nr 04 (327)   kwiecień 2019

Okiem Burmistrza

Kampus edukacyjny szansą dla Żmigrodu
Zapewne pamiętają Państwo plany utworzenia w Żmigrodzie kampusu edukacyjnego - centrum pobytowego Aglomeracji Wrocławskiej. Zapowiadaliśmy to już w 2017 roku. Wówczas na drodze do realizacji tej inwestycji stanęły warunki konkursu, które uniemożliwiały wybudowanie Centrum w planowanym terminie. Jednak nie zrezygnowaliśmy z niego!

Podczas zjazdu członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej podjęto uchwałę o ponownej lokalizacji kampusu w Żmigrodzie. W praktyce centrum pobytowe ma być nowoczesnym kompleksem sportowo-edukacyjnym z zapleczem hotelowym, które posłuży do realizacji projektów m.in. z wrocławskimi uczelniami, wzbogaci też bazę noclegową i edukacyjną Gminy Żmigród. To dla nas duża szansa, z której nie zamierzamy zrezygnować. Ubiegamy się ponownie o środki zewnętrzne na ten cel.

Według planów Aglomeracji Wrocławskiej, na terenie Dolnego Śląska mają powstać dwa takie kompleksy. Jeden u nas, a drugi we Wrocławiu. Do 31 marca złożymy wniosek na dofinansowanie tego zadania ze środków europejskich. Zadanie będzie realizowane także dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej oraz Gminy Żmigród. To czy inwestycja powstanie, będzie pewne za około pół roku, w momencie rozstrzygnięcia konkursu. Wszystko uzależnione jest od przyznania dotacji. Dlatego też mocno trzymamy kciuki za powodzenie tego projektu. Jesteśmy gotowi do jego realizacji!

Wkrótce otwarcie restauracji w podziemiach
Chociaż nasz Zespół Pałacowo-Parkowy jest niezwykle urokliwy o każdej porze roku, to wiosną wyjątkowo chętnie odwiedzamy to miejsce. I tutaj od dawna pojawiał się problem z zapleczem gastronomicznym. Chcemy aby Zespół Pałacowo-Parkowy przyciągał nie tylko fantastyczną przyrodą i zabytkową architekturą, ale także aby można było spędzić tu czas na pikniku i skorzystać z atrakcyjnej oferty gastronomicznej.

Mam nadzieję, że tak też się stanie, ponieważ Zespół Placówek Kultury rozstrzygnął przetarg na nowego najemcę lokalu gastronomicznego. Restauracja w podziemiach Zespołu Pałacowo-Parkowego będzie funkcjonowała od początku maja. Już dziś serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzin tego miejsca. Wszyscy kibicujemy nowym najemcom lokalu i mamy nadzieję, że wpisze się on na stałe w gastronomiczną mapę Żmigrodu.

Żmigród z rowerem miejskim!
Nowa restauracja może być też świetnym miejscem docelowym naszych rowerowych wycieczek. Zwłaszcza, że wkrótce planujemy rozszerzyć ofertę dla mieszkańców i turystów nie tylko o świetne trasy rowerowe, ale także o możliwość wypożyczenia rowerów! Wszystko w ramach tzw. systemu roweru miejskiego - dobrze znanego nam z takich miast jak np. Wrocław. Dzięki specjalnej aplikacji każdy będzie mógł zalogować się do systemu i wypożyczyć rower!

Smocza rodzina powiększa się
Jak dobrze wiemy, Żmigród to fantastyczne miejsce do życia. Wiedzą to też nasze żmigrodzkie smoki, które zadomowiły się u nas na dobre! Wszystko zaczęło się od smoków z Zespołu Pałacowo-Parkowego oraz Zespołu Placówek Kultury. W ubiegłym roku do naszej smoczej rodziny dołączył smoczek, który zamieszkał w Ogrodach Bioróżnorodności.

W 2019 roku swoje osiedlenie w Żmigrodzie zapowiedziało już 3 nowych smoczych mieszkańców. Spodziewamy się Smoka Podróżnika, który upatrzył sobie miejsce przy centrum park & ride przy dworcu. Naszą gminę wybrał też na swoje miejsce zamieszania Smok Rowerzysta. Zupełnie mu się nie dziwię, ponieważ jak wiadomo najlepsze trasy rowerowe są właśnie u nas! Ten mały kolarz będzie mieszkał przy Ośrodku Sportu i Rekreacji!

Mamy też nowy etat urzędniczy przygotowany dla Smoka Urzędnika, który będzie nas wspierał dobrą energią w codziennej pracy. Jak na naszego pracownika przystało, smok już pali się do pracy, więc swoją misję będzie sprawował niemal natychmiast - od 7 kwietnia! Wówczas zaprezentujemy go światu podczas Jarmarku Wielkanocnego. Tym samym serdecznie zapraszam na nasz tradycyjny, świąteczny jarmark. Trzymam kciuki za dobrą pogodę i moc atrakcji, które będą na Państwa czekać w żmigrodzkim rynku.

Kulturalna wiosna w Żmigrodzie
Za nami fantastyczny, kulturalny początek roku. Jednak nie zwalniamy tempa i już dziś serdecznie zapraszam Państwa na wydarzenia, które organizuje Zespół Placówek Kultury. 6 kwietnia będzie należał do Pań, dla których przygotowaliśmy m.in. warsztaty z rozwoju osobistego, kosmetologii, stylizacji, a także targi kosmetyczne, modowe, rozmowy z dietetykami oraz trenerami!

Natomiast 13 kwietnia spotkamy się z Maciejem Wilewskim, aktorem dobrze znanym m.in. z popularnych seriali, który zaprezentuje nam swój autorski stand up pt. „Ja czyli On”. Serdecznie zapraszam do skorzystania z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych w naszej gminie oraz do śledzenia najnowszych zapowiedzi tych wydarzeń na naszych profilach w portalach społecznościowych, stronach internetowych czy właśnie na łamach „Wiadomości Żmigrodzkich”.

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.