Podróż bez pieniędzy
Na spotkaniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej w dniu 15.03.2016 kolejny już raz doktor Wiktor Jasiński zabrał nas w podróż bez pieniędzy.
Podzielił się wrażeniami z ubiegłorocznej wyprawy na południe Azji, na Sri Lankę. Jak zawsze ciekawa prelekcja zilustrowana pięknymi zdjęciami przeniosła nas do odległego zakątka świata. Sri Lanka leży na Oceanie Indyjskim, na południowy wschód od Indii. Ze względu na położenie i kształt często nazywa się ją ,,Łzą Indii" lub ,,Perłą Oceanu Indyjskiego". Wyspa prawie dwa wieki była kolonią brytyjską więc można porozumiewać się w języku angielskim. Państwo dzieli się na 9 prowincji i każda ma swoją stolicę. Waluta to rupia lankijska, a mieszkaniec Sri Lanki to Lankijczyk. Największym miastem jest Kolombo, liczy ponad 600 000 mieszkańców, biznesowa stolica, miejsce wielu urzędów państwowych, najważniejszy ośrodek gospodarczy kraju. Tu znajduje się międzynarodowy port lotniczy, gdzie wylądował nasz żmigrodzki podróżnik. Dalszą podróż odbył autobusem. Z relacji pana Wiktora dowiedzieliśmy się co do zaoferowania turyście ma wyspa a jest tego wiele. Parki narodowe, zabytki wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO oraz egzotyczne krajobrazy.
Podczas wędrówki pan Jasiński zwiedził jeden z Parków Narodowych i z wysokości jeepa z bliska mógł zobaczyć słonie, pawie indyjskie, warany i wszechobecne małpy. Podróżnik zwiedził wiele miast, między innymi Kandy, stolicę Prowincji Centralnej. Jest to bardzo ważne miejsce dla wyznawców buddyzmu. W Świątyni Zęba przechowywany jest ząb Buddy. Na Sri Lance to najważniejsze miejsce pielgrzymkowe. Co roku w lipcu lub sierpniu odbywa się festiwal. Turyści mogą obserwować zadziwiającą paradę. Bierze w niej udział około 100 słoni przyozdobionych jedwabiami i świecidełkami. Główny słoń niesie szkatułę a w niej ząb Buddy/obecnie niesiona jest imitacja/. Towarzyszą temu tancerze, akrobaci, kuglarze. Ten wielobarwny tłum tańczy przy dźwiękach bębnów. Kolejne zwiedzane miejsce, to Pinnawala, znajduje się tu sierociniec dla słoni. Powstał w 1975 roku aby chronić małe słoniątka, które straciły matki. Przebywa tu około 100 zwierząt. Dzień przebiega według ustalonego harmonogramu: karmienie, dwa razy dziennie przemarsz przez wioskę i kąpiel w rzece, powrót do sierocińca. Niebywałą atrakcją dla turysty jest Sigiriya - Lwia Skała pochodzenia wulkanicznego, około 200 metrów wysokości. Na szczycie znajdują się fundamenty pałacu króla Kassapy z V w n.e. Na skalnych ścianach malowidła przedstawiające damy dworu lub królewskie nałożnice. W skale wykute zbiorniki na wodę i spichrze na żywność, które pozwalały przetrzymać kilkumiesięczne oblężenie. U podnóża ogrody pałacowe, kompleksy basenów i Dolny Pałac. Jednym z punktów poznawania wyspy był pobyt na plantacji herbaty. Dzięki opowieści i zdjęciom mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda plantacja, jak zbiera się listki herbaciane i przerabia się je w fabryce na produkt nam znany. Wśród tylu atrakcji, nie można nie wspomnieć o ,,polowaniu na wieloryba", oczywiście tylko aparatem fotograficznym. Bardzo wczesnym rankiem wypływają turyści małym stateczkiem na Ocean i wypatrują pojawienia się płetwala błękitnego. Pan Wiktor miał szczęście i pstryknął zdjęcia temu największemu znanemu zwierzęciu.
Poznawanie miejsc, smaków, kultur i historii odległych krańców świata jest pasją pana Jasińskiego a, że chętnie dzieli się swoimi przeżyciami, to słuchacze mają możliwość skonfrontować własne wyobrażenia z ukazywaną rzeczywistością. Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej dziękują Panu dr Wiktorowi Jasińskiemu, że mimo licznych obowiązków zawodowych zawsze znajduje dla nas czas na podzielenie się wrażeniami z wyjazdów.
M. Borkowska