archiwum - 11 - czerwiec

 
 

Pożegnanie pani Herthy Krauße

Dnia 4 maja 2011 roku w wieku 84 lat zmarła pani Hertha Krauße, osoba, która w szczególny sposób związana była z naszym miastem. To właśnie tu, w Żmigrodzie urodziła się, spędziła swoje dzieciństwo, uczyła się w budynkach naszej szkoły podstawowej. I mimo, że całe swoje późniejsze życie spędziła w Niemczech nigdy nie zapomniała o Polsce, o Żmigrodzie.
Z jej inicjatywy w roku 2001 doszło do nawiązania wymiany uczniowskiej między Szkołą Podstawową w Żmigrodzie a GHS Grötzingen. Owa wymiana stała się pierwszym projektem, który wsparła fundacja założona przez państwa Wernera i Herthę Krauße. Stary budynek szkoły podstawowej wymagał wielu prac remontowych. Potrzeba była wielka, począwszy od pomalowania ścian, na wyposażeniu szkolnym kończąc. Państwo Krauße sfinansowali część prac remontowych i zaprosili grupę polskich uczniów ze szkoły podstawowej do Niemiec. Przede wszystkim dzięki sugestiom oraz finansowemu wsparciu państwa Krauße bardzo szybko rozwinął się projekt „Partnerstwa polskiej i niemieckiej szkoły”, ale nie tylko dzięki nim, ponieważ ówcześni dyrektorzy szkół niemieckiej (Helmut Arnswald) oraz polskiej (Paweł Łukaszewski) bez wahania zaangażowali się w ten projekt, jak przypominała sobie pani Hertha Krauße w rozmowie przed czteroma laty. Do końca pamiętała o swojej szkole, która stała dla niej zawsze otworem.
W 1950 państwo Krauße przybyli do Karlsruhe, a na początku lat 60. przenieśli się do Grötzingen. Pierwszym bodźcem do założenia służącej ogółowi społeczeństwa fundacji był wykup wielkiego zakładu wraz z jego pracownikami. Małżeństwo Krauße stwierdziło: „Zysków uzyskanych z tego zakupu nie potrzebowaliśmy do prowadzenia godnego życia, dlatego przekażemy je tym, którzy są w gorszej sytuacji finansowej niż my”. Oczywiście znaleźli jeszcze wiele innych celów, które wymagały finansowego wsparcia.
Materiał do szkolnego ogrodu, wyposażenie szkoły GHS Grötzingen w komputery, wieża z dzwonem na cmentarzu w Grötzingen, winda w domu kultury lub miejsce spotkań niemieckiej młodzieży w Durlach to tylko kilka z przykładów, które fundacja państwa Krauße sfinansowała. Fundacja ta jednak nie ogranicza się tylko do działania na terenie miasta Grötzingen. Jednym z najważniejszych projektów sfinansowanych przez fundację Krauße było tak zwane „okno życia”. W Karlsruhe, gdzie miała znajdować się owo miejsce, nie chciano początkowo zgodzić się na pomysł państwa Krauße. Jak się później okazało w ciągu 10 lat swojego istnienia uratowało ono 16 noworodków. Drugim również bardzo istotnym projektem była budowa hospicjum „Arista” w Ettlingen. Od 2002 roku w wyższej uczeni zarządzania przyznawana jest nagroda Wernera i Herthy Krauße dla najbardziej uzdolnionego absolwenta tej uczelni.
Z ogromną energia, zaangażowaniem, i niesamowitą siłą woli pani Krauße dążyła zawsze do celu i próbowała dotrzeć tam, gdzie potrzeby były największe. Dla niej najważniejsze było: „Wykształcenie, socjalne bezpieczeństwo, możliwości rozwoju dla dzieci oraz możliwość umierania w godnych warunkach - z moja pomocą może powstać wiele dobrego” mówiła. I właśnie tak, pełną zapału do pomagania innym ją zapamiętamy.
W ostatnim pożegnaniu pani Herthy uczestniczyła delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie z dyrektor Dorotą Jakusztowicz na czele.

Monika Szubert

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.