archiwum - 11 - styczeń

 
 

Co tam słychać w Bargteheide?

W tym roku wakacje trwały nieco dłużej niż zwykle. Przynajmniej jeśli chodzi o tę rubrykę. Kiedy w czerwcu zapowiadałem przerwę w redagowaniu mojego subiektywnego przeglądu prasy z Bargteheide i okolic, nie sądziłem, że będzie ona aż tak długa. Powody takiego stanu rzeczy były jak zawsze prozaiczne: brak czasu, brak czasu, brak czasu... Ostatecznie jednak w tym miesiącu nadeszła pora na reaktywację! I znów na łamach "Wiadomości Żmigrodzkich" będziecie mogli Państwo przeczytać, co tam słychać w Bargteheide. Zapraszam do lektury!

  • Na przełomie roku Bargteheide wstrząsnął tragiczny wypadek, który miał miejsce w centrum miasta. Jadący z nadmierną prędkością młody kierowca stracił panowanie nad swym pojazdem i wjechał z impetem w przystanek autobusowy. Pechowym zrządzeniem losu stała tam grupka młodych ludzi czekająca na autobus. Jedna z dziewcząt została uderzona przez samochód i poniosła śmierć na miejscu. Wypadek ten, choć tragiczny, jest dość charakterystyczny dla coraz bardziej zwariowanego tempa naszego życia zarówno w dużych miastach jak i w małych miasteczkach. Jednak tym razem zwraca uwagę niespotykana reakcja mieszkańców Bargteheide, którzy w kolejnych dniach tłumnie odwiedzali miejsce wypadku, składali kwiaty i palili znicze. Jak gdyby za pomocą tych prostych gestów chcieli wyrazić swój milczący sprzeciw wobec bezsensowności takiej śmierci.

  • Jesienią ubiegłego roku lokalne gazety z Bargteheide rozpisywały się o pewnej uroczystości, która miała miejsce w urzędzie stanu cywilnego w sąsiadującym z Bargteheide miasteczku. Uroczystością ta było zawarcie związku małżeń... to znaczy partnerskiego przez dwie sympatyczne panie. Zakochanej parze podczas zaślubin towarzyszyli krewni i znajomi.

  • Na dość niezwykły pomysł wyrażenia swego zdania wpadli aktywiści pracujący na rzecz praw dziecka w Bargetheide. Postanowili wywiesić wysoko gałęziach parkowych drzew transparenty z hasłami upominającymi się o prawa najmniejszych obywateli miasta. Ponadto na trawnikach zieleni miejskiej ustawiono ponad 7 000 malutkich chorągiewek, które miały symbolizować taką samą liczbę liczbę dzieci w powiecie Stormarn, które żyją w biedzie. Jak wyliczono w jednym z bogatszych powiatów landu Schleswig-Holstein co szóste dziecko żyje w warunkach, która można określić jako ubogie. Według aktywistów Związku Ochrony Dzieci taka sytuacja jest sprzeczna z zasadą równych szans na dobry start życiowy.

  • Małe miasteczka mają także swoje mroczne tajemnice. Jedna z nich została ostatnio wyjawiona przypadkowo w Bargteheide po 25 latach! Rozpoczęło się od tego, że jedna z mieszkanek miasta została porwana i wykorzystana seksualnie przez mieszkającego w okolicy mężczyznę. Kiedy po kilku dniach oprawca wypuścił swą ofiarę i popełnił samobójstwo, policja rozpoczęła rutynowe śledztwo i standardowy w takiej sytuacji przegląd niewyjaśnionych spraw z archiwum. Dzięki powtórnej analizie zebranych dowodów, w tym także analizie DNA, udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że ten sam sprawca jest odpowiedzialny za inne porwanie, gwałt i morderstwo popełnione 25 lat temu. Obecnie oficerowie śledczy nadal sprawdzają, czy tego przestępcę da się także powiązać z innymi niewyjaśnionymi zbrodniami z ostatnich 25 lat.

  • Władze miasta Bargteheide zagięły parol na... wrony. Kolonia tych inteligentnych ptaków usytuowana w centrum miasta miała się całkiem dobrze i rosła w siłę, dopóki mieszkańcy nie zaczęli się masowo skarżyć na odchody i hałas. Skarg było tak dużo, że ratusz zaczął akcję wypłaszania wron i przycinania koron drzew, aby utrudnić im gniazdowanie. Czy to w ostatecznym rozrachunku spowoduje wyprowadzkę wron, nie wiadomo. Bo wrony nie są głupie wiedzą dobrze, że jeśli tylko uda im się złożyć jaja, są chronione przez prawo. Póki co wojna ludzko-wronia trwa i trudno w niej wskazać zwycięzcę.

    Wybrał, przetłumaczył i komentarzem opatrzył
    Robert Kolebuk (kolebukr@poczta.onet.pl)

  • [PANEL PRAWY]
     
    w numerach archiwalnych

    na stronie www
     
     
    Wiadomości Żmigrodzkie
    rss wykonanie
    Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.