archiwum - 12 - marzec

 
 

Porady językoznawcy

Błędy językowe we współczesnej polszczyźnie są aktualnie bardzo powszechnym zjawiskiem. Można się z nimi spotkać na co dzień, niemal w każdej dziedzinie życia, zarówno towarzyskiego czy rodzinnego, jak i w sytuacjach życia społecznego, zawodowego, na ulicy, w mediach, reklamie, czy w szkole. Za sprawą rozwoju techniki, ery komputerów, telefonów komórkowych, korzystania z dostępnej w sieci wiedzy o wątpliwym poziomie językowym, doprowadziło do sytuacji, w której niepoprawnie językowo mówi i pisze coraz większa ilość naszej populacji.
Body
W tym tygodniu na jednej z wystaw sklepowych (z dzieciÄ™cÄ… odzieżą i zabawkami) zauważyÅ‚am informacjÄ™ o treÅ›ci: „Przecena bodów”. ZważajÄ…c na charakter sklepu, Å‚atwo można siÄ™ byÅ‚o domyÅ›lić, iż chodzi o część dzieciÄ™cego ubrania (również kobiecego) z zapiÄ™ciem w kroczu. Jednak ten rzeczownik rodzaju nijakiego jest nieodmienny i zastosowano formÄ™ jak najbardziej bÅ‚Ä™dnÄ…, np. Anka zaÅ‚ożyÅ‚a na ostatniÄ… imprezÄ™ piÄ™kne, koronkowe body. W takie upaÅ‚y mój szeÅ›ciomiesiÄ™czny synek Å›pi w samym body. DziÅ› kupiÅ‚em w promocyjnej cenie dwa komplety body.

Zorbing
Jest to rodzaj sportu ekstremalnego, który polega na turlaniu się w pozycji pionowej - przy zabezpieczeniu pasami - w wodzie lub ze zbocza w dwupowłokowej kuli (zorba) wykonanej z plastiku.

Kamikaze
Kamikaze (błędnie: kamikadze) przenośne znaczenie określające osobę podejmującą ryzykowne działanie z reguły skazane na klęskę.

Nazwy sakramentów świętych
, np. chrzest - piszemy małą literą (wyjątki stanowią: Eucharystia, Najświętszy Sakrament). Możliwe jest użycie wielkiej litery ze względów religijnych lub emocjonalnych, np. I Komunia Święta, Chrzest Święty.

Nazwy świąt
piszemy wielką literą (wszystkie człony nazwy) np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, natomiast wyrazy: święto, dzień zapisujemy małą literą, jeśli nie są integralną częścią nazwy, w przeciwnym wypadku stosujemy dużą literę: święta Bożego Narodzenia, dzień Wszystkich Świętych, ale Dzień Zaduszny.
Wielką literą zapisujemy nazwę Wigilia Paschalna, która oznacza noc poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną.

Nazwy okresów liturgicznych
piszemy w zasadzie małą literą, np. adwent, wielki post, okres wielkanocny, ale możliwe jest też użycie wielkiej litery ze względów religijnych w wypadku okresów: Wielki Post, Adwent, gdyż należą one do tzw. okresów mocnych, czyli szczególnie ważnych. Wyjątkiem jest Wielki Tydzień oraz Triduum Paschalne.

A. Krystaszek

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.