archiwum - 11 - czerwiec

 
 

Szkoła Olimpijczyków z salą sportową

Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku ma już salę sportową. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 31 maja, z udziałem licznych gości, a wśród nich między innymi wicemarszałek Marek Łapiński, Dolnośląska Wicekurator Oświaty Anna Leśniewska, przedstawiciele władz powiatowych, gminnych i przyjaciele szkoły, dzieci, dla których obiekt stał się, co podkreślano tego dnia kilkukrotnie, prezentem na wigilię Dnia Dziecka. Idee przyświecające placówce zobowiązują, co podkreślał jej dyrektor, Mirosław Motwicki. Nie mogło zabraknąć więc postaci szczególnych: naszych uczestników igrzysk olimpijskich. Tego dnia swą obecnością zaszczycili uroczystość: Halina Aszkiełowicz-Wojno, siatkarka, brązowa medalistka z Meksyku z 1968 roku, Józef Tracz - trzykrotny medalista olimpijski w zapasach w stylu klasycznym, brązowy z Seulu, srebrny z Barcelony (odpowiednio w 1988 i 1992 roku) oraz zdobywca brązowego medalu w Atlancie w 1996 roku. Mieczysław Łopatka to wybitny koszykarz, czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich: Rzym 1960 rok, Tokio 1964 rok, Meksyk 1968 rok, Monachium 1972 rok. Przybyli także Mariusz Jędra - sztangista, uczestnik igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku i Mirosław Rzepkowski - srebrny medalista igrzysk olimpijskich z Atlanty w 1996 roku w strzelectwie. Tych wybitnych postaci nie sposób wymieniać bez przypomnienia ich osiągnięć. Po przywitaniu gości przez dyrektora szkoły, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu, poczym głos zabrali zaproszeni goście.
- Jestem przekonany, że ta sala stanie się ważnym centrum życia szkolnego i działań pozaszkolnych. Tutaj będą mogli stawiać pierwsze kroki utalentowani, młodzi sportowcy, których nazwiska za kilka czy kilkanaście lat będziemy wymawiać z dumą, przy okazji ważnych zawodów. Ale przecież nie każdy musi być wyczynowym sportowcem. Dla nas najważniejsze jest zaszczepienie dobrych nawyków sportowych już w szkole - podkreślił burmistrz Robert Lewandowski. W podobnym duchu wypowiadał się także wicemarszałek Marek Łapiński, który zwrócił uwagę na fakt, iż jest to kolejna ważna inwestycja sportowa i edukacyjna zarazem, której postępy mógł obserwować już od poprzedniej kadencji. Wicekurator Danuta Leśniewska wyraziła głęboką nadzieję, że obiekt zachęcając do uprawiania sportu, pomoże szkole w kształtowaniu ważnych dla społeczeństwa postaw i wartości, które niesie ze sobą czysta, sportowa rywalizacja. Po wystąpieniu przedstawiciela rady rodziców oraz przewodniczącej uczniowskiego samorządu, dyrektor Motwicki wręczył pamiątkowe dyplomy firmom i osobom, którym przyznano honorowy tytuł „Przyjaciela szkoły”. Wyróżniono Czesława Bielakowskiego, Ludwikę Tepling, Fabykę Mebli „Konieczny”, firmę Argeo, bank Spółdzielczy w Żmigrodzie i radnego Andrzeja Budzisza.
Uczniowie szkoły przedstawili program artystyczny, w tym scenki, gdzie powiedzonko „w zdrowym ciele zdrowy duch” przedstawiono bardzo obrazowo: były i duchy i lekarz i dużo humoru. Po zakończeniu oficjalnej części, goście mieli okazję zwiedzić szkołę i obejrzeć liczne trofea, które z różnych zawodów przywożą młodzi zawodnicy. Po dziewięciu miesiącach prac, sala sportowa została zakończona, i jak podkreślano wielokrotnie, teraz szkoła jest już kompletna. Bo nazwa szkoły zobowiązuje, o czym wie każdy, kto choć trochę zna piękne karty polskiego olimpizmu, o czym przypomniał zresztą Mieczysław Łopatka, występując w imieniu zaproszonych sportowców.

Andrzej Krzywda

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.