archiwum - 11 - sierpień

 
 

Nasz miejscowy folklor zapachowy

Wyobraźmy sobie ciepły, letni dzień. W momencie, w którym piszę ten tekst, za oknem panuje bardzo przyjemna temperatura, dodatkowo podbijana gorącem asfaltowej drogi, więc nie musimy zbytnio wysilać wyobraźni. W to ciepłe, letnie popołudnie, utrudzeni codzienną pracą, wychodzimy na spacer w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza. Jakże wielkie może być nasze rozczarowanie, kiedy zamiast owego świeżego powietrza poczujemy... smród. Unoszący się w powietrzu, uciążliwy i nie do końca zrozumiały. Spieszę wyjaśnić, na obronę okolicznych rolników, jakie są przyczyny tego stanu i dlaczego mieszkańcy miasta muszą znosić ten charakterystyczny, swojski zapaszek. Ludzie pytają - skąd to się bierze?
Ten, kto chociaż raz byÅ‚ kiedyÅ› na wsi u prawdziwego gospodarza, powinien wiedzieć, jak wyglÄ…da praca dzisiejszego rolnika. To już nie jest obrzÄ…dek wokół jednej czy dwóch krówek, wyprowadzanych na sznurku przez wioskÄ™ na pastwisko, tylko (na szczęście) czÄ™sto już zmechanizowana praca skupiajÄ…ca siÄ™ na obsÅ‚udze caÅ‚ych stad. Naturalny nawóz ma najlepsze wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci poprawiajÄ…ce próchnicÄ™ ziemi, co znacznie wpÅ‚ywa na zwiÄ™kszenie obfitoÅ›ci późniejszych plonów. Nie tylko o bydle tu mowa - odchody trzody chlewnej i kur z ferm także sÄ… wywożone na pola. KiedyÅ› skromny rolnik za pomocÄ… wideÅ‚ Å‚adowaÅ‚ gnój na taczkÄ™, i tÄ… samÄ… taczkÄ… wywoziÅ‚ i wyrzucaÅ‚ go na okoliczne pole. Dzisiaj robi siÄ™ to rozrzutnikami, a i iloÅ›ci gnojowicy sÄ… dużo wiÄ™ksze. Co za tym idzie - gdy rolnik jedzie wylać gnojowicÄ™ na swoje ziemie, nieprzyjemny zapach, czy tego chcemy, czy nie, bÄ™dzie siÄ™ rozprzestrzeniaÅ‚ po okolicy. „JedynÄ… metodÄ…, która może zredukować nieprzyjemny zapach gnojówki jest budowa biogazowni”- mówi WiesÅ‚aw Kras, kierownik referatu rolnictwa i ochrony Å›rodowiska w urzÄ™dzie miejskim . „Na zachodzie jest to bardzo popularna metoda. Gnojowica i obornik w biogazowni ulegajÄ… procesowi fermentacji. W trakcie tego procesu gaz przyczynia siÄ™ do powstawania alternatywnych źródeÅ‚ energii, a nieprzyjemny zapach znika. Nadal jednak jest to inwestycja jeszcze dość kosztowna jak na polskiego rolnika. Zmiany w rolnictwie w naszym kraju zachodzÄ… powoli, ale sÄ… już coraz bardziej widoczne. Z czasem, jak bÄ™dÄ… siÄ™ rozwijać wielkie gospodarstwa rolne, przyjdzie czas na biogazowniÄ™. ” . Jak widać, na nowoczesne rozwiÄ…zania musimy jeszcze trochÄ™ poczekać.
Prawo wywozu obornika mówi, że nie można tego robić miÄ™dzy 1 grudnia a 1 marca. SÄ… to te trzy miesiÄ…ce w roku, gdzie w teorii ziemie sÄ… zamrożone i zbite, naturalny nawóz mógÅ‚by wiÄ™c skazić wody gruntowe. Pozostaje pytanie, dlaczego problem nieprzyjemnego zapachu jest nasilony latem, skoro rolnicy wywożą gnojówkÄ™ przez dziewięć miesiÄ™cy w roku. Pan WiesÅ‚aw tÅ‚umaczy: „ Wysoka temperatura to jeden czynnik, który latem potÄ™guje odór. Do tego dochodzi fakt, że rolnicy najczęściej wywożą gnojowicÄ™ na pola po żniwach, gdzie znajduje siÄ™ tzw. Å›ciernisko. Jest to najlepszy czas na nawożenie ziemi odpadami naturalnymi. To sprawia, że dokuczliwy zapach jeszcze mocniej rozchodzi siÄ™ po okolicy”.
Mieszkańcy miasta pytają, czy nieprzyjemny zapach jest koniecznością. Powyższa regulacja prawna jest jedyną, która ogranicza działalność farmerów w tej sferze. Wygląda więc na to, że nic nie można poradzić na nieprzyjemny zapach, który w sumie przez kilka dni w roku będzie nam towarzyszył . Jest to element stały tego procederu. Warto jednak pamiętać o tym, że bezpieczniej jest mieszkać w gminie, gdzie jest sporo rozwiniętych gospodarstw niż mieć w sąsiedztwie miejskie wysypisko . W życiu zdarzają się gorsze rzeczy niż nieprzyjemny zapach , więc chyba warto przecierpieć tych kilka chwil w roku i przestać przejmować się czymś, na co nie mamy wpływu.

Jadwiga Jaszek-Rudnicka

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.