...do przedszkola by się szło!
Wraz z nadchodzącym nowym rokiem szkolnym, młodzi rodzice niezmiennie stają przed dylematem : wysłać dziecko do przedszkola, czy nie? Czy to odpowiedni czas? Jeśli tak, to jakie przedszkole wybrać - prywatne czy publiczne? Jako mama trzylatka, którego wysłałam w tym roku szkolnym do przedszkola zrobiłam bardzo dokładny wywiad środowiskowy o placówkach dostępnych na terenie naszej gminy. W tym artykule wyjaśnię różnice, jakie istnieją między placówkami, pod opiekę których oddajemy nasze najmłodsze pociechy. Różnice teoretyczne, i praktyczne. Ci rodzice, którzy zdecydowali się wysłać dzieci do przedszkoli w tym roku na pewno tę decyzję mają już za sobą, ale mam nadzieję, że ten materiał pomoże w podjęciu decyzji tym, którzy myślą o tym, co zrobić za rok.
Przedszkole publiczne - najbardziej popularna opcja dla naszych dzieci. Rodzice muszÄ… wnosić symboliczne opÅ‚aty za pobyt swojego dziecka w takiej placówce. W Å»migrodzie publicznym przedszkolem, I jak na razie jedynym, jest "Zielona Dolina”, która istnieje od 1953 roku. WiÄ™kszość z nas, którzy chodzili do przedszkola, pamiÄ™tajÄ… swoje wczesne dzieciÅ„stwo wÅ‚aÅ›nie z tamtego placu zabaw... Przedszkole jest bardzo obleganÄ… placówkÄ…, tak że czÄ™sto ci rodzice, którzy nie zdążyli z zapisami w marcu (tak, w marcu!) a chcÄ… posÅ‚ać swoje dzieci do takiej placówki nauczania, muszÄ… szukać alternatywnych rozwiÄ…zaÅ„.
Przedszkole niepubliczne - częściowo finansowane przez samorząd, jednak podstawowe koszty funkcjonowania placówki pokrywają rodzice. Na terenie naszej gminy takiego przedszkola brak, więc nie będę się rozpisywać o zasadach jego funkcjonowania.
Przedszkole unijne - rozwiązanie cieszące się sporym zainteresowaniem. Jest to jedyna darmowa opcja. Rodzice za pobyt dziecka w takim przedszkolu opłacają tylko ubezpieczenie. Możliwość utworzenia punktu przedszkolnego daje Unia Europejska po wcześniejszym wykazaniu, że w terenie jest zapotrzebowanie na placówki tego typu. Do przedszkola unijnego mogą uczęszczać dzieci w wieku od 3 do 5 lat. O utworzenie przedszkola ze środków unijnych mogą się ubiegać szkoły i osoby które na tej podstawie chcą prowadzić działalność gospodarczą (osoby zainteresowane tym tematem odsyłam do strony 249 Opisu Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013). Na terenie gminy przedszkola unijne funkcjonują w Barkowie, Radziądzu i Powidzku. Z moich obserwacji wynika, że przedszkola unijne są najczęstszą alternatywą dla przedszkoli publicznych. Są równie świetnie wyposażone oraz mają bardzo dobrą kadrę pedagogiczną.
Przedszkole prywatne - głównym źródÅ‚em utrzymania placówki sÄ… opÅ‚aty wznoszone przez rodziców dzieci uczÄ™szczajÄ…cych na zajÄ™cia. Tym, co wyróżnia przedszkola prywatne, jest inwencja twórcza wÅ‚aÅ›cicieli, którzy poprzez ciekawe pomysÅ‚y chcÄ… przyciÄ…gnąć do siebie podopiecznych (a raczej ich rodziców) oraz wyjÄ…tkowa dbaÅ‚ość o dobro dziecka. "Kraina Przedszkolaka” jest jednÄ… z dwóch placówek prywatnych funkcjonujÄ…cych na terenie miasta, dziaÅ‚a od poczÄ…tku tego roku szkolnego. Ten punkt przedszkolny organizuje przyjÄ™cia urodzinowe dla dzieci, a na przeÅ‚omie października i listopada powstanie klub dla mamy i dziecka. Przedszkole prywatne jest także jednÄ… z niewielu opcji dla tych dzieci, które nie sÄ… jeszcze samodzielne w swojej toalecie czy w jedzeniu. W innych placówkach dziecko musi być nauczone czystoÅ›ci, a jak wiadomo, nie zawsze jest to takie proste i oczywiste.
Z moich obserwacji wynika, że problem wynikający z braku miejsc w przedszkolach jest ogromny. Nawet jeśli te miejsca są, to nie każdy może sobie pozwolić na to aby jego dziecko było pod opieką pedagogów tylko do godzin południowych (jak to ma miejsce w przedszkolach unijnych). W przedszkolu prywatnym, pomimo świetnych rozwiązań pedagogicznych i opieki, za miejsce dla naszego dziecka często trzeba zapłacić kwotę równą czesnego prywatnych miesięcznych studiów inżynierskich. Tych, których na to stać, mają problem opieki nad dzieckiem z głowy. Przedszkola prywatne często są bardzo dobrze zaopatrzone w sprzęt do zabaw, dzieci mają w ramach opieki posiłki, a rodzice nie muszą się martwić, co to będzie jeśli spóźnią się po dziecko 10 minut. W publicznych i unijnych może być problem z miejscami. Jeśli chcemy wybrać dobrą placówkę dla naszego dziecka, musimy być czujni i pilnować terminów zapisowych. Przede wszystkim należy dziecko obserwować i przyzwyczajać rozmowami do rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Bardzo pochwalam dni otwarte, gdzie można przyprowadzić dziecko i zapoznać go z nowym środowiskiem, które niedługo może stać się jego codziennością. Drogi rodzicu - przedszkole uspołecznia i rozwija naszego malucha. Wybierz dla niego takie miejsce, aby czuło się w nim szczęśliwe.
(DziÄ™kujÄ™ pani Wiolecie SuÅ‚ek za udostÄ™pnienie informacji o "Krainie Przedszkolaka”.)
Jadwiga Jaszek - Rudnicka