archiwum - 11 - czerwiec

 
 

Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia

Mamy kryzys, czy go nie mamy? Słyszymy różne zdania na ten temat, jednak warto przy tej okazji mieć refleksje nad tym, ja możemy w naszym domowym budżecie zaoszczędzić trochę środków. Jak wiemy, najszybciej rośną ceny żywności, toteż dziś artykuł o kampanii na rzecz niemarnotrawienia jedzenia
Kampania "Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć na śmieci stare przyzwyczajenia"
dociera do społeczeństwa poprzez emisje spotów telewizyjnych oraz radiowych, reklamę w prasie, w kinach oraz na bilbordach. Prowadzone są działania edukacyjne wśród producentów i dystrybutorów żywności. Biorąc udział w debatach medialnych docieramy do jak największego grona społeczeństwa z informacją, że warto dbać o żywność.
Nowa strona internetowa www.niemarnuje.pl w całości poświęcona jest zapobieganiu marnowania żywności i ma za zadanie pokazać konsumentom, jak w prosty sposób można uniknąć marnowania żywności. Strona internetowa zawiera zakładki, które przedstawiają konkretne działaniach pomagające prawidłowo zagospodarować posiadaną żywność.
Na stronie można dowiedzieć się o tym, jak planować zakupy, porcje posiłków, jak przygotować potrawy, by nie zmarnować niczego, jak prawidłowo przechowywać żywność. Stronę wspierają eksperci m.in. Jan i Jakub Kuroń, prof. dr hab. Marta Mitek (SGGW) oraz przedstawiciele Poradni Żywieniowej Set Point oraz Millward Brown SMG KRC.
Federacja Polskich Banków Żywności poprzez hasło "Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia" zachęca społeczeństwo do porzucenia dotychczasowych przyzwyczajeń i przyjęcia nowych postaw sprzyjających środowisku naturalnemu. Publiczne poruszenie tematu marnowania żywności ma na celu uświadomienie konsumentom konsekwencji marnowania żywności oraz pokazanie korzyści, które wynikają z zapobiegania marnowaniu żywności.
Marnowanie żywności
W badaniach opinii publicznej (Millward Brown SMG KRC, 03.2009) zleconych przez Federację Polskich Banków Żywności 79% społeczeństwa potwierdza, że w Polsce marnuje się dużo żywności. Wg opinii Polaków za marnowanie żywności odpowiedzialne są głownie sklepy (45%), ale także konsumenci (32%) i producenci (8%).
Do tej pory w Polsce nie przeprowadzono badań, które oszacowałyby, ile kilogramów jedzenia wyrzucamy. Próba przeprowadzenia takich badań została podjęta przez Wielką Brytanie. W raporcie (Waste & Resources Action Programme kwiecień 2008r) opublikowanym przez brytyjski rząd podano, że 1/3 wyprodukowanej żywności marnuje się. Podobne wyniki podają również Stany Zjednoczone oraz Japonia. Zbliżając się coraz bardziej do tendencji europejskich możemy przypuszczać, że wynik ilości zmarnowanej żywności w Polsce kształtuje się na podobnym poziomie.
Zmarnowana żywność ma istotne oddziaływanie na środowisko naturalne, społeczne i ekonomiczne. Wyrzucone produkty spożywcze to także marnotrawstwo energii oraz wody potrzebnej do wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności. Jednocześnie marnujemy koszty poniesione na zakup i przygotowanie posiłków oraz produkujemy więcej odpadów.

Trzymaj w chłodzie

Nie wystarczy mieć lodówkę, żeby żywność była w niej bezpieczna. Ważne jest odpowiednie ułożenie poszczególnych artykułów spożywczych. Szczególnie w tych lodówkach, które nie posiadają wentylatora temperatura wewnątrz różni się w zależności od miejsca. Warto się przyjrzeć co, gdzie i jak układać.
W przypadku posiadania lodówki:

  • półka najwyższa: jaja, gotowe potrawy, garnki z zupą.
  • półka niżej wszelkiego rodzaju tłuszcze (masło, smalec, margaryna), nabiał, sałatki, surówki oraz konserwy.
  • trzecia półkę od góry zajmować powinny wędliny, gotowe produkty mięsne (np. kotlety schabowe lub mielone) oraz wszelkiego rodzaju koncentraty, dżemy, jogurty.
  • na najniższej półce najlepiej umieścić napoje, soki, warzywa, owoce.
    Przechowywana w zalecany sposób żywność maksymalnie długo zachowa swoją świeżość oraz najwyższą jakość.
    Gdy posiadamy zamrażarkę,

  • do komory zamrażarki najlepiej wkładać wszelkiego rodzaju mrożonki (np. mrożone warzywa, owoce, frytki, pierogi) oraz gotowe potrawy mięsne, które mamy zamiar zjeść dopiero za kilka dnia. Niska temperatura panująca w urządzeniu jest gwarantem na to, że produkty zachowają swoje właściwości i będziemy mogli cieszyć się ich smakiem.

    Kilka dobrych rad o przechowywaniu żywności w lodówce i zamrażalniku:
    Warto zamrażać
    Pamiętajmy, że wiele produktów można zamrozić. My w domu bardzo często zamrażamy np. wywary. Gotujemy ich dużą ilość na zupę ( zabiera to tyle samo czasu bez względu na to czy jest to 1l czy 10l !). Mogą być to wywary zarówno mięsne jak i rybne ( możemy zużyć do niego gorsze fragmenty ryb, np. łby - skrzela wyrzucamy, kręgosłupy).
    Przecedzony i przestudzony wywar nalewamy do plastikowych butelek po wodzie mineralnej ( rozmiar dowolny). Dzięki temu, w każdej chwili mamy pod ręką doskonała bazę do zup i sosów.
    Mrozić możemy także np. koperek i natkę, owoce, mięsa, ryby a nawet chleb!- jest tu naprawdę spora lista możliwości.
    Zachowaj odstęp w lodówce
    Absolutnie w lodówce nie należy kłaść produktów żywnościowych w bardzo bliskiej odległości od siebie lub nakładać jeden na drugi, wtedy szybciej się wtedy psują. Nie wkładaj do lodówki zbyt dużo pożywienia. Przy dużej ilości nie ma przestrzeni pomiędzy poszczególnymi produktami, dochodzi więc do zaburzeń cyrkulacji powietrza, co z kolei podwyższa temperaturę.
    Blisko siebie w zamrażalniku
    Jeśli chodzi o zamrażalnik to w odróżnieniu od lodówki, produkty spożywcze należy układać ciasno aby urządzenie pracowało sprawnie.

    W lodówce bez papieru i folii
    Przed włożeniem żywności do lodówki należy zdejmować z produktów folię oraz papier, by dłużej mogły być one przydatne do spożycia.
    pierwsze weszło - pierwsze wyszło
    Produkty kupione ostatnio umieszczaj za tymi, które są już w lodówce. Ten sposób ułatwia spożywanie nabytych produktów przez upłynięciem ich czasu przydatności do spożycia, zapobiega zepsuciu się produktów i mniejsza ilość produktów, które muszą być wyrzucone.
    Trzymaj w pojemnikach
    Korzystne jest zastosowanie odpowiednich opakowań, takich jak torby do zamrażarki lub plastikowe pojemniki, aby przechowywane produkty nie uległy uszkodzeniu.
    Nie wkładaj gorących
    Unikaj wkładania do zamrażalnika gorących produktów, ponieważ to powoduje wzrost temperatury w zamrażalniku i może uszkodzić inne produkty.

    Schładzaj przed zamrożeniem

    Przed zamrożeniem produkty powinny być schłodzone Upewnij się przed rozpoczęciem gotowania, że wyjęty z zamrażalnika produkt spożywczy całkowicie rozmroził się. Produkty spożywcze, które były zamrażane a następnie odmrażane, nie mogą być zamrażane ponownie.

    Oprc.eco źródło: www.niemarnuj.pl

  • [PANEL PRAWY]
     
    w numerach archiwalnych

    na stronie www
     
     
    Wiadomości Żmigrodzkie
    rss wykonanie
    Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.