archiwum - 17 - luty

 
 

Żmigrodzianie mówią poprawnie

Szanowni Państwo, dziś skupimy się na zrozumieniu pleonazmów. Jeśli nazwa ta wydaje się brzmieć nieco egzotycznie, proszę się nie martwić. Okaże się, że każdy doskonale wie o jakie błędy chodzi.

Pleonazm to sÅ‚owo wywodzÄ…ce siÄ™ z greki i oznaczajÄ…ce „nadmiar”. To takie połączenie wyrazów, gdzie wyraz podrzÄ™dny powtarza tÄ™ samÄ… treść co wyraz nadrzÄ™dny. Najbardziej znane przykÅ‚ady to:

- cofnąć się do tyłu - oczywistym jest, że jeśli się cofamy, to robimy kroki do tyłu. Czy ktoś kiedyś widział człowieka cofającego się do przodu?

- nadal kontynuować - jeśli kontynuujemy swoją wypowiedź, to znaczy, że nadal mówimy. Nie musimy tego niepotrzebnie powtarzać po raz drugi.

- spadać w dół - spadanie jest zarezerwowane tylko dla opadania ciała ku ziemi. Nie można spadać w górę. No, chyba, że na drzewo - co jest oczywiście frazeologizmem i rządzi się innymi prawami :)

- masło maślane - często tak mówimy, kiedy ktoś wyraża się nieskładnie, prawda? Wiemy, że masło jest naturalnie maślane i na dobrą sprawę nie trzeba mówić o tym samym w inny sposób. Szanujmy struny głosowe i nie nadwyrężajmy ich!

- fakty autentyczne - bardzo często używany pleonazm. Albo historia opowiedziana jest na faktach, albo po prostu jest autentyczna.

- okres czasu - sytuacja analogiczna. Jeśli coś trwało pewien okres, to wiemy, że chodzi o ramy czasowe.

- tylko i wyłącznie - to jest ciekawy przypadek. WiÄ™kszość osób zgodzi siÄ™, że jeÅ›li powiem „Jem tylko lody truskawkowe”, to bÄ™dzie to znaczyć tyle co „Jem wyłącznie lody truskawkowe, żadne inne mi nie smakujÄ…”. CzÄ™sto mówiÄ…c „tylko i wyłącznie” nadawca chce podkreÅ›lić swoje sÅ‚owa, zwrócić na nie szczególnÄ… uwagÄ™. Nie uchodzi to za tak duży błąd jak poprzednie wyrażenia.

- poprawić się na lepsze - osobiście nie znam osoby, która poprawiłaby się na gorsze.

- obiektywna prawda - prawda zawsze jest pojęciem obiektywnym, przychyla się do niej większa grupa osób.

- dzieÅ„ dzisiejszy - jest to naÅ›ladowanie stylu urzÄ™dowego, zupeÅ‚nie niepotrzebne w codziennych rozmowach. Zamiast tego mówmy „dzisiaj”, „obecnie”.

Proszę jednak nie dać się złapać w pleonazmową pułapkę! Nie dajmy sobie wmówić, że wszystko nagle jest niepoprawne. Podam Państwu kilka przykładów co do których nie zgadzam się, że są błędnie użyte:

- pamięć RAM - równie dobrze może chodzić o pamięć podręczną, pamięć przenośną (dyski, pendrive'y) albo po prostu naszą własną pamięć wbudowaną w głowę.

- podatek VAT - ekonomistką nie jestem, ale przecież mamy całą masę różnych podatków.

- wiadomość SMS - może być jeszcze wiadomość mailowa, jakże konkurująca z tą telefoniczną.

Już dziś zapowiadam, że w kolejnym artykule omówię tautologie i kontaminacje. Widzimy się (Słyszymy? Czytamy?) ponownie za miesiąc!

Aleksandra Klimkowska

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.