Rzeka będzie odzyskana
Tytuł przygotowywanej w Urzędzie Miejskim w Żmigrodzie inwestycji brzmi : Żmigrodzkie ogrody bioróżnorodności nad rzeką Sąsiecznicą. W związku z planowaną realizacją opracowywana jest dokumentacja projektowa dotycząca zagospodarowania terenów nadrzecznych nad rzeką Sąsiecznicą w Żmigrodzie oraz stworzenie tam przestrzeni rekreacyjno-sportowej i edukacyjnej dla mieszkańców Żmigrodu oraz turystów. .
Teren inwestycji to obszar nad rzeką Sąsiecznicą i w bezpośrednim jej sąsiedztwie (zał.1, zał.2).
W projekcie planuje się na przedmiotowym obszarze stworzenie kilku stref, w których projektuje się elementy zagospodarowania terenu, tj. mała architektura (kładki, pomosty spacerowe, siedziska gabionowe, tablice edukacyjne i informacyjne, kosze na śmieci, obiekty, rzeźby plenerowe ) oraz nasadzenia roślinności wodnej obszarów podmokłych, a także wytyczenie ciągów pieszych umożliwiających uprawianie nordic walking, biegów oraz jazdę na rowerze.
Ze względu na uwarunkowania fizjograficzne terenu opracowania możliwe jest założenie ogrodów wodnych z roślinnością wodną obszarów podmokłych, które oprócz funkcji rekreacyjnej będą także mieć charakter edukacyjny (projektowane, wyniesione ponad teren kładki oraz pomosty umożliwią lepszą obserwację wodnej roślinności ). Dodatkowo w ramach głównego zadania inwestycyjnego dotyczącego bioróżnorodności przewiduje się także remont jazu, który umożliwi regulację poziomu wody tak, aby teren projektowanych ogrodów wodnych był wystarczająco nawodniony w przyszłości
Trawiasto - piaszczysta plaża z siedziskami (nr 4 zał.1) wyposażona będzie w edukacyjne elementy małej architektury, które będą mieć formy przypominające ryby żyjące w Sąsiecznicy i Barczy. Zaprojektowane zostaną tablice edukacyjne dotyczące flory i fauny terenów nad Sąsiecznicą i charakterystycznych gatunków roślin i zwierząt żyjących w najbliższym sąsiedztwie.
Dodatkowo na terenie inwestycji projektowane sÄ… elementy maÅ‚ej architektury o funkcji kulturalnej, tj. rama umożliwiajÄ…ca „kadrowanie” panoramy Å»migrodu, rzeźba przestrzenna -
Ogon Smoka, które będą zarówno przestrzennymi symbolami miasta, jak również interesującymi przystankami na trasie spacerowej do ogrodów wodnych nad Sąsiecznicą.
Na obszarze opracowania planuje siÄ™:
ścieżki gruntowe z obrzeżeniem,
taras widokowy szer. 3,00 m w 3/4 o konstrukcji drewnianej oraz w 1/4 o konstrukcji stalowej - osadzenie na palach,
mostek przez rzekÄ™ o konstrukcji drewnianej ,
systemy kładek pieszych szer. 3,0 m o konstrukcji drewnianej - osadzenie na palach,
miejsca postojowe z parkingiem dla rowerów typu pit-stop,
taras widokowy naziemny z miejscem wypoczynkowym, tablicÄ… informacyjnÄ… i stojakami dla rowerów (waÅ‚ zimowy „A”)
Å‚awki gabionowe z drewnianymi siedziskami,
mur oporowy gabionowy otaczający ujście kanału,
schody terenowe na skarpach wałów,
platforma ułatwiająca przejście przez rów RK o konstrukcji drewnianej - osadzenie na palach (wg konstrukcji kładek pieszych)
narzut kamienny na zakończeniu cypla wykonany z głazów narzutowych o gładkich krawędziach,
ścieżka (przejście pod mostem droga S8) wyłożona kamieniami (o różnej frakcji), żwirem - nowa nawierzchnia ułatwiająca przejście;
kamienny potok (suchy potok) zakończony elementem symbolizującym smoczy ogon wykonanym z blachy - osadzenie na gruncie bez fundamentów.
Planowane zagospodarowanie przedmiotowego obszaru jest zgodne z wytycznymi MPZP dla Centralnej i Wschodniej części miasta Żmigród.
Paweł Pilarski