Projekt inwestycji zagospodarowania terenu przy Sąsiecznicy uzyskał dofinansowanie!
W marcu 2015 r. Gmina Żmigród we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu ogłosiła konkurs dla studentów z Instytutu Architektury Krajobrazu na najlepsze zagospodarowanie nabrzeży i terenów, okalających rzekę Sąsiecznica w Żmigrodzie.
Do konkursu przystąpiły 4 zespoły Studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 26 października 2015 r. a tytuł pracy wiodącej przypadł koncepcji zaproponowanej przez zespół w składzie: Karolina Gadawska i Magdalena Janus
.
Na podstawie opracowanej koncepcji w dniu 12 lutego 2016 r. Gmina Żmigród zleciła Uniwersytetowi Przyrodniczemu we Wrocławiu opracowanie pełnej dokumentacji projektowej. Prace projektowe prowadzone były przez dr inż. arch. Annę Bocheńską-Skałecką i dr. inż. Ewę Walter.
W między czasie pojawiła się możliwość aplikowania o dotację unijną na realizację powyższego zadania, które otrzymało nazwę
„Å»migrodzkie ogrody ochronÄ… bioróżnorodnoÅ›ci nad rzekÄ… SÄ…siecznica”. 30 czerwca 2016 r. Burmistrz Gminy Å»migród zÅ‚ożyÅ‚ wniosek o dotacjÄ™ w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa DolnoÅ›lÄ…skiego.
Dzisiaj z wielką radością możemy zakomunikować, że wniosek Gminy Żmigród został pozytywnie oceniony przez Urząd Marszałkowski i otrzymał dofinansowanie na realizację projektu.
Wartość otrzymanej dotacji wynosi
2 720 729,30 zł, a szacunkowa wartość całego zadania to
3 320 858,00 zł. Realizacja zadania rozpocznie się w już przyszłym roku, a zakończenie zaplanowano na połowę 2018 r.
Cały proces przygotowania projektu aż do uzyskania dotacji, jak przedstawiono w skrócie powyżej, trwał blisko 2 lata. W realizację zadania mocno zaangażowany był cały zespół ludzi w skład, którego wchodzili: Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski oraz pracownicy trzech Referatów Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie (Inwestycji i Rozwoju Lokalnego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Architektury i Gospodarki Nieruchomościami), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu na czele z dr inż. arch. Anną Bocheńską-Skałecką i dr. inż. Ewą Walter oraz Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu - Inspektorat w Trzebnicy na czele z kierownikiem jednostki Panem Mirosławem Miturskim.
Przedmiotem projektu jest zagospodarowanie terenu nad rzekÄ… SÄ…siecznica.
Podstawowym celem projektu jest zwiększenie bioróżnorodności. Jednym ze szczegółowych celów jest przystosowanie terenu do wypoczynku dla mieszkańców miasta oraz propagowanie elementów edukacji przyrodniczej. Potrzeba realizacji projektu wynika z konieczności ochrony istniejącej przyrody, zaspokojenia potrzeb mieszkańców w zakresie stworzenia obszaru wypoczynkowo-rekreacyjnego oraz poprawy atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt przewiduje stworzenie kilku stref o różnym charakterze i dostępności dla użytkowników.
Prace obejmują uporządkowanie istniejącej zieleni oraz układu komunikacji pieszej, wykonanie trwałej nawierzchni przepuszczalnej, umożliwiającej przejście pod wiaduktem drogi krajowej, realizację kładki dla pieszych przez rzekę Sąsiecznicę.
W projekcie przewidziano stworzenie „Å›cieżek przyrodniczych” w ramach istniejÄ…cych ciÄ…gów pieszych, a także ogrodów wodnych w istniejÄ…cych obniżeniach terenu w części wschodniej obszaru - wymodelowanie zagÅ‚Ä™bieÅ„ i stworzenie systemu niecek retencyjnych dla okresowych wylewów, posadzenie roÅ›lin zgodnych z siedliskiem.
Ponadto planowane sÄ… dziaÅ‚ania polegajÄ…ce na stworzeniu miejsc postojowych/odpoczynku, zwiÄ…zanych ze Å›cieżkÄ… przyrodniczÄ…, wyposażonych w elementy maÅ‚ej architektury z naturalnych materiałów. Przewiduje siÄ™ także stworzenie „punktów widokowych” na Å›cieżce przyrodniczej, wyposażonych w elementy maÅ‚ej architektury, sygnatury/symbole miasta.
Projekt przewiduje także utworzenie platform dla wÄ™dkarzy, stworzenie przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkaÅ„ców z psami, stworzenie miejsc postojowych w bezpoÅ›rednim sÄ…siedztwie drogi powiatowej i istniejÄ…cego OÅ›rodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sportowej - parking terenowy w formie ”zielonych miejsc postojowych” oraz stworzenie miejsca wypoczynku w formie plaży z edukacyjnymi elementami maÅ‚ej architektury.
W ramach małej architektury powstaną ławki gabionowe z drewnianymi siedziskami, mur z gabionów otaczający ujście kanału, koszę na śmieci i na psie odpadki, stojaki na rowery, elementy dekoracyjne takie jak pnie i konary, siedziska na skarpie oraz pozostałe elementy takie jak ławki, tablice edukacyjne i informacyjne.
Paweł Pilarski