archiwum - 16 - kwiecień

 
 

1050-lecie Chrztu Polski

W tym roku przypada 1050. Rocznica Chrztu Polski. A jak 50 lat temu wyglądały obchody Millenium? Otóż początek przygotowań do uroczystych obchodów Chrztu Polski w 1966 r. miał miejsce w zasadzie już dekadę wcześniej. Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, już wtedy postanowił przygotować naród polski do wkroczenia w nowe tysiąclecie chrześcijaństwa w Polsce i na świecie. W tym celu dniu 16 maja 1956 r., kiedy był więziony w miejscu odosobnienia w Komańczy, napisał tekst ślubów narodowych, które były przewidziane jako odnowienie historycznych Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza w ich 300. rocznicę. Ich intencją było zmobilizowanie Narodu do pracy nad sobą, doprowadzenie do odnowy religijnej i moralnej, a w efekcie oparcie się systemowej ateizacji społeczeństwa. I tak w dniu 26 sierpnia 1956 r. pielgrzymom zebranym na Jasnej Górze odczytał je jako Śluby Jasnogórskie bp Michał Klepacz, pełniący wówczas obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski.

W żmigrodzkiej Parafii w dniu 5 maja 1957 r. na pamiątkę odnowienia Ślubów Narodu Polskiego w Parafii Żmigród umieszczono w kościele parafialnym tablicę pamiątkową. Przytoczona na niej treść Przyrzeczenia jest aktualna i dziś. Warto sobie przypomnieć ów tekst:

KRÓLOWO POLSKI!

PRZYRZEKAMY:

Wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom.

Żyć w łasce uświęcającej bez grzechu ciężkiego.

Stać na straży budzącego się życia.

Wierność małżeńską.

Świętość ogniska rodzinnego.

Wychować młode pokolenie w wierności Bogu i Kościołowi.

Walczyć z wadami narodowymi i zdobywać cnoty.

Cześć i nabożeństwo do Ciebie Maryjo.

Uczynić wszystko, aby Polska była rzeczywistym Królestwem Twego Syna i Twoim.

Natomiast dekadę później, już od początku 1966 roku żmigrodzka parafia, podobnie jak wszystkie inne parafie w Polsce, rozpoczęła przygotowania do jubileuszu 1000-lecia Chrztu Polski. Tak w kronice parafialnej wspominał te wydarzenia ks. Konrad Sarwa CM, ówczesny proboszcz:

20-27 marca 1966 r. - Milenijny Tydzień Modlitwy o Owoce Polskiego Tysiąclecia

23 marca 1966 r. - W tym roku nie urządzamy rekolekcji wielkopostnych. W czerwcu będą bowiem Misje Tysiąclecia. Trzydniowe tylko szkolenia przeprowadzimy dla dziatwy szkolnej, aby ją przysposobić do odprawiania spowiedzi wielkanocnej. Dla starszych natomiast sprowadzimy obcych spowiedników i ułatwimy im powrót do łaski uświęcającej.

9 kwietnia 1966 - Wielka Sobota, jednocześnie liturgiczna rocznica Chrztu Polski. Na pierwsze nabożeństwa o godz. 18:00 wierni przybyli ze świecami. W czasie odnowienia przyrzeczeń trzymali je w rękach płonące. Szczególne wrażenie wywarła na obecnych przygotowana wczoraj okolicznościowa dekoracja głównego ołtarza. Żadnych napisów. Symbole tylko i liczby świecące wyrażały wszystko... Ludzi było bardzo dużo...

14 kwietnia 1966 - ObchodziliÅ›my historycznÄ… rocznicÄ™ Chrztu Polski. WedÅ‚ug obliczeÅ„ naukowych bowiem 14 kwietnia 966 r. miaÅ‚o miejsce wydarzenie przyjÄ™cia Chrztu Åšw. przez Mieszka I w gajach na wzgórzu gnieźnieÅ„skim W Å»migrodzie, tak jak w caÅ‚ej Polsce, o godz. 18-tej zapanowaÅ‚o w wypeÅ‚nionych Å›wiÄ…tyniach 10-cio minutowe milczenie wiernych przy dźwiÄ™kach rozkoÅ‚ysanych dzwonów. NastÄ™pnie z milionów katolickich ust uderzyÅ‚ pod niebiosa potężny Å›piew dziÄ™kczynnego „Te deum”, a potem odprawiono mszÄ™ Å›wiÄ™tÄ…, zakoÅ„czonÄ… bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwami NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem, hymnem „Boże coÅ› PolskÄ™...” i Apelem Jasnogórskim.

17 kwietnia 1966 - Niedziela. Uroczyście zakończono Milenijny Tydzień Narodu Polskiego.

3 maja 1966 - Na Jasnej Górze odbyły się okazałe uroczystości milenijne. Ze Żmigrodu pojechało 40 osób.

Czerwiec 1966 - W dniach 20-27 czerwca trwały Parafialne Misje Tysiąclecia. Przewodniczyli im ojcowie redemptoryści z Głogowa w liczbie trzech. (...)

Odpust MB Nieustającej Pomocy po raz drugi w dziejach Żmigrodu udał się nadzwyczajnie. Zaszczycił go swoją obecnością JE ks. bp Andrzej Wronka. Po wprowadzeniu do kościoła dokonał on koronacji obrazu MB Nieustającej Pomocy. Po tym celebrował uroczystą mszę św. Wygłosił podniosłe kazanie. Wierni dopisali wspaniale. Ponad tysiąc osób przystąpiło do Komunii św.

Uroczystość odpustowÄ… poÅ‚Ä…czyliÅ›my z Milenium Parafialnym. [Z tej okazji] ksiÄ…dz wik. Zbigniew Sroka wygÅ‚osiÅ‚ opracowany przez siebie referat na temat historii parafii. NastÄ™pnie dzieci pod kierownictwem siostry Anny odÅ›piewaÅ‚y kilka melodyjnych pieÅ›ni religijnych i pokazaÅ‚y inscenizacjÄ™ o tematyce religijno-patriotycznej pt. „Maryja - Królowa Polski”.

Wszyscy byli ogromnie wzruszeni, biskup miał łzy w oczach. Księża również. Obecni ludzie płakali i słuchali. Wszystko to trwało prawie 3 godziny. Późnym wieczorem dostojny gość opuścił plebanię. Zabrał ze sobą, jak zapewniał, miłe wspomnienia. Ten dzień na długo zostanie w pamięci żmigrodzian.

Jak będzie w tym roku - w 1050. Rocznicę Chrztu Polski i 50 lat po wspomnianych w powyższym tekście wydarzeniach?

Na podstawie:

1. Kronika Parafii Żmigród. Zapoczątkowana przez Ks. Jana Jonaczyka C.M., administratora parafii Żmigród od 26 VII 1945.

2. Kronika Parafialna, cz. 2, od 1959 r.

3. ks. Bartosz Mitkiewicz, Śluby Jasnogórskie kard. Wyszyńskiego, w: Nowe Życie, nr 10/488, 2015 r.

Paweł Becela

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.