archiwum - 10 - wrzesień

 
 

Wrocławski Salon Maturzystów

Po jakich studiach można znaleźć pracę? Co zrobić, żeby się na nie dostać? Jak przygotować się do matury, żeby na niej nie polec? Tysiące maturzystów z Dolnego Śląska szukało odpowiedzi na te pytania na wrocławskim Salonie Maturzysty. Nie zabrakło wśród nich uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie. Wrocławski Salon odwiedzili uczniowie klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego oraz klas czwartych Technikum Roniczego i Technikum Informatycznego.
SALON MATURZYSTÓW to największa ogólnopolska kampania informacyjna przygotowywana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Impreza organizowana jest we Wrocławiu już po raz piąty z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Każdego roku, we wrześniu, na wielu ekspozycjach i dziesiątkach spotkań, prezentowana jest oferta edukacyjna szkół wyższych. Maturzyści licznie uczestniczą w spotkaniach z dyrektorami i ekspertami okręgowych komisji egzaminacyjnych. Salony ułatwiają uczniom podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów, a co za tym idzie, przedmiotów do zdawania na maturze.
Wrocławski Salon Maturzystów należy do największych w kraju - nic dziwnego, odbywa się w mieście, które szczególną wagę przywiązuje do edukacji. W uroczystym otwarciu Wrocławskiego Salonu Maturzystów 2010 wzięli udział m.in. Lilla Jaroń - podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski - rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Siergiej Sidorenko - prorektor Politechniki Kijowskiej, Wojciech Małecki - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty, Jarosław Obremski - wiceprezydent miasta Wrocławia oraz Waldemar Siwiński - prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawca Salonu Maturzystów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata z maturzystami Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
Program spotkań?
W trakcie Salonów odbyło się wiele spotkań, prezentacji i wykładów, m.in.: prezentacje oferty edukacyjnej uczelni akademickich na rok 2011/12 z udziałem rektorów i przedstawicieli uczelni; Wszystko o maturze 2011- spotkania dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych z maturzystami, nauczycielami i dyrektorami szkół na temat zasad przeprowadzenia i przebiegu egzaminu maturalnego w 2011 r.; Matura 2011 z języka polskiego, matematyki i języków obcych - spotkania ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych z maturzystami i nauczycielami na temat przygotowań do egzaminów z przedmiotów obowiązkowych i spraw, na które należy szczególnie zwracać uwagę w czasie przygotowania i przebiegu egzaminu
Podczas Salonów odbyły się także spotkania związane z przygotowaniami do egzaminów z: historii, wos, geografii, biologii, chemii i fizyki.
Student na wagę złota
Niż demograficzny sprawia, że uczelnie wyższe rywalizują w ofertach. Szkoły zapewniają: ciekawe studia, pewny zawód, wysokie zarobki oraz perspektywę przyszłego zatrudnienia. Rywalizacji o studenta nie odpuszczają uczelnie humanistyczne. Zapewniają rozwijające zajęcia na studiach oraz wykształcenie umiejętności, z którymi absolwent na pewno poradzi sobie na rynku pracy. Zaprezentowane zostały zasady rekrutacji na publiczne i niepubliczne uczelnie we Wrocławiu. Politechnika Wrocławska kusiła nowoczesnymi laboratoriami, miejscami w akademikach i wsparciem socjalnym: "Macie problemy finansowe? Dorzucimy się wam do akademika, zasponsorujemy obiady". Uniwersytet Ekonomiczny chwalił się dobrą atmosferą na studiach i zwartą zabudową: "W kapciach można przejść z akademika do każdego budynku uczelni".
Maturzystów najbardziej interesowały progi rekrutacyjne oraz to, jakie przedmioty trzeba zdawać, żeby się dostać na wybrany kierunek studiów. Uczniów naszej szkoły interesowały uczelnie wojskowe.
Maturzyści chętnie korzystają z usług doradców zawodowych. - Oczekują po studiach intratnych stanowisk i pytają, jakie studia im to zagwarantują. Doradzam im, zwłaszcza chłopcom, kierunki techniczne, które są trudniejsze, ale przyszłościowe. Jeśli ktoś chce studiować filologię, to też bardzo dobrze, ale dziś trzeba się uczyć kilku języków naraz - często to podkreślam. Na koniec przypominam, że do obowiązkowej matury z matematyki zostało im już tylko 231 dni, czyli inaczej 5544 godziny albo ponad 300 tys. minut - to tak niewiele!

Beata Wyrzykowska
doradca zawodowy
Powiatowy Zespół Szkół w Żmigrodzie

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.