Świnoujście - krajobraz Nadmorski Wolińskiego Parku Narodowego
Projekt interdyscyplinarny z przedmiotów :matematyka, geografia, biologia i historia.
Klasa II gimnazjum Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie, miała wyjątkową okazję przeżycia wspaniałego czasu nad Morzem Bałtyckim. Był to jednak czas nie tylko wypoczynku , ale także intensywnej pracy bo zamiast w szkolnych ławkach uczniowie realizowali zajęcia dydaktyczne „ na łonie przyrody”.
Świnoujście i okolice - to jedno z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Położone jest na kilkudziesięciu wyspach, w otoczeniu licznych rozlewisk, cieśnin morskich i bogatej przyrody,
o transgranicznym położeniu (granica lądowa z Niemcami i morska ze Skandynawią).
To najpiękniejsze polskie, nadmorskie uzdrowisko, zawdzięcza swoją renomę unikatowemu mikroklimatowi i bogatym w składniki mineralne wodom leczniczym.
Słynie z pięknej, najszerszej, czystej i bezpiecznej plaży, odznaczonej wyróżnieniem "Błękitna Flaga" (sami sprawdziliśmy - o godz 7 rano, gdy pracowaliśmy nad tężyzną fizyczną na plaży - ekipy porządkowe przeczesywały plażę , nadając jej nienaganny wygląd!).
Miasto o wyjątkowej zabudowie architektonicznej dzielnicy nadmorskiej, unikatowym zespole fortyfikacji i najwyższej na polskim wybrzeżu latarni morskiej!
Miasto z doskonałymi warunkami dla rozwoju turystyki rowerowej (wszędzie dostępne szlaki rowerowe i wypożyczalnie rowerów) pieszej, kajakowej, żeglarstwa i wędkarstwa. Miasto, które nas zachwyciło....
ZAJĘCIA Z ZAKRESU HISTORII- wycieczka na wgórze Golm Uznam- wysunięta najdalej na wsch?d wyspa Niemiec, już w ubiegłym stuleciu stała się ulubionym celem wycieczek. Wspaniały widok na Polskę i Morze Bałtyckie można podziwiać przede wszystkim z jej najwyższego wzniesienia - Golm. Niestety II wojna światowa nie oszczędziła tej idylli. Świnoujście (Swinemünde), znajdujące się obecnie po polskiej stronie granicy, stało się portem wojskowym. Portem, który praktycznie u progu zakończenia II wojny światowej stał się obiektem ataku wojsk alianckich. Na początku marca 1945 r. Świnoujście było przepełnione uchodźcami i żołnierzami. Na wschodnim brzegu Świny niekończące się kolumny pojazdów czekały na przeprawę. W porcie znajdowały się tłumy uchodźców z Pomorza Wschodniego, z Prus Zachodnich i Wschodnich. Na dworcu czekały przepełnione, gotowe do odjazdu pociągi sanitarne, kiedy to 12 marca 661 amerykańskich samolotów bombowych, zmieniło miasto w płonące piekło. W godzinach południowych dnia 12 marca 1945 r. zmarło tysiące ludzi. Tym, którzy przeżyli, ukazał się przerażający obraz. Niewyobrażalna tragedia wojenna. Z powodu niebezpieczeństwa epidemii należało jak najszybciej pochować zmarłych. Większą część ofiar pochowano w grobach zbiorowych, właśnie na Wzgórzu Golm. Na tym właśnie cmentarzu w głębokim skupieniu i ciszy słuchaliśmy wspomnień naocznych świadków tej tragedii.
ZAJĘCIA Z ZAKRESU GEOGRAFII I BIOLOGII - Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy utworzony w od 1960 roku, obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy - Wolin. Szczególne walory parku to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna - wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku. Obecna powierzchnia Parku wynosi10937 ha. Na wyspie Wolin stwierdzono występowanie ponad 1300 gatunków roślin naczyniowych, w tym wielu gatunków chronionych i rzadkich, z tej liczby około 600 żyje na terenie Parku. Tereny lądowe pokryte są dominującymi tutaj lasami bukowymi, bukowo-dębowymi i sosnowymi. Fauna wyspy jest bardzo zróżnicowana i bogato reprezentowana przez gatunki rzadkie. Przez Wolin przebiega główny szlak przelotu ptaków wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 230 gatunków ptaków, w tym lęgowych: bielika (który widnieje w logo parku), wodniczki, biegusa zmiennego, muchołówki małej. Park spełnia doniosłą rolę w ochronie siedlisk ptaków wodno - błotnych, które tutaj znajdują spokój oraz bazę pokarmową, szczególnie w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek. Z bogatego świata owadów zachowały się m.in. stanowiska chrząszcza jelonka oraz kozioroga dębosza. Lasy parku to siedliska dla licznie występujących dzików, żubrów, morświnów, oraz saren i jeleni, a z drapieżników lisów, borsuków i kun. Wśród gatunków nowo przybyłych na tereny Wolina oprócz jenota, norki amerykańskiej czy piżamka uwagę zwraca szop pracz. Największą jednak atrakcją dla wszystkich uczestników zajęć, były odwiedziny żubrowiska.
Żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha. Obecnie większość żubrów żyjąca na terenie zagrody tu właśnie się urodziła. Żubry nizinne, do których zaliczane są także żubry wolińskie, są wpisywane i specjalnie oznaczane w Księdze Rodowodowej Żubrów. Ich imiona w Polsce zaczynają się na sylabę PO - pierwsze litery słowa POLAND. W zagrodzie pokazowej spotkać też możemy w odrębnych siedzibach: dziki, jelenie i bieliki. Wiele z nich to rekonwalescenci, po dojściu do zdrowia, zwierzęta te wypuszczane są na wolność. Dla przykładu bielik o imieniu Jurand nie zostanie wypuszczony na wolność, ponieważ urodził się ślepy i nie dałby sobie rady w naturalnym środowisku. Podczas zajęć w Wolińskim Parku Narodowym, młodzież uzupełniała tematyczne karty pracy, poszukując odpowiedzi i rozwiązując różnorodne problemy np. grupa matematyków kształtowała umiejętności obliczania wysokości drzew w lesie wykorzystując twierdzenie Pitagorasa, grupa biologów nabrała wprawy w określaniu poszczególnych gatunków roślin, a geografowie omawiali genezę powstawania klifów.
ZAKOŃCZENIE POBYTU NA „ZIELONEJ SZKOLE”
W przedostatnim dniu naszego pobytu w Świnoujściu spotkała nas ogromna niespodzianka! Dostaliśmy zaproszenie na pokład okrętu wojennego, od Kontradmirała Marynarki Wojennej pana Jerzego Lendy. Okręt - to uzbrojona jednostka militarna w służbie państwa, tj. jego sił zbrojnych - pod banderą wojenną przeznaczona do wykonywania zadań bojowych. Oficer dyżurny oprowadził nas po wszystkich pokładach i bardzo szczegółowo opowiedział nam o pracy marynarzy, a niejednemu naszemu uczniowi po tej wycieczce zamarzył się piękny mundur marynarski i służba w marynarce wojennej!!!
Po wypadach pełnych wrażeń był czas nauki i pracy - uczniowie w czasie poobiednim uzupełniali karty pracy, opracowane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów.
Wypoczęci i pełni wrażeń wróciliśmy do domu z jednym zastrzeżeniem -”było za krótko.....”
Uczniowie i opiekunowie dziękują wszystkim sponsorom, dzięki których hojności ten wyjazd będzie niezapomniany.
Panu Henrykowi Rudnickiemu- właścicielowi firmy transportowej i panu kierowcy Jerzemu Bukartykowi za szczęśliwą podróż i powrót do domu!
Alina Krzychała, Beata Wyrzykowska