Sonda Wiadomości Żmigrodzkich 2012r.
Jak Pan/Pani ocenia mijający rok zarówno na niwie zawodowej jak i prywatnej oraz jakie są plany na przyszłość.
PRZEMYSŁAW WROŃSKI - Nadleśniczy Nadleśnictwa w Żmigrodzie
Kończący się rok 2011 był dla Nadleśnictwa bardzo pracowity. Nowe realia i wymagania ze strony klientów branży drzewnej w aspekcie trwającego kryzysu nałożył na nas dodatkowe obowiązki , przede wszystkim podwyższenia jakości oferowanych produktów jakim jest drewno.
Trudne realia rynkowe dla przedsiębiorców branży drzewnej przełożyły się na relacje pomiędzy Nadleśnictwem a kontrahentami realizującymi umowy kupna drewna. Chcąc pomóc i wyjść naprzeciw odbiorcom musieliśmy stać się bardziej elastyczni i dostosowywać się do bieżących potrzeb i wymagań klientów. Pomimo wysokich cen drewna większość umów dotyczących jego sprzedaży została zrealizowana. Na fakt ten na pewno miał wpływ wysoki kurs Euro ( dotyczy to eksporterów drewna i jego wyrobów) oraz dodatkowy popyt na drewno wygenerowany na rynku Japonii , spowodowany trzęsieniem ziemi.
Dodatkowymi utrudnieniami roku były kontynuowane prace przy usuwania skutków huraganu Brygida z lipca 2009 roku. W chwili obecnej całość drewna poklęskowego została pozyskana i zagospodarowana, zaś obszarowo można uznać, że blisko 60% powierzchni zostało ponownie odnowionych. W zakresie odtwarzania potencjału leśnego po klęskach Nadleśnictwo podjęło współpracę z ARiMR w ramach programu dofinansowania PROW 2007-2013.
Dużym zadaniem odchodzącego roku było wylesienie blisko 15 ha lasu w Leśnictwie Przywsie pod budowaną drogę ekspresową S5 relacji Poznań -Wrocław. Zadanie to nadleśnictwo musiało wykonać w jak najkrótszym czasie (2 miesiące), mając na względzie jak najmniejszą ingerencję i wpływ na lokalne środowisko przyrodnicze , m.in. prace musiały być prowadzone poza okresem lęgowym ptaków.
Nie można nie wspomnieć, że mijający rok jest Międzynarodowym Rokiem Lasów. W ramach obchodów zarówno na terenie naszej Gminy jak i gdzie indziej LP organizowały wiele festynów, festiwali i innych imprez w ramach których próbowaliśmy przybliżyć społeczeństwu specyfikę i zadania naszej pracy. Nadleśnictwo Żmigród również współuczestniczyło w tych działaniach współorganizując m.in. Festiwal Lasu w Rudzie Żmigrodzkiej w ramach obchodów Dożynek Gminnych, Dni Karpia w Rudzie Sułowskiej oraz obchody Dni Lasu na rynku głównym we Wrocławiu.
Dużym sukcesem jest podjęta wspólnie z Nadleśnictwem Milicz pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu inicjatywa utworzenia na terenie Doliny Baryczy Leśnego Kompleksu Produkcyjnego (LKP). Zatwierdzenie przez Dyrektora Generalnego LP powyższego kompleksu umożliwi dwóm sąsiadującym Nadleśnictwom rozszerzyć w nadchodzących latach ofertę LP na terenie Doliny Baryczy dotyczącą edukacji , współpracy ze szkołami, przedszkolami , jak również rozwinąć infrastrukturę turystyczną Nadleśnictw.
Co do planów na przyszłość to życzyłbym pracownikom Nadleśnictwa Żmigród i mieszkańcom Gminy aby zarówno klęski wiatrołomów i powodzi omijały nasze tereny a rozwijający sie kryzys gospodarczy w Europie jak najmniej dotknął naszą branżę, umożliwiając prowadzenie stabilnej i zrównoważonej gospodarki leśnej.
EDWARD SMEKTAŁA - Prezes Banku Spółdzielczego w Żmigrodzie
Bank Spółdzielczy w Żmigrodzie, w którym pełnię funkcję Prezesa Zarządu, 2011 r. rozpoczął otrzymaniem Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu w kategorii biznes wręczonego na balu w Żmigrodzkim Domu Kultury w dniu 14.01.2011 r.
W lutym uczestniczyłem w Konferencji organizowanej przez Narodowy Bank Polski w Warszawie pod nazwą „Podsumowanie roku 2010 i perspektywy rozwoju bankowości w Polsce” gdzie otrzymałem z rąk Prezesa NBP Marka Belki odznaczenie
„Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”.
Pomimo trudności występujących na rynku nasz Bank bez przerwy się rozwija. Wprowadzamy nowe produkty, ubezpieczamy nie tylko Kredytowców, ale również uprawy, pojazdy i nieruchomości. Inwestujemy w nowe technologie, wprowadzamy nowe produkty, czego dowodem jest podpisanie umowy z firmą IT Card na udostępnienie terminali płatniczych przedsiębiorcom, co umożliwia przyjmowanie płatności nie tylko w formie gotówkowej ale również za pomocą kart bankowych co znacznie ułatwia prowadzenie biznesu przez naszych klientów i nie tylko.
Patrząc na to, co się dzieje na rynku, Bank będzie się starał utrzymać obecną pozycję. Będziemy również starali się utrzymać obecnych klientów oraz pozyskać nowych zachęcając ich kompleksową obsługą poprzez otwieranie rachunków, udzielanie kredytów, zakładanie lokat bankowych oraz ubezpieczeń majątkowych i na życie.
Podsumowaniem roku 2011 jest nabycie na prawach własności 12.12.2011 r. obiektu Wydziału Kredytów, dotychczas dzierżawionego.
Pragnę poinformować naszych klientów, że w miesiącach czerwiec- lipiec 2012 r. wykonamy modernizację zakupionego obiektu, którego celem będzie podniesienie standardów obsługi klienta.
EDYTA ZIĘTKIEWICZ - kierownik ŚDS Pałacyk
Mijający rok był dla mnie bardzo szczęśliwy. Udało mi się zrealizować wszystkie plany, które sobie założyłam. Wszyscy moi bliscy są zdrowi, więc z przyjemnością zaliczam ten mijający czas do udanych.
Natomiast przyszły rok przyniesie dużo nowych wyzwań. Od stycznia 2012 r. Środowiskowy Dom Samopomocy staje się samodzielną jednostką organizacyjną, więc dużo nowych rzeczy do nauczenia i zrealizowania przede mną. Myślę jednak, że z taką kadrą pracowników, jaka jest w ,,Pałacyku”- zaangażowaną i pełną wiary w sens naszych planów i zadań, będzie to znacznie łatwiejsze.
Moja córka zdaje maturę, w perspektywie ma studia, więc również w moim najbliższym otoczeniu szykują się duże zmiany. Rok 2012 będzie na pewno interesujący i oby tak samo szczęśliwy jak rok 2011.
PATRYCJA AUGUSTYNIAK-SEREDYŃSKA - Radna Rady Miejskiej w Żmigrodzie
Nie wiem czy można to wydarzenie określić mianem sukcesu, ale na pewno bez żadnych wątpliwości mogę powiedzieć, że największym szczęściem mijającego roku a zarazem życia są narodziny mojego synka Cypriana. Wydarzenie to zmieniło moje dotychczasowe życie i przewartościowało je na każdej płaszczyźnie. Nie można porównać tego wydarzenia z żadną inną chwilą przeżytą to tej pory.
Natomiast jeśli chodzi o sprawy zawodowe, to jeśli mogę mówić tu o jakimkolwiek sukcesie to dla mnie rok wdrażania się w rolę radnej jak i pogodzenia z tym roli matki.
Jeśli chodzi o plany zawodowe i życiowe równocześnie to zamierzam pracować i żyć tak, aby pogodzić ze sobą wychowywanie syna oraz pełnienie funkcji radnej, i w każdej z tych kategorii poświęcić się w 100%.
Korzystając z okazji pragnę wszystkim czytelnikom złożyć życzenia zdrowia w nadchodzącym 2012 roku.
JAN CZYŻOWICZ - Przewodniczący Rady Miejskiej w Żmigrodzie
Mijający rok szczęśliwie nie przyniósł przykrych niespodzianek i dlatego pozytywnie go postrzegam. W pracy zawodowej szkoła realizowała swoje zadania, a uczniowie odnosili sukcesy na miarę możliwości. Budujące jest to, że jest duża grupa uczniów i nauczycieli wolontariuszy, która dzieli się swoją dobrocią z innymi, a ja mam przyjemność kierować taką placówką. Jako przewodniczący rady gminy uważam, że gmina dobrze wykorzystuje swoją szansę, rozwija się, między innymi dzięki konstruktywnej współpracy burmistrza z radą miejską. Uciążliwości które się pojawiają (kanalizacja) są chwilowe i konieczne by jakość życia mieszkańców się poprawiała, W życiu prywatnym, jestem szczęśliwym ojcem i mężem i cieszę się z każdego dnia, który jest mi dany. W sferze planów chciałbym by powstały nowe obiekty sportowe na terenie Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie. Wszystkim mieszkańcom naszej gminy życzę w nadchodzącym Nowym Roku samych szczęśliwych dni.
ROBERT LEWANDOWSKI - Burmistrz Gminy Żmigród
Rok 2011 był pierwszym nowej kadencji samorządowej. Ogólnie oceniam go jako bardzo pracowity i generalnie udany. Finansowo wykonamy rekordowy budżet w historii gminy Żmigród - blisko 50 milionów po stronie przychodów i ponad 52 miliony po stronie wydatków. Jest to wynikiem dobrego realizowania dochodów własnych, w tym głównie z rekordowej sprzedaży mienia (ponad 5mln zł), ale i dużych środków dotacyjnych pozyskanych na zadania inwestycyjne oraz działania na szeroko pojęty kapitał ludzki.
Z ważnych zakończonych inwestycji należy wymienić : I etap modernizacji OSiR-u, rekultywację składowiska odpadów w Gatce, budowę infrastruktury kanalizacyjno-drogowej na ul. Kmicica, Podbipięty, Zagłoby i Prusa, nowe świetlice wiejskie, chodniki w Kliszkowicach, kanalizację w Borzęcinie i Radziądzu, kilka nowych odcinków dróg, nowe sale gimnastyczne przy szkołach w Korzeńsku, Powidzku i wiele innych mniejszych inwestycji. Godne zauważenia jest zbycie 9 ha w obszarze strefy ekonomicznej dla inwestorów, którzy w 2012 r. wybudują nowe zakłady pracy dla naszych mieszkańców. Bardzo prężnie działały liczne organizacje pozarządowe, które wspieramy jako gmina, a one uatrakcyjniają spędzanie wolnego czasu w gminie. Wreszcie dopisała nam również pogoda przy organizacji tłumnie odwiedzanych i udanych imprez np. dni smoka, dożynki i święto lasu, otwarcie OSiR-u z meczem Piast-Śląsk Wrocław, dni karpia itp.
Oczywiście jako burmistrz mam wiele planów na przyszłość, szczególnie strategicznych inwestycji takich jak : budowa szkoły dla miasta (w 2012 r. projekt z pozwoleniem na budowę), rozpoczęcie budowy basenu, kontynuacja budowy kanalizacji, modernizacji wodociągów i budowy kanalizacji teletechnicznej w mieście wraz z modernizacją wielu ulic (nawierzchnie i chodniki), budowa nowego targowiska, rewitalizacja miasta, zakończenie rewaloryzacji zespołu pałacowo-parkowego. Będziemy również koordynować modernizację olbrzymiej inwestycji modernizacji linii kolejowej oraz budowy trasy ekspresowej S-5.
Prywatnie 2011 r. uważam także za udany - najważniejsze , że mnie i mojej rodzinie dopisuje zdrowie, a każdy wolny czas poza obowiązkami służbowymi starłem się spędzić w gronie rodzinnym. Mam nadzieję, że rok 2012 będzie jeszcze lepszy czego mieszkańcom gminy i swoim bliskim szczerze życzę.