Młodzieżowa Rada Miejska po raz czwarty
W 2015 roku zakończyła się III kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żmigrodzie. Obecnie, z inicjatywy doświadczonych młodych radnych powstaje nowy Statut Młodzieżowej Rady Miejskiej (MRM), który ma regulować kwestie związane z jej funkcjonowaniem. W oparciu o doświadczenia minionych kadencji zespół doradczy w składzie: Marcin Ławniczak, Aleksandra Bagińska, Ada Skrzypek, Anna Kraśniewska, Dominik Borkowski, Małgorzata Janik i Aleksandra Klimkowska pracuje nad zmianą dotychczasowych regulacji. Chodzi przede wszystkim o udział w obradach MRM młodzieży w wieku 14-21 lat, z tym, że bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało co najwyżej dziewiętnastolatkom. Postulowana jest także zmiana dotycząca liczby radnych: z piętnastu członków MRM liczba ma zmniejszyć się do dwunastu. Bez zmian pozostaje okres trwania kadencji - mianowicie dwa lata oraz sposób wybierania radnych w okręgach, na zasadzie większości głosów zebranych we wszystkich okręgach.
W celu wymiany doświadczeń oraz poznania mechanizmów działania rad młodzieżowych w innych miejscowościach, żmigrodzianie uczestniczyli w dniach 5-6 marca 2016 roku w seminarium dla młodzieżowych rad, organizowanym przez Stowarzyszenie Semper Avanti.
Seminarium było przeznaczone dla członków, kandydatów na członków oraz opiekunów młodzieżowych rad. Gminę Żmigród reprezentowali: Natalia Piotrowska (współpracująca z Młodzieżową Radą w Żmigrodzie), Agata Lenarcik, Dawid Kowalski, Paweł Kowalski, Adam Targoni (reprezentanci młodzieżowej rady sołeckiej Rudy Żmigrodzkiej wraz z opiekunem Emilem Frydlewiczem), Aleksandra Osak, Paulina Dytko (współpracujące z Semper Avanti i współuczestniczące w organizacji wydarzenia), Patryk Andrzejewski (były radny MRM, obecnie radny Rady Miejskiej) oraz Wioletta Owczarek - przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie, koordynująca działalność MRM.
Uczestnicy seminarium mogli wymienić się doświadczeniem, zaczerpnąć inspiracji. W blokach tematycznych podejmowano tematy z zakresu wiedzy o samorządzie, współpracy z instytucjami, organizacjami pozarządowymi. Każdy z uczestników mógł poznać techniki motywacji, zasady współpracy pomiędzy opiekunami rad a ich członkami. Młodzież miała okazję do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie samorządu, współpracy, organizacji eventów, a także formalności w pracy rady.
Ponadto udział w seminarium pozwolił na wymianę doświadczeń pomiędzy opiekunami rad młodzieżowych, funkcjonujących w różnych miejscowościach. Można było podyskutować o pewnych modelach istniejących rad i o tym, jaki model najlepiej sprawdziłby się w danym środowisku lokalnym. Radni rad młodzieżowych mieli okazję do podzielenia się swoimi osiągnięciami w dotychczasowej działalności na rzecz lokalnej społeczności, co pozwalało początkującym uwierzyć we własne siły. Spotkanie to z pewnością umocniło w przekonaniu, iż rola młodzieży w partycypacji obywatelskiej ma duże znaczenie dla rozwoju samorządności. Zapał i chęć młodzieży do działania na gruncie lokalnym należy zatem nie tylko wspierać, ale przede wszystkim szanować i pielęgnować.
Wioletta Owczarek