Środowiskowy Dom Samopomocy w Żmigrodzie "PAŁACYK"
Niezwykłe miejsce, bo ludzie szczególni...
Do priorytetowych zadań Środowiskowych Domów Samopomocy należy przygotowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie i przewlekle psychicznie chorych do życia w społeczeństwie i funkcjonowania w środowisku, w jakim przyszło im żyć. Istotna jest potrzeba zbudowania im sieci oparcia społecznego i poczucia bezpieczeństwa, by nie czuli się wyalienowani od reszty świata, a potrafili otworzyć się na innych ludzi i umożliwiane im wyzwania. Służą temu m.in. przygotowywane sumienne programy, realizowane dzięki pomocy wielu jednostek jak samorząd, Zespoły Placówek Kultury, stowarzyszenia skupiające wolontariuszy, pracownicy socjalni, czy oczywiście oddani terapeuci pracujący w ŚDS i ich inspirujące działania.
W 2008 roku ŚDS „Pałacyk” nawiązał kontakt z wrocławskim Stowarzyszeniem Semper Avanti, skupiającym młodym ludzi z całej Europy chętnych do pomocy potrzebującym. Od tego czasu przybyło już do Żmigrodu czworo wolontariuszy: Volia z Białorusi, Georgij z Gruzji, Irina z Rosji i Luka z Włoch, w ramach programu „Młodzież w działaniu” realizowanego dla ludzi z Europy i całego świata przez Wolontariat Europejski (EVS), którego celem jest przezwyciężenie stereotypów i uprzedzeń u młodych ludzi, jak również przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym państw europejskich. Program ten skierowany jest do młodych ludzi w wieku 18-30 lat. Przybyli wolontariusze pracują wówczas w „Pałacyku” pięć dni w tygodniu, nieodpłatnie, jednak mają zapewnione wyżywienie, kieszonkowe, zakwaterowanie, lecz także lekcje języka polskiego, na które uczęszczają we Wrocławiu, czy kompleksowe ubezpieczenie i opiekę mentora.
W listopadzie 2008 r. piętnaścioro „domowników” z Pałacyku wzięło udział w programie realizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, którego celem stanowiło wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w powiecie trzebnickim. Zajęcia, w trakcie których odbywały się spotkania z psychologiem, doradcą zawodowym, czy warsztaty komputerowe, trwały od września do grudnia 2008 r.
Z kolei w 2009 i 2010 r. piętnaście osób ze ŚDS uczestniczyło w projekcie zorganizowanym przez Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie, finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założeniem tego przedsięwzięcia było zintegrowanie poprzez sztukę mieszkańców gminy Żmigród, zarówno dorosłych, jak i dzieci, z osobami niepełnosprawnymi. Przez kilkanaście miesięcy odbywały się zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne, kabaretowe, z filmu. Zwieńczeniem projektu był huczny festyn na terenie zespołu pałacowo-parkowego połączony z widowiskiem pt. „Z filmem na Ty”, na tę okoliczność zaproszono gościa specjalnego, aktora - Łukasza Płoszajskiego.
W zeszłym roku dziesięcioro podopiecznych z „Pałacyku” wzięło udział w projekcie „Poznaj siebie - wykorzystaj szansę”, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego UE, którego realizacją na Dolnym Śląsku zajmuje się Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Szczawnie-Zdroju. Głównym zadaniem postawionym przez organizatorów było zwiększenie szans społecznych i zawodowych na otwartym rynku poprzez podniesienie poziomu ich aktywności zawodowej pracy osób niepełnosprawnych pozostających bez zatrudnienia. „Domownicy” ŚDS realizacje tego projektu rozpoczęli w maju 2010 r. od 6-dniowego wyjazdu do Karpacza, gdzie odbyły się warsztaty z zakresu poradnictwa zawodowego i psychologicznego zorganizowane w formie sesji indywidualnych lub grupowych. Dzięki pomocy doświadczonych ekspertów każdy uczestnik Projektu tworzy Indywidualny Plan Działania, stanowiący dla niego ścieżką kariery zawodowej (tzw. Portfolio). We wrześniu 2010 r. w Żmigrodzie odbyły się indywidualne konsultacje zrealizowane przez psychologa, doradcę zawodowego, prawnika i lekarza medycyny pracy. Po zakończeniu tego projektu podopieczni mieli możliwość skorzystania ze stażu, jakim była praca w Zakładzie Energetycznym w Obornikach Śląskich. Od maja 2011 r. jedna osoba pracuje w kinie we Wrocławiu - co znaczy, że w pełni wykorzystała otrzymaną szansę.
Wszystkie wymienione projekty i programy organizowane i realizowane dla osób niepełnosprawnych ukazują kolejny, bezsprzeczny atut znakomitej działalności ŚDS „Pałacyk”, ponieważ przyczyniają się do wzmocnienia samooceny osób niepełnosprawnych, ciągłe budowanie ich motywacji do działania, rozwoju talentów i umiejętności, ale także promowanie ich atrakcyjnej kandydatury na różne stanowiska pracy.
A. Krystaszek