są niewielkie - pojedyncze uszkodzenia mienia, bez uszczerbku na zdrowiu. Powołaliśmy gminną komisję, do której można było zgłaszać szkody. Te, zgodnie z procedurami zarządzania kryzysowego, przekazaliśmy jednostkom nadrzędnym. Niestety, orkan Ksawery poczynił olbrzymie szkody w lasach - i to po raz kolejny w tym roku. Pragnę bardzo podziękować naszym służbom, głównie ochotniczym strażom pożarnym, które z oddaniem pomagały w usuwaniu skutków silnego wiatru.

S5

Po latach oczekiwań mogę potwierdzić: jeszcze w tym miesiącu nastąpi otwarcie pierwszego odcinka drogi ekspresowej S5, położonego na terenie naszej gminy. Na początku grudnia z kolei zaplanowano inaugurację kolejnego jej odcinka, do Wrocławia. Oczywiście termin oddania prac jest mocno uzależniony od pogody.

Spotkanie w Bychowie

17 października skorzystałem z zaproszenia mieszkańców i sołtys wsi Bychowo. Razem z pracownikami referatów technicznych uczestniczyłem w zebraniu, gdzie poruszaliśmy ważne dla tej społeczności kwestie.

Sukces kabaretu

Na początku października gościliśmy w Żmigrodzie, Kabaret Moralnego Niepokoju. Występ zarówno pod kątem artystycznym jak i organizacyjnym był, mojej opinii, niezwykle udany. Sprzedaliśmy blisko 700 biletów. Hala sportowa, w której kabaret się odbył. okazała się najlepszym miejscem dla tego typu przedsięwzięcia, dlatego już dziś zapraszam na porządną dawkę humoru w 2018 roku.

Zapraszam na obchody Święta Niepodległości

Już dziś zapraszam na obchody Święta Niepodległości w Żmigrodzie. Od godz. 15.30 do samego wieczora proponujemy Państwu urozmaicony program obchodów. Apeluję do mieszkańców o wywieszenie flag państwowych. To nasz symbol narodowy, który podkreśla świąteczny i podniosły charakter tego dnia.

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.