Żywe biblioteki, czyli lekcja tolerancji w praktyce
27 listopada odbyło się tegoroczne spotkanie czytelników z Żywą Książką w ramach projektu pt. „Żywe Biblioteki”. W projekcie, który przygotowały bibliotekarki Biblioteki Miejskiej w Żmigrodzie, wzięli udział uczniowie Zespołu szkół Dwujęzycznych oraz Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie.
Żywa Biblioteka to projekt promujący ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka. Odchodzi się tu jednak od zwykłych, podręcznikowych metod, zastępując je ciekawą i szczerą rozmową. Dzięki takiej interakcji obie strony mają możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat danej grupy z rzeczywistością, mogą przekonać się, jak jest naprawdę i w konsekwencji dowiedzieć się czegoś nowego, zmienić swoje postrzeganie i nastawienie.
Autorami pomysłu „Żywej Biblioteki” byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy" z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie. Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową, jest Human Library. W Polsce Żywe Biblioteki od czerwca 2014 roku skupione są w sieci Żywa Biblioteka Polska.
Akcja „Żywe Biblioteki” ma na celu zmianę postawy ludzi wobec inności opartą na zrozumieniu i szacunku. Przychodząc do biblioteki, można wypożyczyć Książkę, którą jest żywa osoba. Czytelnicy mieli do wyboru dwie osoby transseksualne, wegetariankę, harcerza, osobę ciemnoskórą, księdza prawosławnego, niedosłyszącego mężczyznę, emigrantki z Litwy i Ukrainy, trzeźwego alkoholika, niedowidzącą uczennicę oraz niedowidzącą osobę dorosłą. Czytelnicy mogli wypożyczać Książki pojedynczo lub w kilkuosobowych grupach. Wszyscy dostali specjalne karty biblioteczne i mieli możliwość wypożyczenia Książki na 15 minut. Czas odmierzały bibliotekarki. Podczas rozmów czytelnicy zadawali Książkom pytania, dowiadując się wielu ciekawych informacji i przygód z ich życia.
Reakcje młodzieży na takie zaprezentowanie różnorodnych ludzi były bardzo emocjonalne i nie pozostawiają wątpliwości, że projekt powinien być kontynuowany.
Opr. E. Kostecka